سلام , به سایت پایان نامه دات کام خوش آمدید
  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

اعتماد کنید :

» اصول پرورش کرم ابریشم

توسط: pardazesh در 21-05-1394, 17:56 | دسته: کشاورزی | تعداد بازدید : 1038

گونه اهلي كرم ابريشم كه پرورش آن از آغاز تا به امروز متداول بوده و تقريباً در چهار هزار و ششصد سال پيش به طور اتفاقي توسط ملكه چين ( سي لينگ شي ) در هنگام قدم زدن در جنگلي با پيدا كردن پيله اي از روي درخت توت و تنيدن تارهاي آن به دور انگشت خود كشف و بدين ترتيب رازي از طبيعت آشكار گرديد.
در حقيقت اين پديده اتفاقي به تدريج پايه گذار صنعت پرورش و تهيه ابريشم در جهان شده و بعدها اين شاهزاده خانم در تاريخ به الهه ابريشم ، ملقب گرديد. تا مدتها پس از كشف ابريشم راز تهيه آن در انحصار چين بود امپراطوران چين در طي قرون متمادي همواره سعي كردند تا اسرار تهيه آن را از جهانيان پنهان دارند، حتي حكومت چين براي كساني كه مي خواستند راز تهيه ابريشم را به خارج از كشور انتقال دهند مجازات مرگ تعيين كرده بودند . با وجود اين سختگيريها تا نيم قرن ، چين تنها كشور توليد كننده ابريشم در جهان بود.
استقبال وسيع و همه جانبه مردم دنيا از ابريشم و سود آوري تجارت اين كالا آن چنان مورد توجه واقع گرديد كه براي تجارت آن جاده اي ساخته شد كه يازده هزار كيلومتر طول داشت و شهر هسيان چين را به رم شرقي متصل مي كرد. اين جاده از تركستان ـ سمرقند گذشته و به مرزهاي ايران مي رسيد و پس از عبور از طوس ، دامغان ، گرگان و ري به قزوين و از آنجا به شعباتي متصل مي شد كه شاخه اي از آن به تركيه و بعد به اروپا متصل مي گشت . در ضمن براي اينكه كاروان هاي حامل ابريشم به سلامت مسير تا اروپا را طي نمايند مرتباً بين ايران و چين نمايندگاني در رفت و آمد بودند.

 

95صفحه فایل ورد (Word) فونت 14 منابع و پاورقی دارد قیمت 9500 تومان 

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید 


ادامه مطلب :

فهـرست مطالب
عنــوان صفحه
فصل اول
پيشگفتار
تاريخچه كرم ابريشم 1
وضعيت ابريشم در ايران 2
چگونگي پرورش كرم ابريشم در ايران 4
برخي مشكلات صنعت ابريشم در ايران 5
مراكز تهيه و توزيع ، توليد تخم نوغان تا مرحله ابريشم در ايران 7
فصل دوم
توتستان 6
كلياتي راجع به درخت توت و توتستان 6
روشهاي تولد نهال توت 8
بذر كاري 8
پيوند زني 9
خوابانيدن شاخه 10
قلم چوب نرم 11
قلم چوب سخت 13
خزانه نهال 13
انتخاب نهالهاي توت و روش انتقال آن 14
ايجاد توتستان 16
وضعيت هواشناسي 17
بررسي خاكشناسي 19
روش پيداكردن بيماريهاي پوسيدگي و ريشه 20
انتخاب نهال توت 20
فاصله درختان 21
كاشت 21
روشهاي داشت ، هرس و برداشت 22
روش بهره برداري از توتستان ويژه كرم جوان 23
نحوه برداشت از توتستان براي كرم بالغ 26
نگهداري توتستان 27
فصل سوم
بررسي كرم ابريشم از نظر جانورشناسي و سير تكامل آن 28
لارو 28
مراحل رشد 30
اندامهاي دروني كرم ابريشم 31
اعضاي گوارشي 31
دستگاه گردش خون 31
دستگاه دفع كرم ابريشم 32
دستگاه تنفس 33
دستگاه عصبي 33
دستگاه توليد مثل 34
غده هاي ابريشم 35
فصل چهارم
كرم ابريشم
تخم كرم ابريشم 37
تعيين جنس 37
توليد تخم 39
نگهداري و به كاربردن تخم كرم ابريشم 41
تفريخ مصنوعي تخم كرم ابريشم 42
روش اجرايي تفريخ تخم 44


