سلام , به سایت پایان نامه دات کام خوش آمدید
  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

اعتماد کنید :

» مقايسه خود پنداره تحصیلی، خود کارآمدی تحصیلی، عزت نفس و اضطراب امتحان در دانش آموزان دختر تیزهوش مدارس عادی و تیزهوشان

توسط: pardazesh در 14-09-1396, 02:06 | دسته: علوم تربیتی | تعداد بازدید : 1537

هدف از اين پژوهش مقايسه خود پنداره تحصیلی، خود کارآمدی تحصیلی، عزت نفس و اضطراب امتحان در دانش آموزان دختر تیزهوش مدارس عادی و مدرسه تیزهوشان سال دوم دبیرستان های شهر تهران برای بررسی "اثر ماهی بزرگ در حوض کوچک" است
.جامعه تحقيق شامل، کليه دانش آموزان سال دوم دبیرستان مدارس عادی و تیزهوشان شهر تهران می باشد. با استفاده از روش نمونه گیری خوشه ای چند مرحله ای ابتدا پنج دبیرستان از پنج ناحیه شهر تهران به تصادف انتخاب شده، سپس با استفاده از تست هوش ریون پیشرفته، 30 دانش آموز تیز هوش از مدارس عادی و 30 دانش آموز به روش نمونه گیری تصادفی ساده از مدرسه تیزهوشان انتخاب شدند. نتايج حاصل از مقایسه چهار مشخصه ی خود پنداره تحصیلی، خودکارآمدی تحصیلی، عزت نفس و اضطراب امتحان با استفاده از پرسشنامه های خود پنداره تحصیلی کانر، خودکارآمدی تحصیلی وود ولوک، عزت نفس رزنبرگ و اضطراب امتحان ابوالقاسمی به صورت علی-مقایسه ای اندازه گيري شد.
بررسي نتايج با روش تحلیل واریانس چند متغییری (مانوا) نشان داد که خود پنداره تحصیلی، خود کارآمدی تحصیلی و عزت نفس دانش آموزان تیز هوش مدارس عادی از دانش آموزان تیزهوش مدارس تیز هوشان به طور معنی داری (p<0/01) بالاتر و میزان اضطراب امتحان آنان به طور معنی داری (p<0/01) پایین تر است. هم چنین نتایج به دست آمده اثر ماهی بزرگ در حوض کوچک را تایید کرد.
کلید واژه ها: تیزهوشی، اثر ماهی بزرگ در حوض کوچک، خود پنداره تحصیلی، خودکارآمدی تحصیلی، عزت نفس، اضطراب امتحان.

 

 

 180صفحه فایل ورد (Word) فونت 14 منابع دارد+پرسشنامه  قیمت 34000 تومان

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید

 


ادامه مطلب :

