سلام , به سایت پایان نامه دات کام خوش آمدید
  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

اعتماد کنید :

» آموزش

توسط: محمودانی در 20-04-1393, 11:56 | دسته: متفرقه | تعداد بازدید : 2773

آموزش

در هر سازمانی بدون توجه به نوع هدف، به وسیلة كاركنان اموری به اجرا در می‌آید كه در نهایت به‌صورت مجموعه‌ای كه ماحصل سرمایه‌گذاری است شكل می‌گیرد. بدینسان نتیجه كار اعضاء به‌صورت منسجم متجلی می‌شود. در سازمان‌ها و مؤسسات هر كاری نیازمند مهارت‌ها و به‌كارگیری دانش‌های در رابطه است. سازمان‌ها با توجه به این نیاز، شرایط احراز شغل نیروی انسانی خود را تهیه نموده و به گزینش می‌پردازند. هر چند در بدو استخدام نیروی تازه وارد در سازمان، با شغل خود انطباق كیفی دارد ولی اگر مدیریت آنها را كارآموزانی مستعد تلقی نكند، نخواهد توانست در پروراندن آنها اقدام نموده و در نتیجه از نیروی انسانی مفید برخوردار گردد. چرا كه محبوس نگهداشتن تجارب و مهارت‌های شغلی افراد، روح تعالی و رشد را در اعضاء خفه كرده و موجبات سد تحرك و پویایی آنها را فراهم می‌كند (عسگریان، 1370، ص 55).

با اجرای برنامه‌های آموزشی در سازمان‌ها می‌توان به رشد نیروی انسانی كمك كرد. آموزش تنها وسیلة همگام شدن با تغییراتی است كه در گذر زمان ایجاد می‌شود. تغییر و تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و پیشرفت علم و تكنولوژی نیازهای آموزشی گوناگونی را به سازمان‌ها تحمیل می‌كند.

برنامه‌های آموزشی را تنها هنگامی باید طراحی و اجرا كرد كه مطمئن باشیم می‌تواند به حل مشكلات، كمك مؤثری بنماید، بنابراین، عاقلانه‌ترین راه برای تصمیم‌گیری درباره مسائل مربوط به آموزش كاركنان باید براساس بررسی و مطالعه كامل كل سازمان باشد. با شناخت سازمان و مسائل موجود در آن خواهیم دانست كه آموزش كاركنان چگونه می‌تواند به ما در رفع این مشكلات كمك كند(سعادت، 1381، ص 176).

بر این اساس، اولین قدم در تجویز آموزش برحسب داده‌های نیاز‌سنجی كه به وسیلة پرسشنامه‌ها و مشاهدات به دست می‌آید صورت می‌گیرد(عسكریان، 1370، ص 57).

طرح موضوع و بیان مسأله

سازمان‌ها برای نیل به اهداف خود، باید كادری از نیروهای لایق و كارآمد در اختیار داشته باشند. دبستان، دبیرستان و دانشگاه نظامی برای تربیت و آموزش دانش و معلوماتی است كه افراد را برای ورود به اجتماع و خدمت مؤثر آماده می‌سازد. اما افرادی كه به استخدام سازمان در می‌آیند، علاوه‌بر این معلومات، به آموزش تخصصی و حرفه‌ای نیز نیاز دارند تا دانش فنی و مهارت‌های لازم را برای انجام شایستة وظایف محول به دست آورند. این آموزش‌ها به كاركنان كمك می‌كند تا نقش فعال‌تر و مؤثرتری در نیل به اهداف سازمان ایفا كنند(سعادت، 1381، ص 174).

آموزش امری حیاتی و اساسی است، اما سؤال این است كه چه چیزی را باید آموزش داد؟ درست است كه آموزش ضروری است اما درعین حال امری است كه هزینه‌های بسیاری را برای سازمان به بار می‌آورد لذا باید مشخص كرد كه چه آموزشی مورد نیاز است.

یكی از بارزترین خصوصیات عصر حاضر تغییر و تحولات شگرف و مداومی است كه در طرز تفكر، ایدئولوژی،‌ ارزش‌های اجتماعی، روش‌های انجام كار و بسیاری از پدیده‌های دیگر زندگی به چشم می‌خورد. علوم مختلف در چند دهة اخیر بیش از هر دوران دیگر در طول تاریخ بشر پیشرفت كرده‌اند. تكنولوژی به‌طور مداوم و با شتابی بی‌مانند در حال تحول و پیشرفت است. بنابراین مدیران امروزی در محیطی پویا و متحول كار می‌كنند. لذا بهره‌گیری از اندیشه‌های نوین و روش‌های اثربخش مدیریت برای فرد، سازمان و جامعه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر می‌باشد.

