سلام , به سایت پایان نامه دات کام خوش آمدید
  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

اعتماد کنید :

» پایان نامه کامل چاپ از ابتدا تا کنون

توسط: pardazesh در 18-05-1394, 11:04 | دسته: چاپ | تعداد بازدید : 1036

پایان نامه کامل چاپ از ابتدا تا کنون

در قرن هفدهم به دنبال كتاب ، جزوه و سپس روزنامه‌ها پديد آمد با اختراع و رواج چاپ ، توليد كتاب و انتشار روزنامه‌هاي جهان شاهد پديده‌اي بود كه از آن به عنوان انفجار اطلاعاتي ياد مي‌كنند. پديده‌اي كه به كمك تكنولوژي حركت سيل آسايي داشته مي‌باشد. چاپ از زمان رواج عمومي آن در قرن شانزدهم در اروپا تا سالهاي اخير كه سده بيستم به پايان رسيده است. به مدت چند قرن تنها ابزار موثر و كارآمد نشر بود، اما اكنون اين حكومت بلامنازع و انحصاري بي‌رقيب چاپ درهم شكسته است و راه‌ها و ابزارهاي ديگري به سدت آورده و عرصه‌هاي فعاليت آن دگرگون شده است.
فناوريهاي جهان امروز، چاپ را به عرصه تازه‌اي كشانده كه با گذشته متفاوت است چاپ و نشر هم اكنون دستخوش تحولاتي است كه رهاوردهاي نظام اطلاعاتي و ارتباطي ، دم به دم بر شتاب آن مي‌افزايد. به طوري كه هم اكنون از دو مفهوم نشر چاپي و نشر غيرچاپي سخن به ميان مي‌آيد . تحولات اطلاعاتي و ارتباطي شرايطي ايجاد كرده است كه مي‌توان اثر منتشر كرد، اما از چاپ استفاده نكرد. در اين تحقيق برآنيم كه بيشتر به جنبه‌ي نشر چاپي و تحولاتي كه از آغاز تاكنون با آن مواجه بوده بپردازيم.

205صفحه فایل ورد (Word) فونت 14 منابع و پاورقی و  عکس دارد قیمت 15000 تومان 

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید 

انجام کلیه کارهای تحقیقاتی و پایان نامه در کوتاهترین زمان با موضوعات خاص شما. منتظر تماس شما هستیم

 


ادامه مطلب :

دانلود پایان نامه فوق العاده جامع و کامل چاپ و چاپخانه از ابتدا تا کنون

اهميت تحقيق:
چاپ يكي از اساسي‌ترين و مؤثرترين شيوه‌هاي نگهداري، انتقال و اشاعه اطلاعات در سراسر تاريخ بشر است. چاپ موجب شد ذهنيت بشر به نوشتار و به نقش تبديل شود و به صورت كثير به ديگران انتقال يابد، در واقع چاپ يك نياز ضروري براي بشر بود تا بتواند انديشه‌هاي خود را نگهداري و انتقال دهد. اهميت و ضرورت اين تحقيق از همين نياز ضروري بشر ناشي مي‌گردد. چرا كه تحقيق در روند گسترش صنعت چاپ در جوامع انساني ما را به اين موضوع مي‌كشاند كه يك جامعه در چه سطحي از رشد فرهنگي قرار دارد.
رشد و توسعه پديده‌اي است همه جانبه، رشد علمي و فرهنگي بدون رشد فكري و معنوي تحقق نيافته است و از شاخص‌هاي اصلي و عمدة رشد فكري و معنوي ، انتشار كتاب است.
يكي از عواملي كه باعث عدم توسعه يافتگي كشورهاي جهان سوم مي‌باشد فقر فرهنگي مردمان اين كشورهاست. در كشورهاي جهان سوم ، رشد فرهنگي به حدي نيست كه بتواند پشتوانه قابل اتكايي براي فعاليت‌هاي علمي ، فني ، صنعتي و ديگر باشد. كتاب ، جزوه و مطبوعات كه ستون اصلي اين پشتوانه است به اندازة لازم توليد و منتشر نمي‌شود و به اندازة كافي خوانده نمي‌شود.
پس چاپ و نشر نه تنها شيوه‌اي براي نگهداري ، انتقال و اشاعه اطلاعات است، بلكه نقش ويژه‌اي در توسعه يافتگي كشورها ايفا مي‌كند.
از سوي ديگر، كتاب ، مجله ، روزنامه و آنچه كه به وسيله چاپ انتشار پيدا مي‌كند ، يك وسيله ارتباطي محسوب مي‌شود و به صورت نوشته‌هاي چاپ شده روي كاغذ راه خود را طي مي‌كند و به مخاطب منتقل مي‌شود. و به اين جهت در قلمروي مطالعات مربوط به ارتباطات قرار مي‌گيرد.