فصل اول
کلیات
امروزه در اكثر مناطق كشور، اغلب خانواده هاي داراي فرزندان باهوش و بااستعداد تمايل فراواني دارند كه فرزندانشان در مراكز ويژه ی پرورش استعدادهاي درخشان يا همان مدارس تيزهوشان تحصيل کنند. رقابت شديد در بين دانش آموزان جهت ورود به اين مراكز، برگزاري كلاس هاي آمادگي جهت آزمون ورودي اين مدارس و انتشار كتب فراوان در زمينه ي آمادگي براي اين آزمون ها از سال هاي اوليه دبستان براي دانش آموزان، شاهدي بر اين مدعاست. دلايل متعددي مي توان براي توضيح اين امر ارائه نمود كه يكي از آن ها طبق گفته سيلر (2001)، اين باور است كه برنامه هاي ويژه تحصيلي براي استعدادهاي درخشان قدرت فكري و فردي اين دانش آموزان را پرورش مي دهد و همچنين اين گونه برنامه هاي تحصيلي انتخاب ها و تجارب مثبت فردي و حرفه اي ايشان را در طول زندگي تسهيل مي كند. انتخاب ها و تجاربي كه آن ها را به يك "زندگي خوب " رهنمون مي شودو به نوعی آنان را در برابر غول کنکور مجهز می سازد.
سليگمن (2003)، توضيح مي دهد كه "زندگي خوب" يك حالت و وضعيت روان شناختي است كه با دانستن اين امر به وجود مي آيد كه برجسته ترين توان و استعداد فرد كدام است و آن گاه استفاده از اين توانايي ها و استعدادها براي شكل دادن زندگي فردي و ايجاد يك حالت جريان داشتن در تمام جنبه هاي بودن است.
يكي از مؤثرترين راه هاي كمك به دانش آموزان با استعداد جهت انتخاب محيط آموزشي مناسب، راهنمايي آنان براي ورود به مدارسي است كه هر چه بهتر بتوانند استعداد آن ها را پرورش دهند. اصطلاح "اثر ماهي بزرگ در حوض كوچک" ، كه توسط مارش ، معرفي شد و رواج پيدا كرد، چنين مي گويد كه دانش آموزان باهوش و با استعداد ترجيح مي دهند به جاي رفتن در محيط هاي داراي امكانات و برنامه هاي ويژه شكوفايي، در محيط ها و اجتماعات آموزشي كوچك تر، احترام و توجه بیشتر دريافت كنند و در اين محيط هاي كوچك با به نمايش گذاشتن توانايي هايشان تحسين ديگران را براي خود همراه داشته باشند(مارش، 2001).
خودپنداره تحصيلي شامل يك بخش تطبيقي است كه در آن دانش آموزان مهارت ها و توانايي هاي تحصيلي خود را در مقايسه با ديگر دانش آموزان و هم كلاسي هايشان مورد ارزيابي قرار مي دهند(كوكلي ، 7200). خود پنداره تحصیلی شامل مجموعه ای از ویژگی ها، عقاید و دیدگاه هایی می باشد که توسط دانش آموزان درباره ی مجموعه مهارت های تحصیلی و اجرای شان تصور می شود(لنت، بران و گوری، 1997).
خودکارآمدي تحصيلي باور دانش آموزان درمورد سطح توانايي هايشان براي برنامه ريزي و سازماندهي کردن و اجراي هرچه موثرتر کاربردهاي دستيابي به موفقيت ها و مهارت هاي تحصيلي مي باشد (مارکن و بارون ، 2200).خودکارآمدي تحصيلي را می توان به عنوان اطمینان افراد در مورد توانایی شان برای انجام موفقیت آمیز تکالیف تحصیلی در یک سطح مشخص شده تعریف کرد(اسچانک ،1991). یک حس قوی ،سطح بالایی از انگیزه،عملکردهای تحصیلی و توسعه ی علاقه ذاتی به ماهیت مبحث تحصیلی را به وجود می آورد"(بندوا و چانک به نقل از بندورا،1997).
زماني که راجرز مفاهيم خودايده آل وخود ادراک شده رامطرح کرد، همان مباحثي را مورد بررسي قرار داد که اکنون تحت عنوان عزت نفس مي شناسيم. همان تمايزي که بين خودپنداره وعزت نفس قايل ميشويم. بين خود ايده ال و ادراک شده قابيل مي شويم. درواقع عزت نفس بار ارزشي دارد، يعني فرد به قضاوت درباره خود مي پردازد و با کمي اهمال مي توان آن را خود ايده آل تلقي کرد، يعني آنچه فرد تمايل دارد باشد. پس تفاوت بين واقعيت وايده آل همان شکاف بين خود پنداره وعزت نفس است(راجرز 1957، به نقل از بحريني، 1375).