فصل پنجم
پرورش كرم ابريشم
مشخصات كرم ابريشم 45
فصل پرورش 49
آماده سازي پرورش 49
انتخاب واريته كرم ابريشم 50
ضد عفوني 50
آغاز پرورش 52
پرورش كرم جوان 53
پرورش كرم بالغ 56
پيله رفتن لارو 57
برداشت پيله و حمل آن 61
خشك كردن پيله 63
فصل ششم
بيماري هاي كرم ابريشم
بيماريهاي هاي قارچي 67
بيماريهاي فلاشري 70
بيماريهاي پيرين 71
آفات كرم ابريشم 72
منابع 74

 

وضعيت ابريشم در ايران
توليد ابريشم ايران در حال حاضر 400 تن در سال است طبق مدارك موجود ميزان ابريشم توليدي در گذشته در حدود 3000 تن در سال بوده حتي زماني از ايران تخم نوغان جهت پرورش به كشورهاي خارج بويژه اروپا صادر مي شده است.
در نگرش تاريخي به اين رشته از كشاورزي وضعيت اولين اشاره در متون تاريخي مربوط به توليد ابريشم در مازندران است. در ضمن ماركوپولو نيز در سفرنامه خود به توليد فراوان ابريشم در طبرستان (مازندران) اشاره كرده است.
آنچه مسلم است در گذشته ايران يكي از كشورهاي مهم توليد كننده و به ويژه در شهرهاي طبرستان ، خاوران ري و حتي زابلستان توليد ابريشم رواج قابل توجهي داشته است . اين وضعيت در زمان صفويه نيز به اوج شكوفايي خود رسيده بود.
متأسفانه دو اتفاق مهم صنعت پرورش كرم ابريشم را در دنيا مختل ساخت ، مسلماً توليد ابريشم ايران نيز از آن بي تأثير نبود.
واقعه مهم نخست اپيدمي بيماري پبرين در فرانسه بود كه همانند بيماري نيوكاسل طيور ، پرورش اين كرم را در سطح بسيار گسترده اي از جهان در معرض نابودي قرار داد. بنا براين با سعي و تلاش دانشمند ارزنده فرانسوي « لويي پاستور » كه عامل اين بيماري را در سال 1870 شناسايي و راه پيشگيري از آن را به دنيا اعلام كرد بدون شك اين صنعت با نابودي كامل روبرو مي شد.
اتفاق دوم كه در تاريخ حيات پرورش اين كرم دخالت عمده اي دارد توفيق فردي به نام شاردونه در ساخت اليافي از مواد شيميايي بود كه شباهت بسيار زيادي به ابريشم داشت (در سال 1889 ) اين كشف ركود عجيبي در بازار تجارت ابريشم جهان بوجود آورد.
با وجود اين رويداد توليد ابريشم در ايران حتي در اين دوره نيز رونق قابل توجهي داشته است چنانچه اگر دومين سفرنامه مظفرالدين شاه به فرنگ را مطالعه كنيم خواهيم ديد كه از رونق كرم ابريشم در ايران ، طي اين سالها سخن به ميان آمده است در حقيقت در اين سالها ابريشم كالاي عمده تجارت ايران بوده و در تجارت خارجي ، اين كشور را قادر مي ساخته تا بهاي بخش قابل توجهي از واردات خود را با در آمد آن بپردازد . ميزان توليد اين محصول در سال 1343 در اوج خود بوده ولي از آن به بعد دچار آفت گشته و در نتيجه تغيير كيفيت ، قيمت آن نيز تنزل يافته است .
در سال هاي گذشته جهت احياي امر نوغان داري ، تشكيلات مستقلي به نام شركت نوغان به وجود آمد و بدنبال آن كارخانه حرير بافي چالوس تاسيس گرديد . متاسفانه پس از شروع كار كارخانه توليد ابريشم بر خلاف انتظار پايين آمد ، زيرا شركت نوغان براي جبران هزينه هاي فراوان كارخانه مجبور به پايين آوردن نرخ خريد اجباري پيله بود . در طي اين سالها بالاترين رقم توليد مربوط به سال 1351 بوده يعني 111 تن پيله بوده است .
پس از انقلاب اقداماتي در جهت احياي اين رشته از كشاورزي و صنعت به عمل آمده از جمله آن اقدامات تشكيل شركت سهامي مطالعات و تحقيقات پرورش كرم ابريشم بود اين شركت عملاً كار خود را از سال 1359 شروع كرده است . وظيفه اين شركت تهيه و توزيع تخم نوغان تهيه و توزيع نهال توت ، خريد پيله بر اساس قيمت هاي تعيين شده بود . كارخانه هايي كه در حال حاضر در امر ابريشم كشي كشور فعاليت دارند ، عبارتند از كارخانه صنايع ابريشم گيلان در صومعه سرا ، كارخانه صنايع ابريشم طوس در مشهد و كارخانه پيله و ابريشم شمال
چگونگي پرورش كرم ابريشم در ايران
همان طور كه در مبحث تاريخچه اين صنعت در گذشته اشاره شده ، توليد ابريشم از زمان هاي خيلي دور در ايران رايج بوده و بخش مهمي از صادرات كشور را در آن زمان تشكيل مي داده است .
در حال حاضر پرورش كرم ابريشم در استانهاي گيلان و مازندران ، خراسان، آذربايجان، اصفهان، يزد و كرمانشاه رايج است . در استان گيلان كه 80% توليد كشور را بر عهده دارد پرورش اين كرم در ارديبهشت و در ساير استانها در فروردين ماه زماني كه توت پنج برگ مي شود انجام مي گيرد.
چنانچه براي كرم ابريشم شرايط پرورش مطلوبي ايجاد گردد و برگ توت هم مهيا باشد مي توان هر موقع از سال به امر پرورش كرم پرداخت .
بهترين فصل براي كرم ابريشم فصل بهار است كه هوا مساعد بوده و برگ هاي توت هم ظريف و مغذي
مي باشد . در فصول تابستان و پاييز از آن جهت كه مواد سلولزي برگها بيشتر و مواد قابل هضم آنها كمتر است . غالباً پرورش كرم با سوء تغذيه و متعاقب آن با بروز بيماري هاي مختلف همراه مي باشد . تغييرات جوي و هوا نيز در دو دوره تابستان و پاييز مؤثر بوده و ممكن است زمينه را براي فعاليت عوامل بيماريزاي كرم ابريشم
فراهم نمايد.

