سلام , به سایت پایان نامه دات کام خوش آمدید
  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

اعتماد کنید :

» رساله بام سبز

توسط: pardazesh در 4-05-1395, 10:04 | دسته: معماری | تعداد بازدید : 1478

رساله معماری بام سبز

بامهاي سبز از زمانهاي قديم موجود بوده اند. "اولين منابع تاريخي باغهاي بالاي زمين ساخته شده توسط بشر زگيوراتها (برجهاي سنگي هرمي پله پله اي) در بين النهرين قديم بوده اند که در هزاره چهارم، حدود 600 قبل از ميلاد ساخته شده اند. در فرانسه، احداث باغهايي در بالاي يك St.Benedictine در قرن سيزدهم رونق يافت. نروژيها استفاده از بامهاي سبز را به عنوان ابزاري براي عايق بندي حرارتي ساختمانهايشان در حدود يك قرن پيش توسعه بخشيدند. در واقع، خانه هاي چمني هنوز هم به عنوان محافظي در برابر سرماي شديد زمستانها در نروژ و امريكا استفاده مي شوند. پنج بام سبز روي طبقه هفتم مركز راكفلر در شهر نيويورك بين سالهاي 1933 و 1936 نصب شدند. آنها به عنوان "منظره اي" براي لذت برج نشين ها طراحي شدند. (البته با كرايه هاي بيشتر) اين باغها به افزايش جلوه شهر نيويورك ادامه مي دهند.

1-3 افزايش علاقه به بامهاي سبز
شركتهاي امريكايي متعددي براي نصب سيستمها و شيوه هاي بام سبز اروپايي – جايي كه تكنولوژي آن از 40 سال پيش موجود بوده است – داراي مجوز مي باشند. در واقع، منابع زميني محدود، منابع گران انرژي و سيستمهاي فاضلاب قديمي که توسط آشغالهاي سيلابها پوشيده شده اند درموفقيت صنعت بام سبز در اروپا دخيل هستند.
در آلمان به تنهايي بيش از 800 بام سبز يافت مي شود، كه اين الگويي در كدهاي ساختماني و مشوقي براي اتصالات و تجهيزات بام سبز مي باشد. در آسيا، ژاپن مركزي براي تكنولوژي بام سبز شده است. توكيو، پايتخت ژاپن، اولين شهري است كه حكم داده است گياهكاري ساختمان بايد 20 درصد همه ساختمانهاي جديد را تشكيل دهد. در امريكا، بامهاي سبز، با افزايش يكنواخت نسبت به دهه هاي گذشته احداث مي شوند و تحقيق و بررسي در دانشگاههاي امريكاي شمالي برروي تاثير بامهاي سبز بر محيط، اقتصاد و منابع انرژي انجام مي شود. برخي از شركتهاي امريكايي مادر مثل Ford Motor، The Gap و H.J. Heinz اخيراً بامهاي سبز را احداث نموده اند. طرح تأييد شده مركز جديد تجارت جهاني شامل يك باغ بام مي باشد.

 

40صفحه کامل فایل Word فونت 14 منابع دارد + عکس  قیمت 17900 تومان 

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید


ادامه مطلب :


• 1- تعریف
- 1-1 معنی لغوی بام سبز
- 1-2 تاریخچه بامهای سبز
- 1-3 افزایش علاقه به بامهای سبز
- 1-4 زیر بنای بام سبز
- 1-5 اهمیت ایجاد بامهای سبز
- 1-5-1 مسائل مورد تاکید در طراحی ها
- 1-5-2 لایه گذاری