اضطراب امتحان یکی از شایع ترین مشکلات در بین دانش آموزان به حساب مي آيد. به عقيده روان شناسان و متخصصين امرآموزش، مقدار کم اضطراب به عنوان يک عامل انگيزشي موثر مي تواند عملکرد فرد را براي تلاش بيشتر افزايش دهد. درمقابل اضطراب بيش از حد تاثيرات متفاوتي دارد و مي تواند موجب از هم گسيختگي فرايندهاي رواني که براي عملکرد صحيح فرد ضروري مي باشند گردند. اين نوع اضطراب که به اضطراب امتحان ناتوان کننده نيز مشهور است 10 تا 30 درصد تمامي دانشجويان ودانش آموزان را متأثر مي سازد و عملکرد آن ها را به شدت کاهش مي دهد (واچلکا و کاتز ، 2000) به طوري که مطالعات مختلف نشان داده است که اضطراب امتحان تأثير اساسي و مهمي روي عملکرد تحصيلي افراد دارد(کزادي ، 2004).
دراين پژوهش به مقایسه خودپنداره تحصیلی، خود کارآمدی تحصیلی، عزت نفس و اضطراب امتحان در دانش آموزان تیزهوش مدارس عادی و ویژه پرداخته شده، تا اثر ماهی بزرگ در حوض کوچک بررسی شود. در ادامه به بيان مساله و ذکر اهميت و ضرورت پژوهش پرداخته و سپس اهداف پژوهش، فرضيه هاي پژوهش و تعاريف نظري و عملي واژه ها مورد بررسي قرار مي گيرد.
بيان مسأ‌له
مدارس ويژه شامل دانش آموزان سرآمد يا تيزهوش داراي شرايط خاص هستند و اين دانش آموزان داراي محيط آموزشي متفاوت نسبت به دانش آموزان مدارس عادي مي باشند. چنين عواملي احتمالاً مي تواند موجب تفاوت بين ويژگي هاي شخصيتي و بهداشت رواني اين دو گروه دانش آموزان باشد(حق شناس و همكاران ، 1388).
اين مدارس كه به طور وسیع پس از تشكيل سازمان دهي پرورش استعدادهاي درخشان (سمپاد) درسال 1366 دراكثر استان هاي كشور و ازجمله استان تهران شروع به فعاليت نمودند، درقالب طرح جداسازي دانش آموزان تيزهوش و مستعد از دانش آموزان عادي و با هدف ارائه آموزش هاي ويژه جهت رشد شكوفايي استعدادهاي آنان مي باشند.
درزمينه هاي آموزش و پرورش دانش آموزان تيز هوش همواره اختلاف نظرهاي بسياري بين صاحب نظران در جهان وجود داشته است. افرادي هستند كه ادعا مي كنند، دانش آموزان با استعداد بايد چون دانش آموزان عادي آموزش ببينند مثل (مارگلين ، 1999؛ ساپون-شوين , 2000). به عبارت ديگر اين افراد اذعان مي دارند كه دانش آموزان با استعداد خود داراي مزيت هستند و نيازي به خدمات خاص ندارند.
از طرفي موافقان برنامه هاي خاص به اين امر اتفاق نظر دارند كه درصورت عدم ارائه محرك هاي هوشي و فكري مناسب طي برنامه هاي خاص، اين دانش آموزان دچار مشكلاتي چون كسل شدن ،‌گوشه گيري و مشكلات رفتاري مي كردند. ازجمله اين مدافعان ،‌گالاگر (2000)؛ ‌وینر (2000) و نيهارت (2001) مي باشد.
نيهارت (2001) بيان مي دارد كه سلامت روان شناختي كودكان با استعداد با نوع استعداد، تناسب آموزشي، خصوصيات فردي كمك مثل خودپنداره، ‌خلق و خوي و شرايط زندگي درارتباطات، ‌همچنين او تأكيد مي كند كه جايگاه و مكان تحصيلي و تناسب آموزشي بر سازگاري دانش آموزان تيزهوش و با استعداد اثر دارد. او از تحقيقات خود نتيجه مي گيرد تيزهوشاني كه دركلاس هاي تمام وقت مدارس خاصي تيزهوشان شركت كرده بودند شايستگي هاي ادارك شده ی كمتري نسبت به همتايان ديگري كه فقط از برنامه هاي نيمه وقت غني سازي شده تحصيلي تيزهوشان استفاده كرده بودند، احساس مي كردند.
