سلام , به سایت پایان نامه دات کام خوش آمدید
  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

اعتماد کنید :

» نحوه عملکرد ادوات ذخيره کننده اطلاعات ديجيتالی

توسط: pardazesh در 30-03-1394, 11:45 | دسته: فیزیک, کامپیوتر | تعداد بازدید : 1105

نحوه عملکرد ادوات ذخيره کننده اطلاعات ديجيتالی

 

چکيده :

در سال‌هاي اخير بعد از کشف TMR , GMR در چند لايه‌هاي مغناطيسي علاقه شديدي به گسترش اين موضوع در بين محققين به وجود آمد.

در اين اثر علاوه بر درجه آزادي از اسپين آن نيز استفاده شده است. با پيشرفت اين تحقيقات ، کاربرد وسيع آن در ادوات ذخيره کننده اطلاعات ديجيتالي مشخص شد. اين پديده‌هاي اسپيني به سرعت به اجراء در آمده‌اند، مخصوصاً از بعد از سال 1988 پس از مشاهده نخستين GMR.

کلمات کليدي در اين پروژه ، حافظه‌هاي غير فرار ، مقاومت مغناطيسي عظيم و مقاومت مغناطيسي تونل زني ، ROM , MRAM , PAM ، ديسک‌هاي مغناطيسي و Shodow RAM و. .. مي‌باشد.

 

 

 


139 صفحه فایل ورد (Word) فونت 14 منابع دارد قیمت:4900 تومان

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید

 


ادامه مطلب :

فهرست مطالب

عنوان

چکيده

مقدمه

فصل اول ) نانوتکنولوژي :

1-1-      آغاز نانوتکنولوژي

1-2-      نانوتکنولوژي از ديدگاه جامعه شناختي

1-3-      نانوتکنولوژي و ميکرو الکترونيک

1-4-      فنآوري نانو و فيزيک الکترونيک

فصل دوم ) الکترونيک مغناطيسي

2-1- پيش گفتار

2-2- انتقال وابسته به اسپين

2-3- اصول اوليه

2-4- ثبت مغناطيسي

2-5- حافظه‌هاي غير فرار

2-6- کاربردهاي آتي

فصل سوم ) مقاومت مغناطيسي و الکترونيک اسپيني

3-1- پيش گفتار

3-2- مقدمه

3-3- مقاومت مغناطيسي عظيم (GMR)

3-4- معکوس مغناطيسي سازي با تزريق اسپيني

3-5- مقاومت مغناطيسي تونل زني (TMR)

فصل چهارم ) حافظه دسترسي اتفاقي (RAM):

4-1- مباني اصول اوليه

4-2- مرور کلي

4-3- پيشرفت‌هاي اخير

4-4- جداره حافظه

4-5- حافظه دسترسي اتفاقي Shodow

4-6- بسته بندي DRAM

فصل پنجم ) حافظه با دسترسي اتفاقي مغناطيسي (MRAM):

5-1- مشخصات کلي

5-2- مقايسه با ساير سيستم‌ها

5-2: الف) چگالي اطلاعات

5-2: ب) مصرف برق

5-2: ج) سرعت

5-3- کليات

5-4- تاريخ ساخت حافظه‌ها

5-5- کاربردها

فصل ششم ) حافظه فقط خواندني (ROM):

6-1- تاريخچه

6-2- کاربرد ROM براي ذخيره سازي برنامه

6-3- حافظه ROM براي ذخيره سازي داده‌ها

6-4- ساير تکنولوژي‌ها

6-5- مثال‌هاي تاريخي

6-6- سرعت حافظه‌هاي ROM

6-6: الف) سرعت خواندن

6-6: ب) سرعت نوشتن

6-7- استقامت و حفظ اطلاعات

6-8- تصاوير ROM

فصل هفتم ) ضبط کردن مغناطيسي :

7-1- تاريخچه و سابقه ضبط کردن مغناطيسي

فصل هشتم ) مواد براي واسطه‌هاي ضبط مغناطيسي :

8-1- اکسيد فريک گاما

8-2- دي اکسد کروم

8-3 اکسيد فزيک گاما تعديل شده به واسطه سطح کبالت

فصل نهم ) ديسک‌هاي مغناطيسي :