برخي مشكلات صنعت ابريشم در ايران
1- كيفيت نامطلوب محصول و پايين بودن بازدهي در اثر عوامل مختلف از جمله عدم رعايت موازين بهداشتي
2- عدم وجود ضوابط دقيق متكي بر اصول بهداشتي مخصوص جايگاه پرورش يا تلمبارها همانند ساير رشته هاي دامپروري ، در نتيجه عدم توجه كشاورزان به فضاي براي هر جعبه تخم نوغان كه اين نكته مي تواند الفباي پرورش باشد .
3- عدم آشنايي كافي كشاورزان با اين رشته و نيز ناآگاهي آنها در امر كشت توت و تغذيه كرم
4- عدم توجه و دقت به امر تغذيه كرم
5- استفاده از روشها و وسايل سنتي در خفه و خشك كردن پيله و عدم دسترسي با كاربرد صحيح و مدرن
6- استفاده از وسايل سنتي و تبديل پيله به ابريشم خام
7- بالا بودن هزينه هاي پرورش
8- پراكندگي يا نبودن مراكز مختلف سرويس دهي به ويژه در امر بهداشت
مراكز تهيه و توزيع ، توليد تخم نوغان تا مرحله ابريشم در ايران
مراكز فعلي تهيه تخم نوغان در كشور : رشت ، بندر انزلي ، تربت حيدريه ، نطنز
مراكز مهم توليد پيله : گيلان ، مازندران ، خراسان ، اصفهان، آذربايجان شرقي
مراكز ابريشم كشي : گيلان ، مازندران ، خراسان
مراكز تهيه ابريشم ...........................