• 2- استانداردها و مشخصات بامهای سبز
- 2-1 مقدمه
- 2-2 تشریح سیستمها
- 2-2-1 سیستم گسترده Extensive
- 2-2-2 سیستم متمرکز Intensive
- 2-2-3 منظره بام Roofscape
- 2-2-4 سیستم مدولار
- 2-2-5 بام بومی Eco – Roof
- 2-3 تشریح محتویات
- 2-3-1 نمو گیاهی vegetation
- 2-3-2 محیط کاشت planting medium
- 2-3-3 لایه صافی filter layer
- 2-3-4 ظرف containment
- 2-3-5 لایه زهکش drain layer
- 2-3-6 لایه محافظ protective layer
- 2-3-7 عایق کاری Insulation
- 2-3-8 عایق کاری رطوبتی waterproofing
- 2-3-9 آبیاری irrigation
- 2-4 استانداردهای سیستم بام سبز
- 2-5 مشخصات و استانداردهای اجزا
- 2-5-1 نمو گیاهی vegetation
- 2-5-2 محیط کاشت planting medium
- 2-5-3 لایه صاف filter layer
- 2-5-4 لایه زهکش drain layer
- 2-5-5 عایق کاری Insulation
- 2-5-6 غشاء بام membrane


• 3- سازگاری با شرایط اقلیمی
- 3-1 آب و هوا
- 3-2 باد
- 3-3 آفتاب و سایه
- 3-4 آبیاری
- 3-5 مصالح ساختمانی
- 3-6 کفسازی
- 3-7 آب نما و فوازه
- 3-8 منبع برق
- 3-9 منبع آب
- 3-10 تامین ایمنی و آسایش
- 3-11 مدیریت نگهداری

• 4- گیاهان سازگار با شرایط آب وهوایی تهران
- 4-1 گیاهان یکساله ( جدول )
- 4-2 گیاهان دوساله ( جدول )
- 4-3 گیاهان دائمی و مقاوم که نیاز به نگهداری و حفاظت زمستانه دارند ( جدول )
- 4-4 گیاهان چند ساله علفی ( گیاهان پایا )
- 4-5 گیاهان پیازی ( جدول )

- 4-6 بالا رونده ها
• 5- جداول لاتین
- 5-1 Basic plant materials which need little processing (جدول )
-5-2 Basic plant materials which need a large amount of processing
( جدول )
- 5-3 Primary energy required for basic plant materials ( جدول )
- 5-4 Potential pollution by basic plant materials ( جدول )
- 5-5 Climbing plants ( جدول )
- 5-6 Use of timber in building (جدول )
- 5-7 Durability of timber in years in different situations (جدول )
- 5-8 The use of plant in building ( جدول )


• جزئیات اجرایی بام


• نمونه های اجرا شده

• تصاویر گیاهان


• منابع

 