تعريف
«چاپ» واژه‌اي است كه احتمالاً از chapana (چاپانا) واژه هندي گرفته شده است. در هند، به چاپ كردن «چهاپه» و به چابگر «چهاپه گر» مي‌گويند. اين واژه‌ها در روزنامه‌هاي فارسي هند به كار گرفته شده است.
عده‌اي معتقدند كه چاپ از «چاو» مغولي گرفته شده و چاو نوعي پول در عصر ايلخانيان بوده است. اما به نظر مي‌رسد صاحبنظران بيشتر به پذيرفتن اشتياق از ريشة هندي تمايل دارند تا مغولي.
واژه عربي «طبع» و مشتقال آن نيز ، البته اكنون كمتر، در زبان فارسي به كار گرفته است اما برخي تركيبات مانند «حق طبع» يا «تصحيح مطبعه‌اي» هنوز در زبان فارسي كاربرد دارد. واژه ديگري كه براي چاپ به كار مي‌رفته ، «باسمه» است . و اصطلاح «باسمه كاري» ، در عصر مغولان در ايران رايج بود و به عمل و وسيلة انتقال نقش و طرح روي پارچه و موارد ديگر گفته مي‌شود . بعدها در عصر صفويه ، باسمه تغيير معنا داد و تقريباً همان معنايي را پيدا كرد. كه امرز كلمة چاپ در زبان فراسي دارد.
چاپ چيست؟
چاپ عبارت است از فن ، صنعت و گاه نيز هنر نقش كردن كلمات و تصاوير بر كاغذ، پارچه ، پلاستيك ، فلز ، شيشه و نظاير آنها. چاپ اكنون فرايندي است كه براي انتقال نقش و تصاوير با سرعت بالا و حجم زياد به كار مي‌رود، مانند چاپ كتاب ، روزنامه ، مجله ، تمبر ، اعلاميه ، پوسترها و اخيراً مدارهاي چاپي مي‌باشد.

فصل دوم( مطالعات نظري )

بخش اول
از نخستين انقلاب فرهنگي تا انقلاب اطلاعاتي و ارتباطي
نخستين انقلاب فرهنگي با اختراع خط آغاز شد. خط يا نوشتن، كه همانا استفاده از نشانه‌هاي نموداري براي توصيف منظم زبان گفتاري است، به نظر برخي از صاحبنظران، هوشمندانه‌ترين و مؤثرترين رويداد در سراسر تاريخ فرهنگي و يكي از بزرگترين دستاوردها در تاريخ تمدن است. عصر پيش از تاريخ يا اختراع خط پايان يافت. آدمي از تاريكي آن دوره به عهد روشن تاريخي پاي نهاد و نوشته‌هايي بر جاي گذاشت و تصوير روشن يا روشنتري از خود و پيرامون خود به آيندگان نشان داد.
خط، تدبير و ابزاري است براي نگاه داشتن و انتقال هرگونه پيام يا اطلاع در زمان حال و آينده. نياز بشر به برقراري ارتباط، پيش از خط نيز به قوت خود باقي بود، اما اين نياز را حافظه و ارتباط شفاهي برآورده مي‌ساخت. در موارد بسيار، وظيفة يادسپاري، يادداري، يادآوري و انتقال به ديگران و آيندگان به گروه خاصي از مردم سپرده مي‌شد كه حافظه‌هاي نيرومندي داشتند و در حفظ و نگهداري امين بودند؛ براي مثال در صدر اسلام و پيش از كتابت قرآن كريم، عد‌ه‌اي به نام «حْفّاظ» كه از ياران و نزديكان پيامبر اسلام (ص) بودند، سوره‌ها و آيات را به ياد مي‌سپردند. ولي انتقال شفاهي محدوديتهايي دارد، از جمله:
- بدون تماس حضوري ممكن نيست؛
- نيازمند زماني است كه متناسب انتقال باشد؛
- محدوديّت مكاني دارد؛
- بسياري چيزها، مانند شكل ، تصوير، نقشه، طرح و هر آنچه جنبة بصري و تصويري دارد، از اين طريق قابل انتقال نيست؛
- ميزان و حجم انتقال از اين راه بسيار محدود است.
اما انتقال كتبي مشكلات انتقال شفاهي را ندارد، زيرا:
- به زمان محدود نيست؛
- به مكان مقيّد نيست؛
- محدوديّت حجم و ميزان ندارد؛
- محدوديّت يادگيري ندارد؛
- محدوديّت انتقال آن بمراتب كمتر از انتقال شفاهي است.

