سلام , به سایت پایان نامه دات کام خوش آمدید
  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

اعتماد کنید :

» بروز خسارت و نحوه جبران آن در حقوق اسلام

توسط: pardazesh در 8-05-1396, 23:44 | دسته: حقوق | تعداد بازدید : 1068

چكيده:
مسأله بروز خسارات و نحوه جبران آن از ديرباز بشريت را به فكر اين انداخت تا نسبت به ايجاد منبع تامين كننده خسارات به خصوص در موارديكه با تنگدستي و ناتواني يا مجهول بودن و عدم دسترسي به عامل ورود زيان اقدام نمايند و از طريق گسترش فكر تعاون و همياري بين مردم و دخالت دولت ها در پرداخت و جبران ضرر و زيان از طريق تاسيس نهاد بيمه و گسترش صندوق هاي تعاون اجتماعي و با توسعه مسئوليت هاي جمعي به جاي مسئوليت فردي كوشيد تا حتي الامكان خسارات ناشي از مسئوليت مدني اشخاص در موارديكه خطا و تقصير عامل ورود زيان چه به عنوان يك فرد و شخص حقيقي اجتماع و چه از طريق يك شخص حقيقي يا حقوقي زير مجموعه حاكميت دولت ها را بلا جبران نگذارد اهميت اين موضوع به خصوص در حقوق اسلام از طريق ايجاد قواعد فقهي و مباني جديد جبران خسارات منجر به ايجاد نهادهاي جايگزين جهت پرداخت ضرر و زيان اشخاص گرديد.

 

200صفحه فایل ورد (Word) فونت 14 منابع و پاورقی دارد قیمت 25000 تومان 

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید 

 


ادامه مطلب :