9-1- سازماندهي ديسک‌ها

9-2- برآورد ظرفيت‌ها و فضاي مورد نياز

9-3- تنگناي ديسک

9-4- فري مغناطيس

فصل دهم ) نوار‌هاي مغناطيسي :

10-1- کاربرد نوار مغناطيسي

10-2- مقايسه ديسک و نوار مغناطيسي

فصل يازدهم) فلاپي ديسک :

11-1- مباني فلاپي درايو

11-2- اجزاي يک فلاپي ديسک درايو

11-2: الف ) ديسک

11-2: ب) درايو

11-3 نوشتن اطلاعات بر روي يک فلاپي ديسک

فصل دوازدهم )‌هارد ديسک چگونه کار مي‌کند :

12-1- اساس‌هارد ديسک

12-2- نوار کاست در برابر‌هارد ديسک

12-3- ظرفيت و توان اجرايي

12-4- ذخيره اطلاعات

فصل سيزدهم ) فرآيند ضبط کردن و کاربردهاي ضبط مغناطيسي :

13-1 هدف‌هاي ضبط

13-2- کارآيي هد نوشتن

13-3- فرآيند هد نوشتن

13-4- فرآيند خواندن

نتيجه گيري و پيشنهادات

پيوست الف )

منابع و مآخذ

 

در اين پروژه به بررسي انواع حافظه‌ها ، چگونگي عملکرد ديسک‌ها و نيز نحوه ي ضبط اطلاعات بر روي آنها و به طور کل ضبط روي مواد مغناطيسي مي‌پردازيم.

هنگامي که اطلاعات بر روي يک به اصطلاح واسطه ذخيره يا ضبط مي‌گردند (در اشکال متفاوت ضبط مغناطيسي) ، در مي‌يابيم همواره چه در زمان گذشته و چه در زمان حال اين فن آوري بوده است که بر صنعت تسلط داشته است. ذرات مغناطيسي با لايه‌هاي نازک داراي کورسيوتيه چند صد. ... هستند و به آساني قادر به حفظ يک الگوي مغناطيسي از اطلاعات ثبت شده ( در چگالي ده‌ها هزار بيتي ) براي صد‌ها سال بوده و با اين حال هنگامي که مطلوب باشد، الگو با نوشتن اطلاعات جديد بر روي قديم به سادگي قابل تغيير مي‌باشد.

از آنجايي که فرآيند ضبط مستلزم يک تغيير در جهت استپين‌هاي الکترون است ، فرآيند به طور نا محدود معکوس پذير است و اطلاعات جديد ممکن است فوراً بدون هيچ فرآيندي توسعه لازم را داشته باشد. اين مقاله با توسعه خواص مغناطيسي مواد ضبط مي‌پردازد که از 1975 رخ داده اند.

قديمي ترين مواد ضبط مغناطيسي عبارت بودند از سيم‌هاي فولاد زنگ نزن[1] 12% نيکل و 12% کروم ، که طوري آبکاري آنيلينگ شده بودند که ذرات تک حوزه از فاز مزيتي در يک شبکه آستنيت رسوب مي‌کردند. پسماند زدايي تا Oe300-200 به اين طريق به آساني به دست مي‌آيد. در شکل عملي ، فايده سيم‌ها را مي‌توان محدود کرد. سيم‌ها طوري تابيده مي‌شوند که نواحي از سيم که در حين ضبط کردن با هد در ارتباط است. لزوماً در عمل خواندن ، نواحي نيست که به هد مماس مي‌شود ، ثانياً سيم‌ها به آساني مي‌شکستند و فقط توسط گره زدن مي‌شد آنها را ترميم کرد.

به همين دلايل سيم‌ها در دهه‌هاي 1940 و 1950 با نوار‌هاي وصله جايگزين شدند که با ذرات داراي ترکيب مصنوعي 7-Fe2O3 تک حوزه – (تک کاربرد) بودند. ديسک‌هاي مغناطيسي اين ذرات را استفاده کردند تا اينکه دهه 1990 فرا رسيد. مکانيزم معکوس سازي مغناطيسي کردن در ذرات تک حوزه سوزني شکل ( با طول نوعاً 3/0 و قطر Mm06/0) که عبارتند از دوران غير منسجم اسپين‌ها ، مورد قبول واقع نشد.