در نیم قرن اخیر،‌ شیوه‌‌های مدیریت و رهبری در نظام‌های آموزشی، دستخوش تغییرات قابل ملاحظه‌ای شده است، طرح نظرات و اندیشه‌های جدید و متفاوت، از سوی صاحبنظران رشته‌های مدیریت و آموزش و پرورش از یك‌سو، و نیاز به بهبود كیفی عملكردها و نتایج آموزش و پرورش از سوی دیگر،‌ ضرورت و اهمیت تحول و دگرگونی تكنولوژی و مدیریت آموزشی را به مرور، بر گردانندگان نظام‌های آموزشی آشكار كرده است. امروزه، تقریباً در تمام نظام‌های آموزش و پرورش، نگرش مثبتی نسبت به امر آموزش و باز‌آموزی معلمان و مدیران آموزشی و ترویج و به كار‌گیری روش‌های مؤثر آموزش ملاحظه می‌شود(علاقه‌بند، 1378، ص 1).

در باب اهمیت و لزوم آموزش كاركنان صاحبنظران امر، نظرات بسیاری ارائه كرده‌اند. از جمله Frederick W.Taylor می‌گوید: «كاركنان را باید براساس روش‌های علمی انتخاب كرد و آنان را برای انجام وظایف محوله تعلیم و آموزش داد نه آنكه كاركنان خود مسئول انتخاب شغل و پرورش استعدادهایشان باشند»(Taylor, 1947,p.37).

مصطفی عسگریان در كتاب مدیریت نیروی انسانی در باب اهمیت و ضرورت آموزش، پویایی هر سازمانی را در گرو توجه به رشد و تعالی نیروی انسانی دانسته و می‌گوید: «ادامه حیات سازمانی به گونه‌های مختلف رهین آموزش است. چرا كه آموزش تنها وسیلة همگام شدن با تغییرات سریع سازمان در شئون مختلف است»(عسگریان، 1370، ص 56).

 

139 صفحه فونت 14 فایل ورد  منابع فارسی و لاتین دارد

 

قیمت:6000تومان

  

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید

 اگر مطلب مورد نظر خود را در این سایت پیدا نکردید میتوانید از قسمت سفارش پروژه جدید کار تحقیقی خود را به ما سفارش دهید

 

 

  

 


ادامه مطلب :

اهمیت و ضرورت پژوهش

توجه به نقش آموزش، در رابطه با بكارگیری منابع مادی مشخص می‌كند كه نیروی انسانی در هر سازمانی اساس كار است و این انسان‌ها هستند كه می‌توانند در پایایی حركت و ازدیاد عایدی مؤثر گردند. در این رابطه كافی است كه از چشم‌اندازی محدود به جوامع جهان سوم نگاه كرده و دریابیم كه علت ضعف دستیابی به سود خواسته در سرمایه‌گذاری‌های صنعتی چیست؟ چرا اغلب اینگونه كشورها، با بكارگیری تكنولوژی‌های پیشرفته نمی‌تواند، به نیمه راه سوددهی جهان صنعتی نزدیك شوند؟ چرایی را در ضعف كیفی نیروی انسانی باید جستجو كرد. با وجود این ضعف كیفی، هنوز در نمودار سازمانی اغلب واحدهای تولیدی اینگونه جوامع جای واحد آموزش خالی است؛ و اگر زمانی از مدیریت نیروی انسانی كه مسئول آموزش است سخن به میان آید، اغلب كارمندگزینی را با كمی روابط انسانی در ذهن تداعی می‌كند. غافل از اینكه، رشد انسانی را با رشد فعالیت‌های اقتصادی، ارتباطی تنگاتنگ است و تولید با كیفیت نیز به انسان‌های كارآمد نیاز دارد. بدین جهت باید بخشی از سرمایه‌گذاری تولیدی، در سرمایه‌گذاری آموزشی خلاصه شود، اما متاسفانه آموزش در مفهوم سرمایه‌گذاری برای عاملین اقتصادی هزینة مصرفی قلمداد می‌شود. پس چه باید كرد؟

نیروی انسانی را به مفهوم واقعی باید آموزش داد. آموزشی مداوم و مستمر، آموزش‌های هدفدار، بررسی نیازها و محسوب داشتن برنامه‌های آموزشی، در شرح وظایف مدیران و بالاخره واحد آموزشی قوی به وجود آوردن (عسگریان، 1370، ص 69).

تعریف واژه‌ها و متغیرها

نیاز: فاصلة بین وضع موجود و وضع مطلوب(فتحی واجارگاه، 1377، ص 84).

