سلام , به سایت پایان نامه دات کام خوش آمدید
  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

اعتماد کنید :

» بررسی و شناسایی عوامل موثر در افزایش سپرده های بانکی (با تاکید بر بانک صادرات)

توسط: pardazesh در 22-04-1394, 09:21 | دسته: مدیریت | تعداد بازدید : 5536

پایان نامه بررسی و شناسایی عوامل موثر در افزایش سپرده های بانکی (با تاکید بر بانک صادرات)

چکیده

در این تحقیق سعی شده عوامل و متغیرهای رشد و گسترش سپرده های مشتریان در کلیه بانکها بویژه در بانک صادرات شناسایی شود تا بتوان به اهداف ذیل دست یافت :

الف: ایجاد زمینه ای برای افزایش سپرده های مشتریان

ب: توانمند سازی بانکها به منظور رقابت با رقبای خود

ج: فراهم نمودن امکانات جهت افزایش سرمایه گذاری و تسریع فرآیند توسعه اقتصادی کشور

با انتخاب جامعه نمونه نسبت مشخصی از جامعه آماری که شامل مشتریان بانکهای صادرات و نیز مدیران این بانکها می شود بصورت تصادفی اقدام به جمع آوری نظرات از طریق پرسشنامه گردیده است.

بنابراین در این تحقیق از روشها و آزمونهای آمار توصیفی و استنباطی و گفتگو با اساتید دانشگاه و کارمندان بانکها و نیز مشتریان آنها و همچنین از نرم افزار spss  واز روش لیکرت نیز استفاده شده است.

در این تحقیق برای دستیابی به نتایج بهتر و مطمئن تر ضمن مطالعات کتابخانه ای با در اختیار قرار دادن پرسشنامه بین کارمندان سیستم بانکی و همچنین مشتریان آنها سعی شده است به واقعیت روزمره نیازها و خواستهای مشتری و بانک پرداخته شود. به این ترتیب با تمرکز بر روی بانک صادرات با استفاده از روشهای آماری به این نتیجه رسیدیم که بانک صادرات در رابطه با استفاده از فناوریهای اطلاعاتی و جذب سپرده های مشتریان عملکرد نسبتا" موفقی داشته است همچنین با استفاده از سیستمهای بانکداری الکترونیکی موجب افزایش و جذب سپرده های مشتریان شده است.

 

 195صفحه فایل ورد منابع فارسی و انگلیسی دارد قیمت:44900تومان

  

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید

 اگر مطلب مورد نظر خود را در این سایت پیدا نکردید میتوانید از قسمت سفارش پروژه جدید کار تحقیقی خود را به ما سفارش دهید

 

 


ادامه مطلب :

فهرست مطالب این پایان نامه را از اینجا دانلود کنید

دانلود
( تعداد دانلود: 261)

 

 

مقدمه

در هر جامعه ای بخشی از سرمایه های نقدی در دست افرادي قرار دارد که به علل مختلف تمایل یا توانایی استفاده صحیح و کارآمد از آن را  ندارند. از طرف ديگر کارفرمايان و صاحبکاران با تجربه اي وجود دارند که در عين داشتن علم و تجربه و علاقه به کار و فعاليت اقتصادي، سرمايه لازم را در اختيار ندارند در نتيجه بخش مهمي از سرمايه‌هاي نقدي و انساني سرگردان مي‌مانند. اين جا است که وجود موسساتي که بتواند اين دو گروه از افراد کشور را به هم پيوند داده ثروت‌هاي راکد جامعه را به سرمايه‌هاي مولد تبديل کنند ضروري مي‌نمايد.

بانک‌ها از با سابقه ترين و روان ترين ابزارهاي اين پيوند به حساب مي‌آيند. بانک‌ها با استفاده از شعبه‌هاي متعدد در همه نقاط کشور به آساني مي توانند پس‌اندازهاي کوچک و بزرگ، و موقت دائمي افراد را در دسترس کشاورزان، صنعت گران و بازرگانان مجرب قرار دهند و آنان باسرمايه‌گذاري، به رشد و شکوفايي اقتصاد کمک کنند.