در يک دسته بندي کلي حافظه‌هايي که در سيستم‌هاي الکترونيکي – استفاده مي‌شوند به دو نوع حافظه‌هاي مغناطيسي (مثل فلاپي ديسک‌ها و ديسک‌هاي سخت ) و نيمه‌هادي تقسيم مي‌شوند.

حافظه‌هاي نيمه‌هادي که بر خلاف حافظه‌هاي مغناطيسي فاقد اجزاي متحرک و مکانيکي هستند از آرايه‌هايي از سلول‌هاي حافظه تشکيل شده اند که اين آرايه‌ها بسته به نوع حافظه از تعدادي عنصر الکترونيکي مثل ترانزيستور و خازن تشکيل شده اند.

اين نوع حافظه‌ها به سه دسته کلي به نام RAM , ROM و Hybrid که ترکيبي از دو نوع اول مي‌باشند ، تشکيل شده اند.

RAM‌ها به دو نوع SRAM , DRAM تقسيم مي‌شوند که از لحاظ الکترونيکي تفاوت آن‌ها در اجزاي سازنده ي آن‌ها است.

ROM‌ها بر اساس روش نوشتن اطلاعات جديد و تعداد باز نويسي ، تقسيم بندي مي‌شوند. اطلاعات موجود در ROM‌ها غير فرار بوده و در غياب تغذيه حفظ مي‌شوند. و معمولاً براي نگهداري کد نرم افزارها در سيستم‌هاي ميکروپروسسوري استفاده مي‌شوند.

با پيشرفت تکنولوژي حافظه‌ها در سال‌هاي اخير ، مرز بين RAM , ROM محو شده است. بدين صورت که حافظه‌هايي ساخته شده اند که از يک سو اطلاعات موجود در آن‌ها در غياب تغذيه حفظ مي‌شود و از سويي ديگر بوسيله ي سيگنال‌هاي الکتريکي قابل بازنويسي هستند. بنابراين از اين حافظه‌ها به نام ترکيبي يا Hybri ياد مي‌شود حافظه‌هاي ترکيبي به سه نوع NVRAM,EEPROM,Flash تقسيم مي‌شوند که دوتاي اولي از نسل ROM‌ها هستند و NVRAM نوع تغيير يافته اي از RAM‌هاست.

 

1-1- آغاز نانوتکنولوژي

نانو تکنولوژي از يک رشته علمي خاص مشتقل نمي شود. با وجودي که نانو تکنولوژي بيشترين وجه مشترک را با علم مواد دارد ، خواص اتم و ملکول شالوده بسياري از علوم است و در نتيجه دانشمندان حوزه‌هاي علمي به آن جذب مي‌شوند. برآورد مي‌شود در سراسر جهان حدود 000/20 نفر در نانو تکنولوژي کار مي‌کنند. تحقيقات در مقياس بسيار ريز در رشته‌هاي الکترونيک ، نوروبيو تکنولوژي به ترتيب نانو الکترونيک ، نانو اپتيکس و نانو بيوتکنولوژي نيز ناميده مي‌شود.

 

پيشوند نانو از کلمه يوناني به معناي کوتوله مشتقل مي‌شود. براساس برآورد شرکت لاکس ريسرچ در نيويورک ، بودجه کل تحقيق و توسعه نانو تکنولوژي دولت‌ها و شرکت‌ها در سراسر جهان در سال 2004 بيش از 6/8 ميليارد دلار بود. نيمي از اين بودجه از جانب دولت‌ها تأمين مي‌شود. اما به پيش بيني لاکس ريسرچ در سال‌هاي آينده ، شرکت‌ها احتمالاً بودجه بيشتري از دولت‌ها صرف اين علم خواهند کرد.