-4 زيربناي بام سبز
از ديدگاه شهرسازي، فضاي سبز شهري عبارت است از بخشي از سيماي شهر، كه از انواع گياهان تشكيل يافته است. در صورتيكه صحبت از فضاهاي آزاد شهري كه متضاد فضاهاي ساخته، يا ساخت فيزيكي شهر مي باشد، نمائيم در اين صورت فضاهاي بالقوه جهت توسعه فضاي سبز شهري مطرح مي گردد.
از ديدگاه زيست محيطي فضاي سبز شهري عبارت است از فضايي نسبتاً وسيع متشكل از گياهان با ساختي شبهه جنگلي و برخوردار كه از بازدهي زيست محيطي، اكولوژيك معين و در خور شرايط زيست محيطي حاكم بر شهر.
تعريف استاندارد؛ استاندارد يعني سطحي از اجرا كه توسط معيارهاي سنجش، مشخص شده باشد مانند فضاي بازي كه براي هر هزار نفر از جمعيت ساكن در نظر گرفته مي شود. آنچه كه در ارتباط با مسئله سرانه هاي مختلف شهري بايستي بيان نمود اين است كه تعيين آن براي هر شهر مستلزم موقعيت محلي آن شهر مي باشد و از طرفي در معين نمودن حداقل مقدار لازم براي هر فرد شهرنشين كه در شهر سكونت دارد عواملي مانند آب و هوا، قيمت زمين، عوامل اجتماعي، عوامل اقتصادي و ... دخالت دارد. معمولاً براي شهرهاي دنيا و سرانه هاي شهري مربوط به آن استانداردها و اندازه هاي مختلفي وجود دارد كه در بسياري جهات با يكديگر متفاوت است. در مورد تعيين سرانه هاي پيشنهادي طرحهاي توسعه شهري براي شهرها آنطور كه بايد تفكر نشده است. تعيين سرانه ها بايستي با مطابقت امكانات توسعه شهر و امكانات اجتماعي و اقتصادي صورت گرفته و هر يك از سرانه هاي پيشنهادي در مورد كاربرد اراضي به تبعيت از آنها و نيازهاي جمعيت صورت پذيرد ابتدا بايستي در سطح كل شهر و نسبت به تمام جمعيت به ارائه معيار پرداخت و براي هر يك از كاربري ها و اجزاء مربوط به آن سرانه اي تعيين نمود كه مجموعه سرانه هاي پيشنهادي شهري را تعيين مي نمايد و آخرالامر مقدار مساحتي را كه جهت گسترش آينده شهر (فرضاً براي مدت زمان مشخص مثلاً ده سال) لازم است بدست خواهد داد. بنابراين اولاً سرانه شهر معين گرديده است و ثانياً معلوم مي شود كه مقدار توسعه شهر براي آينده بايستي در چه مساحتي صورت گيرد و ثانياً در اين مساحت شهر كه اقدام به توسعه آن خواهيم نمود نسبت به هر يك از كاربري هاي سهر به چه مساحتي احتياج داريم. فضاي سبز محيط شهري، در درجه اول از نظر مسائل زيست محيطي حائز اهميت است و استفاده شهروندان در ساعت فراغت از اين فضاها به عنوان مراكز تفريحي، فرهنگي و نظاير آن در درجه دوم اهميت قرار مي گيرد. بدون شناخت شرايط زيست محيطي نمي توان به بحث درباره فضاي سبز مبادرت ورزيد، از جمله مطالعه اقليم هاي شهري مختلف در اين رابطه حائز اهميت است. توجه به عواملي از قبيل ارتفاع از سطح دريا، جهت اصلي وزش باد در شهر و ... بسيار مفيد است و در حقيقت علل اصلي به وقوع پيوستن تغييرات بيوكليماتيك در محدوده فضاي شهرهاي بزرگ را مي توان در نكات زير خلاصه كرد.
1- كاهش وزش باد در سطح شهر
2- تغييرات غير طبيعي دما در شهر
3- وجود غبار و آلودگي هواي شهر
4- تغييرات رطوبت هواي شهر
5- سيركولاسيون (گردش) جداگانه هواي شهر
6- مسدود شدن سطح شهر توسط ساختمانها، آسفالت و ...

1-5 اهميت ايجاد بامهاي سبز
ايجاد و گسترش فضاهاي سبز در روي پشت بام خانه ها در شهرها داراي مزاياي زير مي باشد:

- رفع آلودگي هواي شهر و سالم سازي آن
- ايجاد فضاهاي زندگي و تفريحي براي انسان و حيوانات
- ايجاد فضاهاي جديد جهت استراحت و رفع خستگي انسانها

چنين فضاهاي سبزي براي گردش و استراحت اكثريت مردم قابل دسترسي فوري مي باشند و اين امر به خصوص در زمان حال و همچنين در آينده كه ايام فراغت مردم بيشتر خواهد شد داراي اهميت زيادي از نظر اقتصادي و اكولوژيكي خواهد بود. با پيشرفت زندگي ماشيني، ساختمان سازي متراكم در شهرها باعث بالا رفتن درجه حرارت و گرم شدن هوا مي گردد. ولي همانطوري كه گفته شد در عمل با محدوديتهايي مواجه هستيم از جمله اينكه منازل تابع معماري خاص نبوده و عايق بندي بامها بر اساس اصول خاصي صورت نگرفته است.