مقدمه:
گسترش صنعت وتجارت درقرن بيستم وبه دنبال آن بروز حوادث ورويدادهاي مختلف درزمينه صنعت. حمل ونقل مسافروكالاو بروز اختلافات كارگر و كار فرما ناشي از روابط كارگري دركشورهاي مختلف و پيدايش نظرات گوناگون و دكترين حقوقي درزمينه چگونه جبران خسارت وارد به شخص زيان ديده ودخالت دولتها ازطريق ايجاد صنعت بيمه چه درعرصه داخلي وچه در عرصه بين المللي دولت را در صدد حمايت از شخص زيان ديده برآورد.
لذا قانونگذاران با ايجاد قواعد ومقررات مدون درزمينه بيمه علاوه بر ترغيب وتشويق اشخاص حقيقي يا حقوقي كه به هردليل مسبب ورود خسارت وضرر بدني ومالي به ساير اشخاص بودند دربرخي موارد اشخاص را مجبور به انعقاد قرارداد بيمه با شركتهاي بيمه گر مي نمود وجهت جلوگيري از بروز مشكلات متعدد جهت چگونگي ونحوه جبران خسارت به خصوص جايي كه ميزان آن هنگفت بود ضمانت اجراي حقوقي وكيفري تعيين نمود درحقوق ايران نيز به دليل اينكه بسياري از قوا عد حقوقي ازفقه شيعه تبعيت مي كند لذا جبران خسارت طبق قاعده «لاضرر ولاضرار في الاسلام» چه ازطريق شخص واردكننده زيان يا سايراشخاص چه حقيقي ياحقوقي توجيه مي كند.
بيمه از جمله موضوعات نسبتاً نويني است كه به لحاظ موضوع و اقسام، داراي طيف وسيع و پوشش گسترده اي است. بيمه در جهان امروز، يك ضرورت جدي در زندگي انسان ها شمرده مي شود كه اهميت آن پس از پيشرفت علمي و فكري و صنعتي و تجاري، خصوصاً بعد از گسترش قلمرو تجارت جهاني، پيش تر شناخته شده است. پيدايش بيمه بدان دليل بود كه انسان بتواند راهي عملي براي حمايت از خويشتن در برابر از خطرها، حادثه ها و مصيبت ها بيابد. حوادثي كه ممكن است از نظر علمي يا روحي، نظام مالي و اقتصادي و معيشت خانوادگي او را در هم فرو ريزد. بيمه در زمينه‌هاي اقتصادي و مالي، دگرگوني بزرگي ايجاد كرده است. بيمه امروز يك امر ارزشمند و عقلاني شناخته مي شود و اهميت آن، هنگامي آشكار مي شود كه تحولات جهاني امروز، با جهاني مقايسه شود كه در آن بيمه نباشد بيمه در مسائل اقتصادي و اجتماعي و خانوادگي، در برابر خطرات، احساس امنيت و اطمينان ايجاد كرده است. بيمه در امور بازرگاني، توليدي و. صادراتي، نقش مهمي ايفا مي كند. توليد كنندگان با اعتباراتي كه از نظام بيمه اي كسب مي كنند، كالاي توليدي خود را آماده صادرات مي سازند. اگر بيمه نبوده توليد كننده هم در مراحل توليد و هم در جريان صادرات بايد همه خطرها را در جريان توليد، حمل و نقل، صادرات و احتمال ورشكستگي خريدار خود متحمل شود. اگر بيمه نبود براي كارهاي بزرگ اقتصادي كه سرمايه بسياري را مي‌طلبد، اقدام نمي شد. چون تأسيسات بزرگ اقتصادي به ميزان گسترش آنها، با خطرات بزرگ و خسارت زا، مواجه است و تلاش و توان فرد يا افراد معدود، كمتر از آن است كه خود بتوانند خسارتهاي بزرگ را تحمل كنند. با توجه به واقعيت هاي امر بيمه و نقش آن در زندگي انسان، معامله بيمه، بعنوان يك موضوع مستحدث، مورد بررسي فقهي قرار گرفته است.
موضوع بيمه مسئوليت مدني تامين و جبران خسارتهايي است که بر اثر تقصير و خطا و يا فعاليت مخاطره‌آميز شخص متوجه ديگران مي‌شود و مقصر حادثه به موجب قانون، نظم عمومي و مسئوليت مدني تامين لازم را در اختيار کساني قرار ميدهد که ضمن کار و فعاليت و زندگي روزمره ممکن است وارده آمدن خسارت به ديگران شده و در معرض ادعاي خسارت از طرف اشخاص زيان ديده واقع شوند. در بيمه‌هاي مسئوليت مدني خسارات بدني تامين و جبران هزينه معالجه صدمات بدني و يا جرح حاصل از حوادث مشمول بيمه براي اشخاص ثالث موضوع قرارداد است .
خسارات مالي منظور از خسارات مالي تامين و جبران زيانهاي مستقيمي است که در اثر حوادث مشمول قرارداد به اموال و اشياء تحت تصرف قانوني اشخاص ثالث موضوع قرارداد وارد مي‌شود. در اين حالات تعهد بيمه‌گر عبارتست از پرداخت خسارات وارد به شخص ثالث و در صورت رجوع به مراجع قضائي بر اساس آراء صادره از محاکم حقوقي و هزينه دادرسي و هزينه حق‌الوکاله و خق‌الزحمه کارشناس . خسارات با اطلاع بيمه‌گزار مستقيما از طرف بيمه‌گر به شخص ثالث زيان ديده پرداخت خواهد شد. بيمه‌هاي مسئوليت بسيار متنوع بوده و براي هر يک از فعاليتها و خطرهاي حرفه‌اي و شغلي تامين مناسب وجود دارد. بعضي از انواع بيمه‌هاي مسئوليت مدني به علت ضرورت اجتماعي و اقتصادي جنبه الزامي و همگاني به خود گرفته (مانند بيمه مسئوليت دارندگان وسايل نقليه موتوري در مقابل اشخاص ثالث) و برخي از انواع آن حالت اختياري دارد. پاره‌اي از انواع بيمه‌هاي مسئوليت عبارتند از: بيمه مسئوليت حرفه‌اي:
- از قبيل مسئوليت پزشکان، مهندسان، معماران و ...
- بيمه مسئوليت صاحبان حيوانات و دامداران و ...
- بيمه مسئوليت قراردادي: مانند مسئوليت متصديان حمل و نقل و ...
- بيمه مسئوليت اجباري: مانند مسئوليت دارندگان وسايل نقليه موتوري در مقابل اشخاص ثالث.
بيمه مسئوليت يک تاسيس بسيار مفيد است و بويژه در احقاق حقوق اشخاص ثالث زيان ديده خيلي مؤثر واقع مي‌شود چرا که از سرگرداني آنان در محاکم قضايي و گرفتار شدن در برابر تشريفات پيچيده دادرسي و صرف وقت و هزينه و همين طور مواجه شدن آنان با عدم استطاعت مالي عامل زيان، بيمه‌گر خسارت وارده به زيان ديده را مطابق شرايط بيمه‌نامه پرداخت مي‌نمايد اما عليرغم همه اين مزايا بيمه مسئوليت مدني تا کنون جايگاه اصلي خود را در صنعت بيمه کشور پيدا کرده است و در ميان اهل فن کمتر به اين رشته از بيمه توجه شده است.
بيمه مسئوليت مدني در دو قرن اخير بصورت چشمگيري در تحول قواعد مسئوليت مدني دخالت و اثر داشته و اجراي عدالت اجتماعي را كه هدف اين حقوق است به بهترين شيوه عملي نموده است. اركان مسئوليت مدني (فعل زيانبار، ضرر و رابطه سببيت) دچار تغييرات ماهوي شده و اثبات آن از سوي زيان ديده، بسا آسان گرديده است، اين امر سبب كمك بيشتر به اين شخص مي شود زيرا حقوق خود را در لابه‌لاي روابط پيچيده اجتماعي و اقتصادي قرون حاضر به خوبي بدست مي آورد نه تنها در مرحله اعمال قواعد اصول حقوق مسئوليت مدني، بيمه به خوبي اثر دارد و مثلاً احكام دادگاه ها از حيث مبلغ زيان، رابطه سببيت و ... به طرف حمايت از زيان ديده است. بلكه تغييرات جوهري در خود قواعد و اصول مذكور نيز به عمل آمده است، نظريه تقصير كه روزگاري در اوج شهرت به سر مي برد، خوار و ذليل گشته و نظريه خطر و مسئوليت مطلق فزوني يافته است اينك بيمه مسئوليت مدني به همراه طرح‌هاي تكميلي خود و تامين اجتماعي، مدعي جايگزيني مطلق حقوقي مسئوليت مدني مي‌باشد سيستم هاي غير تقصير NO – Fault نيز بسياري نظام هاي حقوقي را متوجه خود نموده اند ، چهره دعاوي مسئوليت مدني نيز با ظهور بيمه دچار تغييرات فاحش گرديده و قواعد سابق نسبت به دعاوي اخير اعمال نمي شوند. دعوي مستقيم زيان ديده عليه بيمه گر، از دعاوي بسيار مهم در اين زمينه است كه در حقوق بسياري كشورها به رسميت شناخته شده و در حقوق ايران نيز داراي و جاهت قانوني است رويه قضايي دكترين حقوقي با اين دعوا و آثار آن بيگانه است. حقوق مسئوليت مدني بدون وجود بيمه امكان حيات حقوقي به صورتي كه عدالت اجتماعي را بهترين شيوه اعمال كند، نخواهد داشت. و ضرورت آن، امري است كه مورد ترديد هيچ نظام حقوقي نيست. هر چند وجود بيمه مسئوليت امري ضروري و لازم است اما شيوع آن. آثار نا مطلوبي را نيز به دنبال داشته است و افزايش بي احتياطي و نتيجتاً دعاوي مسئوليت مدني، از اين قبيل موارد محسوب مي گردد و قانونگذار عامل بايد در كنار توسعه بيمه مسئوليت مدني، با اين آثار نيز مبارزه نمايد.
بررسي هاي تاريخي در حقوق اسلام نشان مي دهد که سابقه پيمانها و قراردادهايي که شباهتي به بيمه امروزي داشته‌اند به سالهاي قبل از بعثت رسول اکرم (صلي الله عليه و آله) بر مي گردد. در دوران مذکور پيماني به نام «حلف الفضول» در ميان جوانان و جوانمردان قريش در شهر مکه بسته شد که پيماني اخلاقي بوده و به بيمه هاي اجتماعي و تعاوني شباهت دارد و در آن تعهد شده بود که اگر حقوق افراد فقير مکه تضييع شود،آن را از زائد اموال اغنيا بستانند و آنها را در حمايت اقتصادي و نظامي خود قرار دهند و پيامبر اسلام نيز که در اين پيمان حضور داشت بعد ها از آن به عنوان سند افتخار نام بردند و فرمودند :
«لقد شهدت في دار عبداله بن جدعان حلفا ما احب ان لي حمر النعم و لو دعي به في الاسلام لا حببت » در سراي عبداله...............................