مارش و همکارش پارکر مدل مفهومی خود با عنوان اثر ماهی بزرگ در حوض کوچک را پیشنهاد نمودند. در این مدل، مارش فرض را بر این مبنا قرار داد که افراد، توانایی های خود را با توانایی ها و مهارت های افراد همانند خود مقایسه کرده و این برداشت قیاسی، اساس شکل گیری خود پنداره آنان را تشکیل می دهد. اثر ماهی بزرگ در حوض کوچک زمانی اتفاق می افتد که افراد با توانایی یکسان که درک پایینی از خود پنداره خویش دارند، خویش را با افرادی بالاتر مقایسه میکنند. به عنوان مثال اگر یک دانش آموز متوسط در یک مدرسه سطح بالا تحصیل کند خود پنداره تحصیلی او کمتر از میانگین سایر دانش آموزان خواهد شد، بر عکس اگر دانش آموز قوی در یک مدرسه متوسط و عادی شرکت کند، توانایی های او بیشتر از میانگین دیگر همشاگردی ها میشود و این اختلاف منجر به خود پنداره تحصیلی بالاتر از حد میانگین می شود(مارش و پارکر،2005).
مفهوم خودپنداره تحصیلی به معنای درک و ارزیابی دانش اموز از میزان توانایی های علمی خود در محیط تحصیلی است که بر اساس مقایسه با محیط هایاجتماعی و افراد اطراف شکل می گیرد. د ر مقاله ای توسط کوربیر به نظریه ی شاولسون اشاره شده است که در آن خود انگاره به هرمی تشبیه شده که راس آن خود پنداره به عنوان مبحثی کلی قرار دارد و پایین هرم به دو بخش خود پنداره ی تحصیلی و غیر تحصیلی تقسیم شده است. خود پنداره ی تحصیلی نیز خود به چهار بخش انگلیسی، تاریخ، ریاضیات و علوم تقسیم شده است. بنابراین عموما پیشنهاد شده که در هنگام ارزیابی خود پنداره ی تحصیلی مواد درسی جدا مورد بررسی قرار گیرند(کوربیر و همکاران، 2006). خود پنداره تحصیلی عمدتا تعیین کننده ی موفقیت یا شکست فرد در محیط تحصیلی است که عمدتا نشانه ی آن نمرات به دست آمده توسط فرد است. علت این مسئله عموما ایجاد شدن حس رقابت در فرد در پی خود پنداره ی تحصیلی است که منجر به پیشرفت دانش آموز می گردد. خود پنداره ی تحصیلی و موفقیت تحصیلی رابطه ای دو طرفه دارند. بدین نحو که موفقیت تحصیلی نشان دهنده ی خود پنداره ی تحصیلی و نیز خود پنداره ی تحصیلی پیش بینی کننده ی موفقیت تحصیلی است. نظریه ی BFLPE به تاثیر شرکت دانش آموز در کلاس هایی فراتر از توانایی او بر روی خود پنداره ی تحصیلی و موفقیت تحصیلی می پردازد(رودریگز ، 2009).
خودکار آمدی تحصیلی به عنوان یکی از ساختارهای انگیزشی اصلی در نظر گرفته شده است که بر روی درگیری شدن دانش آموزان در فعالیت ها و یادگیری تأثیر می گذارد( لینن برنیک وپنیتریچ ،)2003). خودکار آمدی اشاره دارد به «اعتقاداتی در مورد قابلیت های فرد برای سازماندهی و اجرای دوره های عملکرد مورد نیاز برای به وجود آوردن دستاوردهای مورد نظر»(بندورا ، 1997، صفحه ی 3). اعتقادات نامناسب در مورد توانایی های فرد در انجام یک وظیفه ی مورد نیاز باعث نبودن انگیزه برای افزایش عملکردی ممکن می شود(بندورا و دیگران ، 1996). نظریه خود کارآمدی بیان می کند که افراد اعتقادات خودکار آمدی را با چهار منشاء ابتدایی به وجود می آورند. دستاوردهای عملکردی ، تحریک روانی و احساسی ، یادگیری نیابتی و مدلسازی ، متقاعد سازی گفتاری افراد، به عنوان «دریافت کنندگان » اعتقادات....................................