 

 

ا – كلياتي راجع به درخت توت و توتستان
درخت توت متعلق به خانواده Moraceae است و بصورت وحشي در آسيا رشد مي كند و گسترش و رويش آن از شمالي ترين نقاط تا مناطق گرمسيري آسيا ادامه دارد. درخت توت به چند گروه و نژاد تقسيم مي شود كه اين طبقه بندي براساس نوع برگ ،گل و شاخه صورت مي گيرد . در ژاپن بيش از هزار نوع توت كشت مي شود كه ده نوع بسيار عام است و بطور وسيعي كشت مي شود در تايلند بيش از 50 نوع (واريته) توت وجود دارد كه سه نوع آن بسيار فراوان كشت مي شود . متأسفانه در ايران هيچگونه مطالعه جدي روي واريته هاي مختلف توت موجود در استانهاي مختلف انجام نشده است.
شكل و فرم توتستان
براي رشد توتستان جوانه ها ، شاخه ها ، برگها و ريشه درخت توت هركدام نقش مهمي ايفا مي كنند.
برگ
برگ توت از صفحه برگ ، ساقه و گوشواره برگ تشكيل شده است . برگ بعضي از انواع مضرّس بوده و بعضي صاف هستند برگ عضوي بسيار مهم بوده وظيفه اش توليد ازت است شكل برگ با توجه به نوع برگ متفاوت است .
شاخه و جوانه
معمولاً درخت توت را در توتستانها بصورت پاكوتاه ، نگه داشته و شاخه هايش را هر چند ماه يكبار قطع
مي كنند و در نتيجه از جوانه هاي باقيمانده شاخه ، برگهاي جوان رشد كرده و شاخه هاي جديد را توليد
مي نمايد، برگهاي توت بعد از مدت معيني سبز شده و آماده مصرف مي شوند اين مدت در واريته هاي مختلف متفاوت است در محل اتصال دمبرگ به ساقه يك جوانه جانبي ظاهر مي شود. وقتي كه شاخه اي قطع شود جوانه هاي جانبي زير محل قطع شده دوباره رشد كرده و شاخه جديد توليد مي كند . شاخه ها انتقال شيره خام را از ريشه به برگها و انتقال شيره پرورده را به ريشه بعهده دارند.
ريشه
ريشه شامل ريشة اصلي ، ريشه هاي جانبي كه از ريشه اصلي جدا شده اند و ريشكهايي است كه از ريشه هاي جانبي جدا مي شوند . ريشكها وظيفه تغذيه را بعهده دارند و غذا و آب از زمين جذب مي كنند. ريشه هاي اصلي موجب تثبيت و تقويت گياه در زمين مي شوند. آب و مواد جذب شده از راه ريشه هاي اصلي و ساقه به
برگها مي رسند .
گل
توت درختي است يك پايه كه داراي گل نر و ماده مي باشد . دانه هاي گرده با تلقيح تخمك ماده بذر توليد مي كند. بعضي از انواع توت تنها گل نر و بعضي تنها گل ماده دارند بعضي از انواع نيز هر دو نوع گل را روي هر شاخه دارند. هر 10 تا 20 گل نر يا ماده در كنار هم قرار مي گيرند .
رشد توتستان
رشد توتستان بستگي زيادي به درجه حرارت دارد در مناطق معتدله ، جوانه ها در فروردين شروع به فعاليت كرده و در ماههاي تير.......................................