فصل اول
كليات

مباني و مفاهيم مسئوليت مدني
شناخت مفهوم بيمه مسئوليت مدني كه ما در نهايت در صدد بررسي تأثيرات آن بر نهاد وزين حقوق مسئوليت مدني مي باشيم در گروه تجزيه اركان تشكيل دهنده و جايگاه آن مي باشد. بررسي جايگاه اين تأسيس حقوقي با اشاره به تعريف اهميت و مقايسه با مفاهيم مشابه ضروري است. حقوق كشورهاي پيشرفته در اين زمينه بايد مورد توجه قرار گيرد. قلمرو آن شناخته بشود بنابراين مبحث مربوط به مفاهيم و مباني ضمن 2 گفتار بدين شرح مطالعه مي كنيم.
1- جايگاه بيمه مسئوليت مدني (غير قراردادي)
2- مباني و قلمرو بيمه مسئوليت مدني
مبحث اول: جايگاه بيمه مسئوليت مدني
مطالعه در مورد جايگاه يك نهاد يا تأمين حقوقي به معني شناخت مفاهيم اوليه و ضروري و تحليل آن به عناصر جزئي تشكيل دهنده و سلطه بر تحولات تاريخي آن نهاد مي باشد بيمه مسئوليت مدني كه براي پوشش دادن به زيان هاي ناشي از فعاليت‌هاي متعدد اجتماعي، حيات اجتماعي و حقوقي يافته است به محور مسئوليت مدني قرار گرفته و شناخت دقيق آن منوط به تحليل مسئوليت مدني و قلمرو آن است. چتري كه براي حمايت از زيان ديده و و عامل زيان افراشته شده است. و مانع از فرو افتادن باران سيل آسا بر دارايي اشخاصي مي شود. بدون يافتن مفهوم تحت حمايت خود، قادر به اين تكفيك نيست. در كنار اين مسايل، تاريخ تحولات بيمه مسئوليت مدني از زمان تكوين، تا پيشرفت هاي قرن اخير كه قلمرو خود را نسبت به بسياري از انواع مسئوليت گسترش داده، شاخه هاي مختلف آن در نور ديده بسيار حايز اهميت است. قواعد حقوق، قواعدي اجتماعي هستند و بستر زندگي خود را در پرتو اجتماع و تحولات آن مي بيند بنابراين بررسي تحولات زندگي بيمه مسئوليت غير قراردادي يا مدني كه در بسياري از زمينه ها جاي مسئوليت غير قراردادي را اشغال نموده است امري مهم تلقي مي شود هر چند تحقيق در اين زمينه نيازمند بررسي تخصصي اين تحولات مي باشد و علاقه مندان مي توانند به منابع تدوين شده در اين زمينه مراجعه نمايند . به اين حال، زاويه ديد در بحث، صرفاً تاريخي نيست و متضمن بررسي تطبيقي در حقوق برخي از كشورها........................