 

 

فرضيه هاي پژوهش
1. بين خودپنداره ی تحصيلي دانش آموزان تيزهوش پايه ی دوم دبيرستان هاي مدارس عادي و تيز هوشان تهران تفاوت وجود دارد.
2. بين خودکارآمدي تحصيلي دانش آموزان تيزهوش پايه ی دوم دبيرستان هاي مدارس عادي و تيز هوشان تهران تفاوت وجود دارد.
3. بين عزت نفس دانش آموزان تيزهوش پايه ی دوم دبيرستان هاي مدارس عادي و تيز هوشان تهران تفاوت وجود دارد.
4. بين اضطراب امتحان دانش آموزان تيزهوش پايه ی دوم دبيرستان هاي مدارس عادي و تيز هوشان تهران تفاوت وجود دارد.
تعاريف مفهومي وعملياتي متغيرها
1. دانش آموزان تيزهوش
الف- تعریف نظری:
کودکان و نوجواناني که داراي توان بالقوه اي براي دستيابي به سطوح بالاتري از موفقيت و پيشرفت در مقايسه با ديگر همسالان خود با تجربه هاي فردي و تحصيلي مشابه مي باشند(گالاگر، 2000). طبق طبقه بندي وکسلر، نمرات اين افراد در آزمون هاي استاندارد هوشي 2 «انحراف معيار» بالاتر ازميانگين در منحني نرمال مي باشد واين افراد 2/2 درصد از کل جامعه را تشکيل مي دهند.
ب- تعريف عملياتي:
در این پژوهش منظور از تیزهوش فردی است که در مدارس تیز هوشان درس می خواند و یا نمره ی هوشبهر بالای 120 را در آزمون هوش ریون پیشرفته کسب کرده باشد.
2. اثر ماهي بزرگ درحوض کوچک :
الف: تعریف نظری:
اين اصطلاح به دانش آموزان با استعداد و هوش بالايي اطلاق مي شود که با توجه به ظرفيت ها و توانايي هاي بالايي که دارند اما تمايل آن ها بيشتر به سمت محيط هاي تحصيلي کوچک تر و سطح پايين تر مي باشد زيرا در اين محيط ها آنان از خودپنداره ي بالاتري برخوردار مي شوند(مارش، 2001).
ب- تعریف عملیاتی:
این مفهوم توسط آزمون خود پنداره تحصیلی سنجیده می شود، به این معنی که چنانچه خود پنداره تحصیلی دانش آموزان تیزهوش مدارس عادی از دانش آموزان مدارس تیزهوشان بالاتر به دست آید، این اثر تایید و چنانچه پایین تر باشد این اثر رد می شود.
3. خود پنداره تحصيلي
الف- تعریف نظری:
خود پنداره تحصيلي شاخصي است که دانش آموزان توانايي هاي و مهارت هاي خود را با ديگر شاگرداني که با آنان هم کلاس هستند مورد سنجش و مقایسه قرار مي دهند. وانگيزه واقعي آن ها براي شرکت درسطوح آموزشي بالاتر و اشتغال به روش هاي عميق بر يادگيري با توجه به خود پنداره تحصيلي آنان قابل پيش بيني مي باشد به طوري که هرچه خود پنداره تحصيلي دانش آموزي بالاتر باشند انگيزه ي او براي ادامه دادن تحصيل درمقاطع بالاتر بيشتر مي شود(ميشي و همکاران ، 2001، صفحه 123).
ب- تعريف عملياتي:
نمراتي که دانش آموزان در پرسش نامه خود پنداره تحصيلي کانر به دست مي آورند.
4.خودکارآمدي تحصيلي
الف- تعریف نظری:
خودکارآمدي تحصيلي به باورهاي دانش آموزانی اشاره دارد که مي توانند وظايف محوله‌ي تحصيلي را در سطوح مشخص شده به طور موفقيت آميزي به انجام برسانند(بيرن و همکاران ، 1994).

ب- تعريف عملياتي:
نمراتي که دانش آموزان درپرسش نامه خودکارآمدي تحصيلي وود و لوک به دست مي آورند.
5. عزت نفس
عزت نفس واژه اي است که به احساس فرد نسبت به ارزشمندي و تاييد نسبت به خود مربوط است و ارزشي است که اطلاعات درون خودپنداره براي فرد دارد و از اعتقادات فرد درمورد تمام صفات و ويژگي هايي که در او است، ناشي مي شود(بيابانگرد، 1373).
ب- تعريف عملياتي:
به نمره ي که دانش آموزان در پرسش نامه عزت نفس رزنبرگ به دست مي آورند.

6. اضطراب امتحان
الف- تعریف نظری:
اضطراب امتحان يک حالتي و وضعيت روان شناختي است که درآن فرد نگراني و اضطراب را قبل، درطول و يا بعد از امتحان تجربه مي کند
...................................