نیاز آموزشی: تغییرات مطلوبی كه در فرد یا افراد یك سازمان از نظر دانش، مهارت یا رفتار باید به وجود آید تا فرد یا افراد مزبور بتواند وظایف و مسئولیت‌های مربوط به شغل خود را در حد مطلوب و قابل قبول و منطبق بر استانداردهای كاری انجام داده و در صورت امكان زمینه‌های رشد و تعالی كاركنان را در ابعاد مختلف به وجود آورند(ابطحی، 1373، ص 17).

برنامه‌ریزی درسی: برنامه‌ریزی فعالیت‌های یاددهی – یادگیری به منظور ایجاد تغییرات مطلوب در رفتار یادگیرنده، و ارزیابی میزان تحقق این تغییرات(مشایخ، 1379، ص 9).

امور دانش‌آموزان: امور دانش‌آموزان مكمل فعالیت‌های آموزشی است. وظایف و خدمات اداری و سرپرستی امور دانش‌آموزان عبارتند از: 1. پذیرش، ثبت‌نام، گروه‌بندی كودكان و نگهداری آمارهای حضور و غیاب، سوابق و اطلاعات شخصی و تحصیلی دانش‌آموزان 2. شناسایی توانایی‌ها، علایق و نیازهای كودكان و پرورش آنها(علاقه‌بند، 1378، ص 77).

امور كاركنان آموزشی: كار و فعالیت مؤثر هر نظام آموزشی مستلزم تأمین افراد شایسته و واجد شرایط است. معلمان، راهنمایان آموزشی و مشاوران از جمله افرادی هستند كه نقش‌های مهمی در نظام آموزش و پرورش ایفا می‌كنند. مدیران آموزشی با بهره‌گیری از شایستگی‌های فردی و تخصصی معلمان، مشاوران و راهنمایان آموزشی، می‌توانند به پیشرفت فعالیت‌های آموزشی و افزایش بازدهی مدارس كمك كنند(علاقه‌بند، 1378، ص 77).

ارتباط مدرسه و جامعه: نظام آموزشی به‌منظور تحقق هدف‌های چند بعدی جامعه برپا شده است و مدارس در خدمت نیازهای اجتماع هستند. از این رو، برقراری روابط مؤثر میان مدرسه و جامعه امری طبیعی به‌نظر می‌رسد. هدف از برقراری روابط میان مدرسه و جامعه، ایجاد اعتماد متقابل از طریق اطلاع‌رسانی به مردم دربارة وضعیت‌ كار  مدارس است. تا بدین وسیله حمایت آنان را برای حل و فصل مشكلات گوناگون مدارس جلب نمایند(علاقه‌بند، 1378،‌ ص 79).

تسهیلات و تجهیزات: اجرای برنامه‌های آموزشی، ایفای وظایف تدریس و تربیت و ارائه خدمات فرهنگی و بهداشتی به دانش‌آموزان مستلزم استفاده از تسهیلات و تجهیزات ویژه است(علاقه‌بند، 1378، ص 80).

امور اداری و مالی: ارائه خدمات آموزشی و فعالیت‌های مدرسه منوط به ادارة مؤثر امور و تأمین منابع مالی و بودجه است. به علاوه تأمین منابع مالی مدرسه، از طریق دولتی یا مردمی نقش بسزایی در حل مسائل آموزشی ایفا می‌كند(علاقه‌بند، 1378، ص 80).

مدیران: افرادی كه برحسب ابلاغ رسمی یكی از ادارات آموزش و پرورش نواحی چهارگانه شهرستان كرج در پست سازمانی مدیریت دبیرستان منصوب شده‌اند.

مدارس متوسطه دولتی: كلیة مدارسی كه براساس قوانین و مقررات ادارة كل آموزش و پرورش در امر آموزش و پرورش دانش‌آموزان فعالیت دارند. در این مدارس سال اول به‌صورت عمومی و از سال دوم به رشته‌های ریاضی و فیزیك، علوم تجربی و علوم انسانی تقسیم می‌شوند...........................


قیمت قبلی : 80000 ریال

قیمت جدید : 6000 تومان  |   جهت خرید محصول بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید :

خرید آنلاین این مطلب
مطالب مرتبط


نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
جدیدترین مطالب
پربازدیدترین مطالب
آمار سایت
آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 6
کل: 3114
کل نظرات: 289
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 252
بن شدگان: 1
جدیدترین عضو: Qurbanalipuya

                                                                                                                         

تبادل لینک خودکار
Taktaz Group

Powered By Taktaz Group. Google+