 

 

گفتار اول : مفهوم مسئوليت مدني (غير قراردادي)
1- تعريف مسئوليت مدني: مسئوليت مدني، يا غير قراردادي، عنواني است كه براي بيان تعهد شخص مبني بر جبران خسارت ناروايي كه به ديگري وارد شده استفاده
مي شود به عبارت بهتر در هر مورد كه شخص ناگزير از جبران خسارت ديگري باشد، مي گويند در برابر او مسئوليت مدني دارد . زندگي اجتماعي از زماني كه برخورد فعاليت هاي مختلف را از سوي اشخاص و اشياء به خود ديده با عنوان تعهد به جبران زيان و مسئوليت مدني متقارن شده است اصل لزوم جبران خسارت كه به عنوان يكي از 3 اصل اجتماعي معرفي شده و قواعد آن رفته رفته ساير قواعد را در بر مي گيرد. مهمترين مظهر خود را در مفهوم مسئوليت غير قراردادي مي بيند بديهي است تا زماني كه عملي در خارج محقق بشود. اثري ملموس نخواهد داشت. تفكر و نيت درست يا نادرست در حوزه علم اخلاق قرار گرفته و وقتي جواز و رود به دنياي حقيقي را مي گيرد كه در...........................

- حقوق فرانسه :
قانون مدني فرانسه در مواد 1384 تا 1386 مسئوليت ناشي از فعل ديگري را عنوان نموده است بند اول ماده 1384 بر مسئوليت ناشي از اشياء تصريح نموده و اظهار داشته است « هر كسي مسئول ضرري است كه به وسيله اشياء تحت حفاظت او ايجاد مي شود
بند دوم ماده 1384 مسئوليت كارفرما و اداره نسبت به ضررهاي ناشي از اعمال كارگر و مستخدم اداري را بيان............................

 

- حقوق ديگر كشورهاي داراي حقوق مدون:
دركشورهاي تابع حقوق نوشته مفهوم مصونيت مطلق قضات براي اعمال قضايي خود جايگاهي ندارد، بلكه تئوري مسووليت مدني قضات ،تئوري غالب به نظر مي‌رسد ودر اغلب كشورهاي اروپايي سياست قاطعي رادرمورد جبران خسارات قربانيان وزيان ديدگان از اقدامات......................

 

ب - طليعه جديد مسووليت پذيري دولت:
همانگونه كه قبلا اشاره شد دولت با كاهش دايره و محدوده مسووليت خود و با افزايش و به حداكثر رساندن مسووليت كاركنان خود، نوعي احتياط و دور انديشي بيجا را ايجاد و همين امر مانع قدرت عمل و خلاقيت وابتكار كاركنان دولت درانجام وظايف محوله ميگردد.....................

 

ب- تحليل مساله وبيان اشتباه رويه قضايي:
براي تعيين اين بحث لازم است به مقايسه اي ميان صندوق و بيت المال بپردازيم.
با بررسي تحليلي مي توان به نكات ذيل نائل آمد :
1- درحالي كه صندوق «خسارت » يا زيان بدني را جبران مي كند بيت المال «ديه» مقتول را مي پردازد .
2- صندوق منحصر در حوادث رانندگي است ولي بيت المال قلمرو عام داردوقتل ناشي از هر حادثه اي را در بر مي گيرد.
3- بيت المال ديه قتل را با يكي از شرايط ذيل مي پردازيد عدم دسترسي به قتل و شناخته شدن او- فرار..................................

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق میتوانید فایل کامل این پروژه را با سرعت و امنیت دانلود کنید

قیمت اختصاصی و استثنایی این پایان نامه : تنها , 25000تومان

 

 

 

 

 

 

 


قیمت قبلی : 350000 ریال

قیمت جدید : 25000 تومان  |   جهت خرید محصول بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید :

خرید آنلاین این مطلب
مطالب مرتبط


نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
جدیدترین مطالب
پربازدیدترین مطالب
آمار سایت
آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 3114
کل نظرات: 292
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 252
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: Qurbanalipuya

                                                                                                                         

تبادل لینک خودکار
Taktaz Group

Powered By Taktaz Group. Google+