1-5-1 مسائل مورد تأكيد در طراحي ها
نظر به اينكه طراحي روي سطح زمين با پشت بام تفاوت بسيار است مي بايستي در طراحي روي بامها مسائل زير در نظر گرفته شود.
تأكيد بر زيبايي بامها – زهكشي كامل جهت دفع آبهاي سطحي – حتي المقدور براي ايجاد فضاي سبز روي بام از باغچه هاي سبك استفاده مي شود – طراحي بر اساس ظرايط اقليمي (جهت بادها، نور، سايه و ...) – انجام آبياري مطلوب – براي انتخاب مواد و مصالح مناسب (كف سازي، تجهيزات، مبلمان و آب و ...) مي بايستي ضوابط مناسب ارائه شود. منابع آب و برق – آسايش و امنيت استفاده كنندگان – حفظ و نگهداري.
شايان گفتن است كه اجراي طرح بر روي بام بناهاي قديمي مستلزم بررسي هاي ويژه مي باشد اما در بناهاي نوسازي مي بايستي طراحي به منظور تحقق موارد ذيل باشد:
عايق شدن بام در مقابل رطوبت و به منظور حفظ انرژي، همچنين حفاظت از آن در مقابل خسارات مكانيكي. در مقابل عمليات اينچنين، مهندس طراح محيط زيست مسئوليتي نداشته و مي بايستي مهندس معمار و طراحان ساختمان در جهت جلوگيري از خسارات، اقدامات اوليه را بر روي بامها تعبيه و انجام دهند. همچنين تعيين حداكثر مقدار ظرفيت بارگذاري بام نيز به عهده مهندس ساختمان بوده ولي بهتر است كه قبل از شروع عمليات ساختن اينگونه بامها مهندس ساختمان و طراح محيط زيست طي نشستي در اين زمينه مشورت نمايند.

1-5-2 لايه گذاري
جهت ايجاد بامهاي سبز مسئله عايق نمودن سقف براي جلوگيري از نفوذ آب بسيار با اهميت است لذا مي توان جهت تحقق آن به ترتيب پايين از لايه گذاري ذيل استفاده كرد:
1- لايه اي جهت تخليه سريع و دفع آبهاي سطحي (به صورت شيبدار) از بتون سبك، براي حفاظت از پوسته عايق رطوبتي و ماده ضد رطوبت
2- عايق رطوبتي
3- مواد ضد رطوبتي (امولسيون هاي نفتي)
4- لايه شيبدار نازك بتوني به منظور دفع آبهاي سطحي
5- پوشش سقف ساختمان با تيرچه هاي بتوني تقويت شده.

را حل هاي متعددي به منظور عايق سازي وجود دارد ليكن صرفنظر از نوع مواد مصرفي و روش بكارگيري قبل از به كار بردن هر نوع مواد و مصالح اضافي بر روي بام يك درزگيري كامل با طول عمر زياد بايستي انجام پذيرد و كنترل كيفي با آزمايشات دقيق توسط مهندسي معمار به كار برده شود تا از سلامت و بي عيبي بام اطمينان كافي حاصل شود و از تعميرات پر هزينه بعدي ناشي از وجود منافذ و يا سوراخهايي كه ممكن است در زير بام يا ايوان باقي مانده باشد به موقع پيشگيري گردد. زيرا اگرچه قرار دادن يك لايه عايق مناسب ممكن است بتواند براي مدت طولاني سلامت بنا را تضمين كند ليكن تنها وجود يك روزنه و يا منفذ ممكن است باعث شود تا براي پيدا كردن همان يك منفذ تمامي سازه را برچيد. وجود منافذ و سوراخهاي ريز بر روي لايه عايق مي تواند سبب بروز درز و شكاف گرديده و باعث شود تا ريشه گياهان از داخل آن عبور نموده و بعد از گذشت مدتي در داخل اين منافذ رشد كرده و توسعه يابد و در نتيجه خسارت سنگيني را به لايه و احتمالا سقف و ساختمان زير آن وارد سازد.

2- استانداردها و مشخصات بامهاي سبز

2-1 مقدمه
اوايل امسال "ايلي نويز" از شهرهاي شيكاگو و شركت بامهاي سبز براي شهرهاي سالم، كنفرانس و نمايشگاه پيدايش و اساس اولين بام سبز در شمال امريكا را برگزار نمودند. (در حال حاضر حداقل 6 بام سبز در شيكاگو موجود مي باشد كه شامل پوشش يك تالار شهر و يك بخش الحاقي داراي 42 بام هستند كه هنوز در مرحله طراحي مي باشند). بالغ بر 500 معمار، معمار منظر، سازندگان بام، طرحهاي شهري، توسعه دهندگان و ديگران در كفرانس شركت كرده بودند كه تبادل اطلاعاتي راجع به اين موضوع داشته باشند و همچنين از طريق دولت امريكاي شمالي حمايتهايي را براي ايجاد بامهاي سبز خواهان شوند.