علاوه بر اين، نظام بانکي در هر کشوري دو نقش عمده در اقتصاد ايفا مي‌کند: نخست اين که با سازماندهي و هدايت دريافت‌ها و پرداخت‌ها، جا به جايي وجوه نقد و خريد و فروش انواع پول ها، امر مبادلات تجاري و بازرگاني را تسهيل کرده موجب گسترش بازارها و توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي مي‌گردد. دوم اين که بانک مرکزي با استفاده از بانک‌ها و ديگر موسسات پولي و اعتباري اقدام به سياست پولي کرده از طريق افزايش و کاهش حجم  پول و هزينه استفاده از آن (تغييرات نرخ بهره) اقدام به سياست گذاري پولي کرده و از اين طريق، متغيرهاي اساسي اقتصاد چون اشتغال، توليد، سطح عمومي قيمت‌ها و موازنه پرداخت تاثير مي‌گذارد.

البته اين آثار مثبت تنها در صورتي دست يافتني است که نظام بانکي با اعتقادات و فرهنگ مقبول جامعه  همخواني داشته باشد تا افراد با اطمينان وعلاقه، حاضر به همکاري باشند. افزون بر آن از جهت ساختار حقوقي و اقتصادي از سيستمي تبعيت کند که قادر باشد بدون برجاي گذاشتن ضرر و زيان فردي  و اجتماعي، به اهداف پيش گفته نائل شود.

بانکداري متعارف دنيا که براساس سيستم بهره عمل مي‌کند گرچه اهداف سه گانه بالا را نشانه  گرفته است، لکن به جهت خصوصيت ناعادلانه بهره، فراوان منجر به ورشکستگي بنگاه‌ها و موسسات توليدي و تجاري و در مواردي باعث پديد آمدن بحران‌هاي مهمي در کل اقتصاد مي گردد. در بانکداري سنتي قراردادهاي بانکي چه در طرف سپرده‌گذاري و چه در طرف اعطاي وام و اعتبار، نه براساس عملکرد عيني بنگاه‌ها، که بر پايه بهره بانکي که تغييرات آن علاوه بر کارکرد واقعي سرمايه، به عوامل متعددي وابسته است، منعقد مي‌گردد و اين زمينه را براي وقوع انواع بحران‌ها فراهم مي کند. بنگاه‌هايي که در شرايط رونق اقتصادي يا تورمي تحت تاثير جو عمومي، اقدام به استقراض با بهره‌هاي بالا کرده سرمايه‌گذاري مي کنند، بعد از ورود اقتصادبه دوره رکود خود را مواجه با ورشکستگي مي‌بينند. از طرفي بايستي بهره‌اي را که بدون ارتباط با بازدهي سرمايه در شرايط رکود متعهد شده اند، بپردازند و از سويي به فکر پيدا کردن بازاري براي فروش کالاهاي انبار شده خود باشند. اين جا است که به ناچار تن به ورشکستگي مي دهند و در پي خود موسساتي را که وام و اعتبار در اختيار آنان قرار داده بودند دچار مشکل مي‌کنند و در نهايت کل اقتصاد را در بحران مالي مي افکنند. کما اين که در طرف مقابل، وقتي در دوره رکود بانک‌هامنابع مالي سپرده گذاران را با بهره‌اي اندک در قالب اعتبارات بلند مدت در اختيار بنگاه‌ها مي گذارند بعد از سپري شدن دوره رکود و افزايش نرخ‌هاي بهره درمي‌يابند که متاع خود را بسي ارزان از کف داده‌اند.

وجود اين گونه اشکالات و مانند آنها دانشمندان اقتصاد را بر آن داشته تا به فکر طراحي سيستم جديد باشند که بتواند در عين ايجاد ارتباط بين پس انداز کنندگان و سرمايه‌گذاران، اشکالات سيستم بهره را نداشته ، متناسب با نقش آفريني سرمايه در فعاليت اقتصادي عمل کند و جاي بسي خوشوقتي است که اين امر مهم با الهام از تعاليم نوراني اسلام در کشورهاي اسلامي و به همت اقتصاددانان مسلمان آغاز گرديده است.