 

با اين حال کيفيت برخي محصولات موجود با کاربرد نانو تکنولوژي بهبود يافته است و در چند سال آينده بر تعداد آنها افزوده خواهد شد. مثلاً با افزودن ذرات ريز نقره ، بانداژ ضد سوختگي خاصيت ضد ميکروبي پيدا کرده است. با اتصال ملکول‌هاي ايجاد کننده مانع به فيبر پنبه ، پارچه‌هايي توليد شده است که ضد لکه و بو است. راکت‌هاي تنيس با افزودن ذرات ريز تقويت شده است. در دراز مدت نانو تکنولوژي به نوآوري‌هاي بزرگتري خواهد انجاميد ، از جمله انواع جديد حافظه کامپويتر ، فناوري پزشکي و روش‌هاي توليد انرژي بهتر مانند سلول‌هاي خورشيدي.

1-2- نانو تکنولوژي از ديدگاه جامعه شناختي

امروزه واژه تکنولوژي براي توضيح جامع تمامي فعاليت‌هاي انجام شده در سطح اتمي و مولکولي که کاربردي در دنياي حقيقي داشته باشند به کار مي‌رود. از آنجا که نانو تکنولوژي همواره در حال دگرگوني زندگي بشر است و نانو تکنولوژي جايي است که تکنولوژي امروز ما به آن سمت حرکت مي‌کند بنابراين علم و تکنولوژي امروز ما در مقياس نانو در بر گيرنده تحقيق و توسعه در نوک پيکان گستره وسيعي از رشته‌ها است. اصطلاح نانو تکنولوژي در هر جايي که دانشمندان تکنو لوژيست ما با عناصر سازنده مواد اتمها و مولکولها سر و کله مي‌زنند به کار مي‌رود. در واقع علوم و تکنولوژي در مقياس نانو مرزهاي شيمي ، علم ، مواد پزشکي و سخت افزارهاي کامپيوتر تحقيقاتي که ادامه انقلاب تکنولوچي را ممکن مي‌سازد در نور ديده است.

نانو تکنولوژي پهنه اي از علم است که در آن ابعاد و تلرانس‌هايي با دقت يک دهم تا صد نانومتر نقش حياتي ايفا مي‌کند. در واقع اين تعريف از Albert Franks تمامي زمينه‌هاي نانو را در بر مي‌گيرد.

نانو تکنولوژيي که به مراتب قدرتمند تر و نظام مندتر است و در آن ماشينهايي در مقياس نانو براي توليد محصولاتي در مقياس بزرگ با دقت اتمي و هزينه پايين به کار مي‌روند.

 

مکان مهندسي در مقياس مولکولي براي اولين بار توسط ريچارد فاينمن (R.Feynnman)، برنده جايزه نوبل فيزيک ، مطرح شد. فانيمن طي يک سخنراني در انستيتو تکنولوژي کاليفرنيا در سال 1959 اشاره کرد که اصول و مباني فيزيک امکان ساخت اتم به اتم چيزها را رد نمي کند. وي اظهار داشت که مي‌توان با استفاده از ماشين‌هاي کوچک ماشين‌هايي به مراتب کوچک تر ساخت و سپس اين کاهش ابعاد را تا سطح خود اتم ادامه داد. همين عبارت‌هاي افسانه وارد فاينمن من راهگشاي يکي از جذاب ترين زمينه‌هاي نانو تکنولوژي يعني ساخت روبوت‌هايي در مقياس نانو شد. در واقع تصور در اختيار داشتن لشکري از نانو ماشين‌هايي در ابعاد ميکروب که هر کدام تحت فرمان يک پردازنده مرکزي هستند

 

 

 

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پایان نامه را دانلود کنید

 


قیمت قبلی : 120000 ریال

قیمت جدید : 4900 تومان  |   جهت خرید محصول بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید :

خرید آنلاین این مطلب
مطالب مرتبط


نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
جدیدترین مطالب
پربازدیدترین مطالب
آمار سایت
آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 6
کل: 3114
کل نظرات: 289
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 252
بن شدگان: 1
جدیدترین عضو: Qurbanalipuya

                                                                                                                         

تبادل لینک خودکار
Taktaz Group

Powered By Taktaz Group. Google+