2-2 تشریح سیستمها
صنعت بام سبز دو دسته عمومي (كلي) براي كاشت سيستمهاي بام سبز را توسعه بخشيده است.

 

2-2-1سيستم گسترده Extensive
اين سيستم به نام مقطع كم ارتفاع يا اجرا با ضخامت كم نيز شناخته مي شود. اين نوع بام سبز فقط شامل يك يا دو نوع گياه و محيط كاشت كم مي باشد. معمولا اين سيستم براي اجراي حرارتي و هيدرولوژيكي بيشينه و زمانيكه حداقل بار وزن مدنظر باشد به كار گرفته مي شود. به طور اخص، فقط پرسنل نگهداري و تعمير به اين نوع بام دسترسي دارند. اين نوع بام مثل چمنهاي نروژي، بر روي بامهاي مسطح و شيبدار احداث مي شود.(عکس 1) سيستمهاي معمول تجاري گروه گياهي در عمق 41 ميلي متر تا 102 ميلي متر را استفاده مي كنند و حدودبار نهايي بام مرطوب از كمتر از تا تقريباً مي باشد. سيستمهاي گسترده عميق تر هم موجود مي باشند ولي رايج نمي باشند. محتويات پايه و اوليه يك سيستم گسترده در فیگور (1) نشان داده شده است.

2-2-2 سيستم متمركز Intensive
به نام مقطع عميق يا باغ بام نيز شناخته مي شود. اين نوع از بام سبز شامل انواع مختلفي از گياهان مي باشد و مشابه يك پارك طراحي مي شود. (شكل 2) برخي از بامهاي سبز داراي درختان بزرگ و آبنماهايي مي باشند كه اين خود احتياج به تقويت اساسي سازه دارد.
مثال خوبي براي آن پارك مركزي بالاي پاركينگ مركز امپراتوري در جنوب شهر "اوكلند" در ايالت كاليفرنيا مي باشد. (شكل 3) اين پارك شامل يك دسترسي عمومي مي باشد و از زمان ساخت آن يعني سال 1961 يك مكان محبوب براي صرف نهار مي باشد.
حداقل ضخامت كاشت براي يك بام سبز "متمركز" معمولا بيش..................................

 

 

آموزشگاه شمشیر بازی فیلادلفیا
آبیاری : لازم ندارد
مساحت : 278.7 متر مربع
کارفرما : Fencing Academy of Philadelphia
Mark and Laura Masters, Fencing Masters
محل : فیلادلفیا، PA
پیمانکار سازنده بام : Roofscapes, Inc.
معمار : David Ben Yaacov, RA
معمار منظر : David Ben Yaacov, RA
وضعیت ساخت : بهار 1998 تکمیل شد
شاخصه ها :
این بام شامل سیستم پوششی سبک وزنی است که برای نصب بر روی ساختمانهای موجود به کار می رود و احتیاج به تقویت ساختمان دارد. حداکثر وزن ساختمان زمانی که کاملا سیراب باشد کمتر از 73 کیلوگرم بر متر مربع می باشد. این بام با انواع گلهای پایای ناز مجموعه ای چمن مانند می سازد که برای مقاومت در برابر شرایط فصلی نوعی از مناطق معتدل، بدون آبیاری و مراقبت دایمی انتخاب شده اند. سیمای آن در فصول مختلف تغییر می کند. در فصل بهار چمن حصیری و زنبق زرد، و به همراه آن آلیوم، گل میخک بام را می پوشانند. در طی ماه های تابستان و پائیز گونه های گل ناز غالب می شوند. بعد از دو و نیم سال این پوشش گیاهی به حداکثر رشد خود می رسد.