 

 

فصل اول

 

 

کلیات

 

 

1-1- عنوان طرح

بررسي و شناسايي عوامل موثر در افزايش سپرده هاي بانکي (با تاکيد بر بانک صادرات ايران)

1-2- طرح تحقيق:

بانک‌ها به عنوان موسسات پولي و مالي نقش قابل ملاحظه و مهمي را در ارتقاء و پيشرفت کشور ايفا مي‌کنند. از جمله مهمترين نقش‌هايي که بانک‌ها در ارتقاء و اعتلا يک کشور ايفا مي‌کنند مي توان به جمع آوري سپردها وجهت دهي آنها وسرمايه‌گذاري آنها در بخش‌هاي مختلف و استراتژيک کشور و همچنين ارايه تسهيلات مناسب به مشتريان به منظور جهت دهي فعاليت‌ها وحرکت چرخ‌هاي توليدي موسسات و بنگاه‌هاي بزرگ و کوچک اقتصادي اشاره کرد.

بانک‌ها با جمع آوري سپرده‌ها مي‌توانند تسهيلات قابل توجهي را براي مشتريان و بنگاه‌هاي اقتصادي فراهم آوردند. از جمله اهداف و رسالت‌هايي که بانک‌ها به عنوان موسسات پولي ومالي در کشور عهده دار آن هستند پياده سازي سياست‌هاي کلان کشوري مي‌باشد بانک‌ها از طريق اعمال سياست‌هاي انقباضي و انبساطي دولتمردان را در رسيدن به اهداف و سياست‌هاي خود حمايت‌ مي‌کند.

اصولا يکي از اهداف مهمي که بانک‌ها در سطح جهان عهده دار آن هستند تجهيز و تخصيص سپرده‌هاي افراد حقيقي و حقوقي از طريق ارايه خدمات مناسب به مشتريان مي باشد.

در کشورهاي خارجي به دليل خصوصي بودن بانک‌ها، رقابت گسترده اي ميان بانک‌ها براي جذب سپرده‌ها وجود دارد زيرا يکي از مهمترين منابع درآمدي بانک‌ها جذب سپرده‌هاي مشتريان و سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف مي‌باشد و بانک‌ها از طريق ما به التفاوت سود سپرده‌هاي دريافتي و پرداختي سود قابل ملاحظه‌اي را براي خود به دست مي‌آورند.

سوال مهمي که در اينجا مطرح مي‌شود اينست که چگونه بانک‌ها مي توانند سپرده‌هاي افراد اعم از حقيقي و حقوقي را جذب کنند ؟ در اين تحقيق سعي مي‌شود با ارايه متغيرها و عواملي که باعث افزايش سپرده‌هاي بانک‌ها مي‌شود راهي مناسب در جهت جذب سپرده هاي مشتريان فراهم شود.

1-3- ضرورت انجام تحقيق:

با توجه به روند رو به رشد افزايش بانک‌هاي خصوصي در سطح کشور و به تبع آن افزايش رقابت ميان آنها در جهت جذب سپرده‌هاي مشتريان تصميم به انجام اين تحقيق گرفته شد.

1-4- تشريح و بيان موضوع تحقيق:

با افزايش تعداد بانکها در سطح جهان رقابت آنها نيز براي جلب مشتري و جذب سپرده‌هاي آنها افزايش يافته است وميزان اين رقابت به حدي گسترش يافته که آنها به منظور بقا در بازار و جذب مشتريان بيشتر مجبور به ارايه سياست‌ها وتسهيلات مختلفي در جهت جذب آنها بر مي آيند. در ايران با افزايش تعداد بانک‌هاي خصوصي رقابت ميان بانک‌هاي دولتي وخصوصي افزايش يافته و اين رقابت به حدي گسترش يافته که آنها مجبور به ارايه خدمات بهتر وتسهيلات متنوع براي جذب مشتريان هستند. از ديگر مباحثي که بانک‌ها را در ارايه خدمات بهتر و ارايه سياست‌هاي مناسب تر براي جذب سپرده‌ها مجبور مي سازد افزايش استفاده از فناوري‌هاي اطلاعات وارتباط است که اين فناوري‌ها شرايطي را براي بانک‌ها و موسسات پولي ومالي مختلف در خارج از کشور فراهم مي‌آورد که در صورت حضور اين بانک‌ها درداخل کشور عرصه رقابت را براي بانک‌هاي داخل کشور تنگ نموده و آنها را مجبور به انجام فعاليت‌هايي جديد براي جذب سپرده‌ها خواهد نمود.

