سلام , به سایت پایان نامه دات کام خوش آمدید
  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

اعتماد کنید :

» ارتكاب جرايم امنيتی از طريق مطبوعات

توسط: pardazesh در 26-04-1394, 20:23 | دسته: حقوق | تعداد بازدید : 1310

ارتكاب جرايم امنيتی از طريق مطبوعات

مطبوعات از نظر قدمت تاریخی و همچنین گستردگی مخاطبان وضعیت متمایزی نسبت به دیگر دیگر رسانه های گروهی دارند. در سالهای اخیر مطبوعات با خبرها، مقالات و گزارشهای خود در تحولات اجتماعی نقش مهمی را ایفا نموده اند و در این راستا معمولاً با استفاده از افکار عمومی و عقايد گوناگون و منتقل نمودن نظرات و نارضایتی عموم از برخی از سیاستهای هیات حاکم در ثبات اجتماعی، سیاسی و امنیتی جامعه تحول ایجاد نموده اند و در حقیقت به یکی از سلاحهای سیاسی تبدیل شده اند. در کنار این فواید مهمي که مطبوعات برای جامعه به ارمغان می آورند، گاهی اوقات از حدود و وظایف خود خارج شده و به نوعی در تقابل با هیات حاکم بر می خیزند و به همین جهت قانونگذار به وضع مقررات ویژه ای درخصوص مطبوعات پرداخته است.

در اینجاست که این پرسش مطرح می شود که جرم مطبوعاتی چیست؟ آیا اساساً امکان ارتکاب جرایم علیه امنیت از طریق مطبوعات وجود دارد یا خیر؟ در صورت امکان ارتکاب ماهیت این جرایم، نوع رسیدگی قضایی و دادگاه صالح به این جرایم و حدود مسئولیت گردانندگان اصلی مطبوعات چگونه است؟ این پژوهش به پاسخگویی پرسشهای مذکور پرداخته است، البته قبل از بیان امکان ارتکاب و ماهیت ارتکابی این گونه جرایم و دادگاه صالح، شایسته است که تاریخ تحولات قانونگذاری در زمینه‌ي جرایم مطبوعاتی و امنیتی و مفاهیم بنیادی این دو از قبیل جرم مطبوعاتی، جرم امنیتی، جرم سیاسی و جاسوسی بررسی و بیان می شود.

از این رو در فصل اول این پژوهش، با عنوان کلیات به موضوعات مذکور پرداخته است.

پس از شناخت کلیات بحث، جهت پیگیری پرسشهای اصلی وفرضيه‌هاي اصلي و فرعی، موجه می نماید که این امر در فصل دوم و طی سه مبحث مورد مداقه و بررسی قرار گیرد.

در این فصل به بررسی ماهیت ارتکابی جرایم امنیتی از طریق مطبوعات پرداخته شده و آیین رسیدگی به جرایم مطبوعاتی، مراجع صالح به رسیدگی در این زمینه مورد بررسی قرار گرفته است. و همچنین به بیان امکان ارتکاب جرایم امنیتی از طریق مطبوعات و حدود مسئولیت صاحب امتیاز، مدیر مسئول و نویسنده پرداخته شده است. قابل ذکر است که در ضمن بررسی هر کدام از جرایم، نمونه‌های عملی نیز بیان گردیده است. در پایان در قسمت نتیجه‌گیری، ضمن بیان مختصری مطالب پژوهش و نتایج حاصله، پیشنهادهایی که به نظر در تدوین قانون مطبوعات جدید موثر و سازنده است،

منابع و زیرنویس دارد

 

90 صفحه فونت 14 فایل ورد قیمت:8900 تومان

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید

 اگر مطلب مورد نظر خود را در این سایت پیدا نکردید میتوانید از قسمت سفارش پروژه جدید کار تحقیقی خود را به ما سفارش دهید

 ادامه مطلب :

اگر ما به دولت به عنوان قدرتی كه وظیفه آن اداره جامعه است بنگریم كسی كه علیه این حاكمیت تعرض كند مرتكب جرم علیه امنیت داخلی شده است پس جرایم علیه امنیت خارجی به استقلال و تمامیت ارضی كشور خدشه وارد می نماید مانند همكاری با قوای اشغالگر بیگانه در تجاوز به مرزهای كشور و جرایم علیه امنیت داخلی موجب اختلال نظم عمومی جامعه می گردند مانند تحریك مردم به غارت امول یكدیگر.

در هر حال به نظر می رسد كه پرهیز قانونگذار در قانون تعزیرات سال 1375 از تفكیك قائل شدن بین جرایم ضد امنیت داخلی و خارجی به دلیل آن بوده است كه قرار دادن برخی از جرایم مورد بحث تحت هر یك از این دو عنوان ممكن است با شك و تردید مواجه شود.

با عنایت به مراتب فوق تعریفی را كه می توان ارائه نمود عبارت است از:

جرایم علیه امنیت(داخلی و خارجی) جرایمی هستند كه هدفشان لطمه وارد كردن به حاكمیت و پایه‌های نظام و حكومت می باشد. در این جرایم متضرر اصلی دولت و حكومت است هرچند ممكن است از ارتكاب آن افراد عادی نیز متضرر شوند.