لبه بام، عناصر زهکش را نشان می دهد

 

 

 

 


منظره بهار

 

 

 

 

 


مرکز 57 هاینز ( تجدید بنای گیمبلز)
آبیاری : لازم ندارد
مساحت : 1115 متر مربع
کارفرما : 623 Smithfield Associates
محل : پتزبورگ، PA
پیمانکار سازنده بام : Lichtenfels Nursery, Inc.
معمار : Burt Hill Kozar Rittlemann Associates
وضعیت ساخت : پائیز 2001 تکمیل شد
شاخصه ها :
این بام سبز بالکن طبقه چهاردهم بنا را اشغال می کند و احاطه کننده پنت هاوس فضای اداری می باشد. این بام محل است با هوای تازه و گلهای پایا برای استراحت در خلال کار روزمره. این پروژه دارای محوطه های پاسیو مانندی می باشد که با بلوکهای بتنی سنگ فرش شده اند. سیستم کاشت نور متغییر خورشید در هر ضلع ساختمان را در نظر گرفته است. حداکثر ضخامت پوشش سقف فقط 12.7 سانتیمتر می باشد و کاملا بی نیاز از آبیاری می باشد. با این وجود فهرست گیاهان پروژه 17 گونه گیاهی را شامل می شود و این 17 گونه 35 نوع گیاه مجزا را شامل می شود. این طیف گیاهی، گیاهان کوتاه قدی مثل گل ناز تا گیاهان بلند قد مثل آنتمیس و زنبق زرد پریشان را شامل می شود. گیاهکاری اواخر اکتبر 2001 انجام شد و تا ماه مه سال 2003 به رشد کامل رسید.


مراحل کاشت

 

 


منظره سال 2003 ( یک سال و نیم پس از کاشت )

 

 

 


مرکز تجلی حیات سالم (Life Expression Wellness Center )
آبیاری : لازم ندارد
مساحت : 557 متر مربع
کارفرما : Life Expression Wellness Center
محل : شوگرلُف، PA
پیمانکار سازنده بام : David Bros. Landscaping
معمار : Van Der Ryn Architects
معمار منظر : David Bros. Landscaping
وضعیت ساخت : ژوئن 2001 تکمیل شد
شاخصه ها :
کارشناسان منظره سازی David Bros. پنسیلوانیای شرقی بام سبز این پروژه را احداث کردند. این سیستم بام سبز بر روی سطوح شیب دار و منحنی نصب شد که بنا را به ساختاری زنده و آمیخته با طبیعت مبدل می نماید. حداکثر شیب بام این بنا 30 درجه می باشد. این طرح بی مانند بام با ایجاد یک جداره موثر آب باران را به لبه هدایت می کند. پوشش گیاهی سرعت و مقدار آب باران را می کاهد همچنین افزایش زمان نگهداری آب باران در بام از مزیت های بیشتر این جدار موثر می باشد. این پروژه همچنین دارای سیستم تشخیص رخنه در لایه ها می باشد که توسط شرکت منظره ساز مربوطه نصب شده است.
منظره بنا و تپه های اطراف تعمیرات جزئی سالانه

 

 

 

سیمای شکوفه های تابستانی نصب پوشش بام

 

 

 

 

 

موزه طبیعی پگی نوتبارت (Peggy Notebaert Nature Museum)
برنده جایزه اولین کنفرانس بین المللی پیدایش بام سبزدر رابطه با باغ بامهای تقویت شده
آبیاری : آبیاری قطره ای
مساحت : 185 متر مربع
کارفرما : Peggy Notebaert Nature Museum
محل : شیکاگو، IL
پیمانکار سازنده بام : Church Landscape, Inc
معمار : Perkins and Will Architects
معمار منظر : Conservation Design Forum
وضعیت ساخت : بهار2002 تکمیل شد
شاخصه ها :
..............................

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق لینک دانلود این پروژه فعال خواهد شد.

قیمت اختصاصی و استثنایی این پروژه درپایان نامه دات کام : تنها , 17900 تومان

 


قیمت قبلی : 210000 ریال

قیمت جدید : 17900 تومان  |   جهت خرید محصول بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید :

خرید آنلاین این مطلب
مطالب مرتبط


نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
جدیدترین مطالب
پربازدیدترین مطالب
آمار سایت
آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 6
کل: 3114
کل نظرات: 289
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 252
بن شدگان: 1
جدیدترین عضو: Qurbanalipuya

                                                                                                                         

تبادل لینک خودکار
Taktaz Group

Powered By Taktaz Group. Google+