1-5- اهداف تحقيق:

در اين تحقيق سعي مي‌شود عوامل و متغيرهاي رشد و گسترش سپرده مشتريان در بانک صادرات شناسايي شود تا از اين طريق بتوان به اهداف ذيل دست يافت:

1-5-1- ايجاد زمينه‌اي براي افزايش سپرده‌هاي مشتريان

 1-5-2- توانمند سازي بانکها به منظور رقابت با رقباي خارجي خود

1-5-3- فراهم نمودن امکانات جهت افزايش سرمايه‌گذاري و تسريع فرآيند توسعه اقتصادي کشور

1-6-  فرضيه‌هاي تحقيق:

1-6-1- استفاده از فناوري‌هاي اطلاعاتي باعث افزايش جذب سپرده‌هاي مشتريان مي‌شود.

1-6-2- افزايش تعداد شعب بانک‌ها در سطح کشور باعث افزايش جذب سپرده‌هاي مشتريان مي شود.

1-6-3- استفاده از سيستم‌هاي بانکداري الکترونيکي باعث افزايش جذب سپرده هاي مشتريان مي‌شود.

1-7- محدوديت‌ها و موانع تحقيق:

چون ترازنامه بانک چگونگي منابع ومصارف بانک رانشان مي دهد بسيار مشکل مي توان به ترازنامه واقعي و دقيق بانک‌ها دسترسي پيدا کرد. لذا در اختيار گرفتن اطلاعات آماري دقيق و شفاف بسيار مشکل مي باشد.

1-8- روش تحقيق

با توجه به ماهيت موضوع از دو روش کتابخانه اي و ميداني براي گردآوري اطلاعات استفاده شده است و همچنين :

1-8-1- به منظور تدوين مباحث تئوريک پايان نامه، از شبکه جهاني اينترنت، کتب، مقالات و نشريات استفاده شده است. براي تکميل اطلاعات از پرسشنامه و نيز مصاحبه به کارمندان بانک‌ها به ويژه بانک صادرات ايران و همچنين مشتريان اين بانک‌ها استفاده گرديده است.

1-8-2- روش تحقيق تحليلي وتوصيفي مي باشد.

1-9- قلمرو تحقيق:

1-9-1- قلمرو موضوعي:

انواع سپرده‌هاي مشتريان نزد کليه بانک‌هاي ايران

1-9-2- قلمرو مکاني:

قلمرو مکاني اين تحقيق بانک‌هاي ايراني و به طورخاص بانک صادرات ايران با درنظر گرفتن شعب آن مي باشد.

 

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق میتوانید فایل کامل این پروژه را با سرعت و امنیت دانلود کنید

قیمت اختصاصی و استثنایی این پروژه در پایان نامه دات کام : تنها , 44900 تومان

 

 

 

 

 

 

 

 

 


قیمت قبلی : 550000 ریال

قیمت جدید : 44900 تومان  |   جهت خرید محصول بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید :

خرید آنلاین این مطلب
مطالب مرتبط


| |
23 خرداد 1393 01:27
2
0
پايان نامه درخصوص پياده سازي سپرده هاي بانكي دارید؟یا انجام میدید؟؟

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
جدیدترین مطالب
پربازدیدترین مطالب
آمار سایت
آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 3114
کل نظرات: 292
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 252
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: Qurbanalipuya

                                                                                                                         

تبادل لینک خودکار
Taktaz Group

Powered By Taktaz Group. Google+