 

 

فصل دوم
مبانی نظری و پیشینه پژوهش
مقدمه
این فصل در هفت گفتار ارائه می شود، گفتار اول: تیز هوشی، گفتار دوم: ماهی بزرگ در حوض کوچک، گفتار سوم: خود پنداره تحصیلی، گفتار چهارم:خودکار آمدی تحصیلی، گفتار پنجم: عزت نفس، گفتار ششم: اضطراب امتحان و گفتار هفتم پیشینه پژوهش است.


گفتار اول: تيزهوشي
چند تعريف از استعداد (تيزهوشي)
تعريف رنزولي (1998) از استعداد شامل، تأثير متقابل 3 کيفيت اصلي و ضروري: توان بالاتر از حد متوسط اجراي وظايف، انگيزش ذاتي و خلاقيت مي باشد.
طبق تعريف فيدلر (1999) کودکان و نوجواناني که شواهدي از ظرفيت بالاي عملکرد در زمينه هايي همچون هوش، خلاقيت ظرفيت هنري و رهبريت يا در رشته هاي خاصي از تحصيل از خود نشان مي دهند، نيازمند خدمات يا فعاليت هايي هستند که به طور معمول مدارس عرضه نمي کنند تا به طور کامل چنين ظرفيت هايي را رشد و توسعه دهند.
متناوباً، گالاگر (2000) تعريف ذيل را به صورت تعريف که اکثراً پذيرفته اند و تعريفي جامع و به روز از استعداد است را توضيح داد: کودکان و نوجوانان داراي نبوغ بر جسته توان بالقوه اي را براي انجام سطوح بالايي از موفقيت و پيشرفت نشان مي دهند، هنگامي که با افراد ديگر هم سن خود، داراي تجربه اي مشابه خود يا محيطي مشابه خود مقايسه شوند. اين کودکان و نوجوانان ظرفيت بالاي عملکردي را در زمينه هاي هوش و ذکاوت، خلاقيت و يا هنري از خود نشان مي دهند داراي ظرفيت رهبري غير معمول هستند يا در زمينه هاي خاص تحصيلي برتري و تفوق دارند. آن ها نيازمند خدمات يا فعاليت هايي هستند که به طور معمول توسط مدارس ارائه نمي شود. قريحه ها و استعدادهاي برجسته در کودکان و نوجوانان تمام گروه هاي فرهنگي در سراسر لايه هاي اقتصادي و در تمام زمينه هاي تلاش انساني يافت مي شوند.
تاريخچه ي تيزهوشي و بااستعدادي
صدها سال است که افرادي داراي سهولت زياد و غير معمول در زمينه هاي هوش، ذکاوت و مهارت شناسايي شده اند. دامنه مواردي از اين قبيل از آن کساني که توانايي هايشان در حوزه هاي علم، فلسفه و هنر سير مي کند (مثل لئوناردو داوينچي) تا حوزه هاي خاصي از نبوغ مثل نبوغ موسيقي تجديد شده موزات و بتهوون و نبوغ علمي................................

 

 