1-1-4-2-2- جاسوسی

«جاسوسی در لغت به معنای جستجو كننده خبر برای بدی، خبر پرس، خبر پرسنده، خبر چین و... می باشد.

« شخصی باشد كه از ملكی به ملك دیگر خبر برد.

و در مورد جاسوسی می گوید: جاسوسی، خبرپرسی، عمل آن كه جاسوسی است سلیمان چون به پادشاهی نشست اول چیزی كه بنهاد در طلب كردن مملكت، آن كه مرغان را به جاسوسی معین گردانید.»

قانونگذار در هیچ یك از نصوص قانونی جرم جاسوسی را تعریف نكرده است و تنها در برخی از مواد قانونی به كلمه جاسوسی و جرایم مرتبط به آن اشاره نموده است.

هر چند در تعریف جاسوسی میان حقوقدانان توافقی حاصل نگردیده ولی هر یك تعریفی از این جرم ارائه نموده اند كه به ذكر برخی از آنها اكتفا می نماییم:

«جاسوسی به شخصی گفته می شود كه تحت عناوین غیرواقعی و مخفیانه به نفع دشمن در صدد تحصیل اطلاعات و اشیائی باشد.»

«جاسوس به شخصی اطلاق می گردد كه در پوششه....


-1- ماهیت ارتکاب جرایم امنیتی از طریق مطبوعات و آثار آن

طبقه‌بندی جرایم، آثار گوناگونی به همراه دارد. به عنوان مثال اگر جرمی را سیاسی تلقی نماییم ارفاقات و آثار متفاوت با جرایم دیگر خواهد داشت.

در این مبحث ضمن تعیین ماهیت ارتکابی اینگونه جرایم، به بیان آثار آن نیز می‌پردازیم.

2-1-1- ماهیت:

در اینکه ارتکاب جرایم علیه امنیت از طریق مطبوعات جرمی سیاسی است یا عادی یا مطبوعاتی، بین حقوقدانان نظرات مختلفی تاکنون ارائه گردیده است. برخی از حقوقدانان معتقدند که « فرق جرم سیاسی و....

 

ارتكاب جرایم امنیتی فصل پنجم قانون مجازات اسلامی از طریق مطبوعات :

 با توجه به اهمیت ویژه امنیت و مصالح عمومی كشور ، قانونگذار در قانون مجازات اسلامی در دو مبحث جداگانه به تبیین و تعیین مجازات جرایم علیه امنیت اقدام نموده است . بخشی از این جرایم در كتاب دوم قانون مجازات اسلامی تحت عنوان حدود و بخش دیگر این جرایم در كتاب پنجم قانون مذكور تحت عنوان جرایم مشمول مجازات تعزیری مورد توجه قانونگذار واقع شده است و مواد 498 الی 512 را به خود اختصاص داده‌اند. از میان این جرایم صرفاً پاره‌ای از آنها از طریق مطبوعات قابل ارتكاب می‌باشند، كه در این بخش به بیان نحوه‌ی ارتكاب آنها از طریق بررسی شرایط واركان تحقق جرم ، در قانون مجازات اسلامی و قانون مطبوعات و مواد مرتبط‌ در قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران خواهیم پرداخت .

 همچنین با نگرشی مقایسه‌ای ابهام‌ها و ایرادات مذكور در مواد فوق را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

2-2-1 تحریك و تشویق به ارتكاب جرایم علیه امنیت كشور:

 هر چند كه آزادی مطبوعات كمال مطلوب هر جامعه سیاسی و بهترین پشتیبان حقوق مردم در مقابل مظالم اجتماعی دول به شمار می‌رود ، اما از سوی دیگر توجه به این نكته ضرورت دارد كه این پدیده در حد یك عنصر فعال و خطرناك قادر خواهد بود با قدرت ذاتی خود آسیب‌ها و تباهیهای گوناگونی را متوجه جامعه سازد . [1][1] . هاشمی - سید محمد - تحلیل جرایم سیاسی و مطبوعاتی- مجله تحقیقات حقوقی دانشكده حقوق - دانشكده شهید بهشتی - ش 10 سال 1371 - ص 118.

 

 

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق لینک دانلود این پروژه فعال خواهد شد.

قیمت اختصاصی و استثنایی این پروژه درپایان نامه دات کام : تنها , 8900 تومان


قیمت قبلی : 110000 ریال

قیمت جدید : 8900 تومان  |   جهت خرید محصول بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید :

خرید آنلاین این مطلب
مطالب مرتبط


| |
28 اردیبهشت 1393 18:40
1
0
سلام خسته نباشید،تا جه ساعتی امکانش هست پول واریز کنیم؟چون من یک شنبه ساعت 11 خواستم پول رو پرداخت بکنم اما نشد

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
جدیدترین مطالب
پربازدیدترین مطالب
آمار سایت
آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 3114
کل نظرات: 292
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 252
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: Qurbanalipuya

                                                                                                                         

تبادل لینک خودکار
Taktaz Group

Powered By Taktaz Group. Google+