از عصر خط تا عصر چاپ
خط، ابتكار و تدبيري بود براي غلبه بر اين محدوديتها و از ميان برداشتن مانعهاي سر راه انتقال. در طول تاريخ و در جامعه‌هاي مختلف، از مواد گوناگوني براي نوشتن استفاده شد، مانند سنگ ، چوب، استخوان، ني، برگ و پوست درختان، پوست جانوران، عاج فيل، پارچه، لوحه‌هاي گلي، صفحه‌هاي موم اندود و سرانجام كاغذ. هر كدام از اينها امكانات كاربردها و محدوديّتهاي خود را دارد، اما هيچ‌كدام نتوانسته است جاي كاغذ، اين وسيلة كارآمد و آسان را بگيرد.
نخستين پيشينه‌هاي خط از راه كاوشهاي باستانشناسي در بين‌النهرين و مصر به دست آمده است. قدمت اين پيشينه‌ها به هزارة چهارم قبل از ميلاد مي‌رسد. سومريان نخستين قومي بودند كه از خط در زمينه‌هاي مختلف تمدن خود سود بردند و پيشينة.......................

 

 

فنّاوري ريسوگرافي بسرعت در حال پيشرفت است و احتمال مي‌دهند با چند تحول اساسي ديگر بتواند جانشين مناسبتر، ارزانتر، و بسيار كوچكتر و عملي‌تر دستگاههاي عظيم و غول‌آساي چاپ باشد. ريسوگرافي تا حدودي نيز در ايران رواج يافته و با استقبال روبه‌رو شده است.

چـاپ استنسيلي
در اين شيوة چاپي، مركب يا رنگ از ميان پرده‌اي نازك، ظريف و متخلخل به سطح ديگري منتقل مي‌شود و نقش را بر آن چاپ مي‌كند. از ميان انواع دستگاههاي اين شيوة چاپي به دو مورد مهمتر و رايجتر اشاره مي‌شود:
دستگاه تكثير استنسيلي، كه در بيشتر مدارس كشور به كار مي‌رفت و هنوز هم، گاهي، به كار مي‌رود. روش كار آن از اين قرار است: آنچه مي‌خواهند تكثير كنند بر كاغذ استنسيل، كه از جنسي خاص ساخته شده و با لايه‌اي از مادة بخصوصي پوشيده شده است مي‌نويسند، ترسيم مي‌كنند يا با ماشين تحرير مي‌زنند. سپس كاغذ استنسيل را دور غلتك دستگاه تكثير مي‌پيچند و غلتك را به كار مي‌اندازند. مركب از ميان منفذهايي، كه بر اثر قلم يا حروف ماشين تحرير در كاغذ استنسيل ايجاد شده است مي‌گذارد و نقش مورد نظر را بر صفحات كاغذ منتقل مي‌كند.
چاپ سيلك‌اسكرين ، كه به ان چاپ متخلخل نيز مي‌گويند، اكنون در همه جا، و همچنين در كشور ما، كاربرد بسيار گسترده و اقتصادي دارد. نوشته‌ها و نقشه‌هاي روي پارچه، شيشه، چوب، پلاستيك، لاستيك، و بسياري مواد ديگر، به روش سيلك اسكرين است. ديواركوبها، بسياري از كارتهاي به اصطلاح فانتزي مانند كارت جشنها، عروسيها، تبريك، و نيز بسياري از مواد تبليغاتي ، جعبه‌ها، مقواها و مانند آنها به شيوة سيلك‌اسكرين چاپ مي‌شود. انعطاف‌پذيري بسيار اين شيوه و تنوع رنگهايي كه در آن به كار مي‌رود، از جملة عواملي است كه به سيلك‌اسكرين رواجي بسيار گسترده بخشيده است.
معناي تحت‌اللفظي سيلك‌اسكرين، «پردة ابريشمي» است. سبب اين نامگذاري از آنجاست كه سابقاً از ابريشم در اين شيوة چاپي استفاده مي‌كردند. براي چاپ سيلك‌اسكرين از وسيله‌اي پارچه‌اي، بافته شده از مواد تركيبي يا توريهاي نازك و ظريف، اما مقاوم و منعطف، استفاده مي‌كنند. نقشها با فشار مركب يا رنگهايي كه از اين پرده‌هاي متخلخل مي‌گذرد، به سطح مورد نظر منتقل و ب......................................