اندامهاي دروني كرم ابريشم
اندام ها يا اعضاي اصلي بدن كرم ابريشم عبارتند از : اندامهاي گوارشي ، اندامهاي تنفسي ، دستگاه گردش خون اندامهاي حسي ، اعضاي توليد مثل ، اعضاي دفع و بالاخره اندامهاي توليد ابريشم.
اعضاي گوارشي
دستگاه گوارش از سه قسمت روده قدامي ، روده مياني و روده خلفي كه به صورت ممتد از دهان شروع شده و به تدريج ختم مي شود ، تشكيل شده است . رودة قدامي شامل دهان ،حلق و مري بوده و تا اواسط حلقه دوم بدن ادامه دارد در داخل دهان ني دو غدة بزاقي به صورت قرينه وجود دارند لايه عضلاني روده قدامي شامل دو طبقه ماهيچه هاي طولي در خارك و ماهيچه هاي حلقوي در داخل مي باشد .
روده مياني از انتهاي روده قدامي شروع شده تا حلقه نهم ادامه دارد و از سه قسمت غشاي دروني پوستي ، اپي تليوم و ماهيچه ها تشكيل يافته است.
رودة خلفي از سه بخش روده كوچك ، روده بزرگ و ركتوم تشكيل شده است لوله هاي مالپيگي بين روده كوچك و روده بزرگ (كلون) به ميان روده خلفي باز مي شوند. اندامهاي كلون به شكل قيفي است كه ركتوم جمع آوري و فشرده شده و به شكل مدفوعات شش گوش از مخرج دفع مي شوند.
دستگاه گردش خون
دستگاه گردش خون كرم ابريشم از نوع باز است و خون از طريق انقباضات به رگ پشتي در داخل حفره عمومي بدن جريان يافته و منتشر مي شود. رگ پشتي در امتداد خط مياني و در سرتاسر طول بدن كرم ، در زير پوست قرار گرفته است. بخش جلويي اين رگ به صورت لوله باريكي به سر كرم منتهي مي شود كه به نام آئورت نام گذاري گرديده است....................

 

توليد تخم ( Egg Raising )
نگهداري پيله هاي مورد استفاده براي توليد تخم
پيله خوب براي تخم گيري در اثر دقت بسيار در پرورش نژاد والدين حاصل مي شود. اگر پيله ها به طور نامناسب نگهداري شوند درصد خروجي پروانه (Ecolosion) تعداد تخم ها كاهش يافته و همزمان با آن تعداد تخم هاي بارور شده افزايش پيدا خواهد كرد.
براي نگهداري پيله بايد در مورد حرارت ، رطوبت و نور بيشتر از هر عامل ديگري دقت شود حرارت مناسب براي نگهداري پيله حدود 23 تا 25 درجه سانتيگراد است ، اما براي نژاد ژاپني حدود 23 و براي نژاد چيني بالاتر ، يعني حدود 24 درجه سانتيگراد است. رطوبت نسبي مناسب 70 تا 80 درصد است و اگر رطوبت كمتر باشد پروانه هايي كه پيله را سوراخ نمي كنند زياد مي شوند و وزن تخم توليدي از هر پروانه نيز كاهش مي يابد. روشنايي ارتباط نزديكي با خروج پروانه از پيله هاي تخم گيري دارد بنا براين ، حتي مي توانيم دوره متفاوت روشنايي تاريكي به پيله بدهيم.
انبار كردن پيله ها در سردخانه
براي تلاقي دو نژاد ژاپني و چيني كه طول زمان تغذيه آنها متفاوت است بايد در مورد آغاز پرورش ، تغذيه، زمان پيله رفتن و خروج پروانه از پيله ، محاسبه دقيقي انجام شود تا خروج دو نژاد از پيله همزمان پيله هاي تخم گيري در سردخانه گذاشت...........................

 

 

خشك كردن پيله
منظور از خشك كردن پيله عبارت از جلوگيري از سوراخ و خروج پروانه و ممانعت از كپك زدگي شفيره و قشر ابريشمي است اين عمل باعث مي شود كه بتوان پيله را در حرارت و رطوبت معيني به مدت طولاني نگهداري كرد.
صد رطوبت پيله با توجه به واريته ، فصل پرورش جنس نر يا ماده حشره و غيره تفاوت مي كند.
لازم به..............

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق میتوانید فایل کامل این پروژه را با سرعت و امنیت دانلود کنید

قیمت اختصاصی و استثنایی این پروژه : تنها , 9500 تومان

 

 

 

 

 


قیمت قبلی : 150000 ریال

قیمت جدید : 9500 تومان  |   جهت خرید محصول بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید :

خرید آنلاین این مطلب
مطالب مرتبط


نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
جدیدترین مطالب
پربازدیدترین مطالب
آمار سایت
آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 6
کل: 3114
کل نظرات: 289
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 252
بن شدگان: 1
جدیدترین عضو: Qurbanalipuya

                                                                                                                         

تبادل لینک خودکار
Taktaz Group

Powered By Taktaz Group. Google+