فصل سوم
روش تحقيق
مقدمه
درطراحي پژوهش، محقق بايد برنامه اي روشن براي انتخاب نمونه جمع آوري داده ها وتحليل آن هاتدوين نمايد. اگر طرح تحقيق نقصان داشته باشد،تفسير نتايج مشکل يا غير ممکن خواهد بود (گال ، 1386).
طرح تحقیق
در این پژوهش، از روش تحقیق علی_مقایسه ای استفاده شده است. در پژوهش های علی_مقایسه ای چنان چه بیش از دو گروه وجود داشته باشد، از روش آماری، تجزیه و تحلیل واریانس برای بررسی تفاوت بین گروه ها استفاده می شود.
جامعه آماري
جامعه آماري در پژوهش حاضر دانش آموزان دختر تيزهوش سال دوم مقطع دبيرستان هاي عادي و تيزهوشان شهر تهران، درسال تحصيلي 1390-1391 مي باشد.
حجم نمونه و روش نمونه گيري
در اين پژوهش تعداد 60 نفر با روش نمونه گيري طبقه اي چند مرحله اي از دبيرستان هاي عادی شهر تهران انتخاب و مورد مقايسه قرار گرفتند، و هم چنین به روش نمونه گیری ساده دانش آموزان تیز هوش مدرسه تيز هوشان انتخاب شدند. جهت انتخاب نمونه فوق که با همکاري سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان اداره و آموزش و پرورش کل استان تهران صورت گرفته که از بين نواحی آموزش و پرورش شهر تهران پنج دبيرستان دولتي به تصادف انتخاب گرديد. لازم به ذکر است که در استان تهران تنهايک دبيرستان دخترانه تيزهوشان به نام فرزانگان وجود دارد.
پس از ميان اين دبيرستان ها 60 نفر به طور تصادفي انتخاب شدند، که 30 نفر از مدارس عادي و 30 نفر از مدرسه تيزهوشان بودند. دانش آموزاني که در مدارس عادي تحصيل مي کردند، به وسيله تست هوش ريون پيشرفته مورد سنجش قرار گرفتند و از بين دانش آموزاني که ضريب هوشي بالاي 120 داشتند، 30 نفر به طور تصادفي انتخاب شدند.
ابزار پژوهش
ابزارهاي مورد استفاده دراين پژوهش عبارتند از:
تست هوش ریون پیشرفته :
تست هوش ماتریس های پیش رونده ریون پیشرفته از آزمون های معتبر هوشی است که با سنجش و اندازه گیری هوش کلی (عامل g) به منظور سنجش هوش بهر دانش آموزان تیز هوش مدارس عادی مورد استفاده قرار گرفت. این تست شامل 48 سوال می باشد، که در دو دفترچه جای دارد. سوالات این تست از ساده به مشکل مرتب شده است. دفترچه اول شامل 12 سوال است و آزمودنی ها باید سوالات این دفترچه را در مدت 10 دقیقه پاسخ دهند و دفترچه دوم شامل 36 سوال می باشد و آزمودنی به مدت 40 تا 60 دقیقه موظف به پاسخ گویی هستند و اگر آزمودنی در مدت 40 دقیقه به سوالات این دفترچه پاسخ دهد نمره ی بیشتری کسب خواهد کرد. این تست برای نوجوانان و جوانان ساخته شده و لازم به ذکر است که سوالات این دو دفترچه به صورت سیاه و سفید تنظیم شده است. با استفاده از نمرات استاندارد (نمرات z)، معادل بهره هوشی با میانگین 100 و انحراف معیار 15 به دست آمده است.
روایی و پایایی تست هوش ریون پیشرفته
این تست توسط رحمانی (1386) بر روی دانشجویان دانشگاه آزاد خوراسگان هنجاریابی شد. تجزیه و تحلیل سوال های آزمون از طریق هماهنگی درونی سوالات و با استفاده از محاسبه ضریب آلفای کرونباخ نشان داد که سوالات آزمون از هماهنگی درونی برخوردار است. ضریب آلفای آزمون 0/82 به دست آمد.
به منظور تعیین روایی آزمون، شواهد همبستگی روایی ملاکی هم زمان مورد استفاده قرار گرفت. روش کار به این صورت بود که ضریب همبستگی بین نمرات 60 نفر از آزمودنی ها در آزمون هوش وکسلر بزرگ سالان (بخش کلامی) و نمرات آنان در آزمون ماتریس های پیش رونده ریون پیشرفته محاسبه گردید. مقدار عددی ضریب همبستگی............................................

 

 

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق میتوانید فایل کامل این پروژه را با سرعت و امنیت دانلود کنید

قیمت اختصاصی و استثنایی این پروژه در پایان نامه دات کام : تنها , 34000 تومان

 

 

 

 


قیمت قبلی : 440000 ریال

قیمت جدید : 34000 تومان  |   جهت خرید محصول بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید :

خرید آنلاین این مطلب
مطالب مرتبط


نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
جدیدترین مطالب
پربازدیدترین مطالب
آمار سایت
آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 3114
کل نظرات: 292
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 252
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: Qurbanalipuya

                                                                                                                         

تبادل لینک خودکار
Taktaz Group

Powered By Taktaz Group. Google+