 

 

پس از اختراع چاپ در اروپا ضرورت ايجاب كرد كه در تركيب مركب سياهرنگ تغييراتي بدهند تا براي چاپ روي كاغذ مناسب باشد. پس از تحولات علمي و فني در اروپا از سدة هفدهم به اين سو، در شيمي و علم و فن مواد تركيبي تغييراتي رخ داد و مركبهاي تازه‌اي ساخته شد كه كيفيتها و كاربردهاي آنها بمراتب بهتر از گذشته بود. از سدة نوزدهم به بعد، با توجه به تحولات و تغييراتي كه در دستگاهها، شيوه‌ها و فنون چاپ روي داد، و با توجه به نوع كاغذ، سرعت چاپ، شمارگان، اوضاع و احوال جغرافيايي ، آب و هوا، كاربرد متن چاپي و برخي عاملهاي ديگر ، مركبهاي مختلفي با كاربردها و خواص مختلف ساخته شد. مركبهايي كه اكنون در چاپ به كار مي‌رود محصول دستاوردهاي علمي و فني بسيار و از كيفيتي متناسب با شيوة چاپ و نوع مصرف برخوردار است.
مركبي كه در چاپ به روي سطح منتقل مي‌شود، لاية نازكي را به ضخامت 2 تا 30 ميكرون (هر ميكرون = ميليمتر) تشكيل مي‌دهد. اين لايه، بويژه با توجه به سرعتهاي سرسام‌آور دستگاههاي جديد چاپ، بايد بسرعت خشك شود وگرنه تماس سطحها موجب مي‌شود كه مركب به آنها منتقل شود يا نشت كند. براي جلوگيري از نشت، به مركب مواد خاصي مي‌افزايند تا كيفيت مطلوب به دست آيد.
مواد چرب يا روغني مركب معمولاً يا ريشة گياهي دارد يا منشأ معدني، رنگدانه‌هاي مركب معمولاً از مواد گياهي ، حيواني، معدني يا تركيبي شيميايي به دست مي‌آيد. رنگ سياه، كه بيش از ساير رنگها در چاپ كاربرد دارد، از راه احتراق ناقص و تشكيل دوده ساخته مي‌شود. براي به عمل آمدن مركب و تأمين كيفيتهاي آن ، مواد مختلفي از قبيل روغنهاي معدني، روغنهاي گياهي، صمع و مواد شيميايي..................................

 

جمع بندي و نتيجه‌گيري :
در اين تحقيق ما به دنبال بررسي تحولات چاپي و نشري از آغاز تاكنون بوده‌ايم . كه پس از بررسي‌ها و مطالعات فراوان و جمع‌آوري اطلاعات از طريق مطالعات اسنادي و كتابخانه‌اي به نتايج و جمع‌بنديهايي رسيديم كه به شرح زير مي‌باشد.
1- اختراع چاپ يكي از بزرگترين و عمده‌ترين دستاوردهاي عمده بشري بود، كه به كلام ، دانش نوشته‌ها و آگاهي‌هاي انسان دوام و بقاء و به جوامع استمرار بخشيد.
2- اختراع چاپ را به چينيان نسبت داده‌اند، اما اختراع دستگاه چاپ را در قرن پانزدهم به گوتنبرگ نسبت داده‌اند.
3- از طريق چاپ ، علوم به سرعت فراگير شدند و سرانجام اين امكان پديد آمد كه تعداد نسخه‌هاي زيادي از يك كتاب بدون توسل به جريان پر زحمت نسخه‌برداري تهيه شود.
4- چاپ و نشر به لحاظ طبيعتشان با تغييرات و تحولات اجتماعي ، كه بر فرهنگ جامعه و مردم تأثير مي‌گذارد رابطه و پيوند بسيار نزديكي دارد.
5- چاپ به چند معنا به كار مي‌رود؛ يكي از معناهاي آن ، همانگونه كه قبلاً گفته شد، انتقال نقش بر روي مواد مناسب است ، يكي ديگر از معناهاي آن ، مجموع عملياتي است كه متن خام را به اثر درخور انتشار، مانند كتاب ، مجله ، روزنامه ، جزوه تبديل كند. چاپ در اين معنا از اين مراحل اصلي تشكيل مي‌شود:
1- تحويل گرفتن خبر
2- آماده ساختن خبر براي چاپ
3- حروف‌چيني
4- نمونه‌خواني
5- بازبيني آخرين نمونه
6- تنظيم نهايي
7- ليتوگرافي
8- بازبيني نمونه اوزاليدي؛
9- چاپ (به معنا اخص) ؛
10- مراحل پاياني و تحويل دادن اثر چاپي
6- نوشته يا نگاشته را مي‌توان به شيوه‌هاي گوناگون از روي چيزي به روي چيز ديگري انتقال داد.
در اين تحقيق شيوه‌هاي چاپ را در شش دسته اصلي تقسيم كرده‌ايم كه عبارتند از :
1- چاپ برجسته
2- چاپ گود
3- چاپ مسطح
4- چاپ استنسيلي
5- چاپ از راه عكاسي
6- چاپ همزمان .
كوتاه سخن آنكه ، چاپ امكان تكثير را فراهم ساخت، آن محدوديت‌ها را از ميان برداشت و تهديدي را كه متوجه آثار بود برطرف ساخت. چاپ و نشر ، پيوند دروني ميان اقوام را برقرار و مستحكم ساخت ، و بين جوامع بشري ارتباط ايجاد كرد. فرهنگ‌ها ، دانش‌ها و ذهنيت‌ها جامعه به جامعه ، نسل به نسل ، كشور به كشور ، ق.....................................

 

منابع و مآخذ:
1- آرين‌پور، يحيي (1357)؛ از صبا تا نيما ، جلد اول ، تهران : كتابهاي جيبي
2- آموزگار ، سيروس (1355) ؛ كتاب و كتابخانه ؛ تهران ، وزارت فرهنگ و هنر
3- «آنچه تيراژ را كاهش يا افزايش مي‌دهد» (1371) ، صنعت چاپ ؛ شماره .....................

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق میتوانید فایل کامل این پروژه را با سرعت و امنیت دانلود کنید

قیمت اختصاصی و استثنایی این پروژه در پایان نامه دات کام : تنها , 15000 تومان

 


قیمت قبلی : 210000 ریال

قیمت جدید : 15000 تومان  |   جهت خرید محصول بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید :

خرید آنلاین این مطلب
مطالب مرتبط


نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
جدیدترین مطالب
پربازدیدترین مطالب
آمار سایت
آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 1
کل: 3113
کل نظرات: 294
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 252
بن شدگان: 1
جدیدترین عضو: Qurbanalipuya

                                                                                                                         

تبادل لینک خودکار
Taktaz Group

Powered By Taktaz Group. Google+