سلام , به سایت پایان نامه دات کام خوش آمدید
  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

  • در انجام پایان نامه خود مشکل دارید؟نمیتوانید موضوع جدید انتخاب کنید؟برای نوشتن پروپوزال وقت کافی ندارید؟با ما تماس بگیرید بهترین متخصصان را برای انجام کار شما در اختیار داریم...

اعتماد کنید :

» پایان نامه هوش معنوی و سلامت روانی

توسط: pardazesh در 7-04-1394, 09:36 | دسته: روانشناسی | تعداد بازدید : 8113

     به موازات توسعه ساختار هوش هيجاني، هوش معنوي[1] (SI) شامل  مجموعه اي از توانايي هايي است كه از منابع معنوي نشات مي گيرد، ساختارهاي معنويت و هوش را وارد ساختار جديدي مي كند. هوش معنوي مستلزم توانايي هايي است كه موارد معنوي را براي پيش بيني عملكرد، تطابق و ايجاد محصولات و دستاوردهاي ارزشمند بكار مي گيرد (امونز،1999). مي توان گفت، هوش معنوي مجموعه اي از توانايي هايي است كه افراد براي بكار بردن، شكل دادن و دربرگرفتن منابع معنوي به ارزش ها و كيفيت ها به روشي كه به عملكرد خوب روزانه و بهزيستي رواني دست يابند، بكارمي برند که شامل پنج حوزه: هوشیاری، لطف حق،  معنا، برتری و حقیقت است (امرم و درير[2]، 2007).

     با توجه به اين تعریف، می توان نتیجه گرفت که هوش معنوی موجب افزایش کیفیت عملکرد و بهزیستی روانی افراد می شود و در پژوهشها نشان داده شده است، هوش معنوی با سلامت افراد رابطه مثبت دارد. بنابراین، پژوهش حاضر تلاشي براي پاسخ به اين سوالات است كه آيا مي توان ابزاری دقیق و استاندارد تهیه كرد که بتواند این مولفه (هوش معنوی) را اندازه بگیرد؟ آيا این ابزار در کشور عزيزمان ايران كاربرد عملی دارد؟ آيا اين ابزار معتبر است؟ آيا اين تست داراي روائي است؟ آيا مي توان چنين ابزاري را نرم كرد؟ آيا مي توان از این تست در پژوهش های آتی استفاده لازم را بعمل آورد؟ با توجه به موارد مطرح شده پژوهش حاضر در پی آن است که پرسشنامه هوش معنوی را که 83 گویه دارد و توسط یوزی امرم و کریستوفر دریر در 2007 ساخته شده است، ترجمه و سپس در دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي شهرستان زنجان هنجاریابی كند.  

 

107صفحه فایل ورد (Word) فونت 14 منابع دارد قیمت 17900 تومان 

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید 

انجام کلیه کارهای تحقیقاتی و پایان نامه در کوتاهترین زمان با موضوعات خاص شما. منتظر تماس شما هستیم


ادامه مطلب :

اهمیت و ضرورت پژوهش

     پیشرفت شدید روان شناسی در دهه های اخیر و کشف آثار گسترده و غیر قابل انکار دین و معنویت در همه ابعاد زندگی انسان، به خصوص نقش بی بدیل آن در آرامش روانی، بهداشت و سلامت روانی و حتی تاثیر جدی آن در کاهش و بهبود رنج های روحی، اختلالات روانی و ناهنجاری های اجتماعی موجب رشد فزاینده و رو به گسترش مطالعات روانشناسی دین و معنویت در ابعاد مختلف شد (غروی، 1382). همانطور که پیشتر آمد، یکی از نتایج این توجه و علاقه گسترده روانشناسان به حوزه دین و معنویت، پیدایش مفاهیمی جدید در ادبیات روانشناسی بوده است. به علل گوناگونی، جامعه روانشناسی ایران با این مفاهیم جدید آشنایی کمی دارد و بطور کلی ممکن است زمان زیادی از پیدایش مفاهیم و رویکردهای جدید در حوزه روانشناسی بگذرد تا فضای دانشگاهی در ایران با آن ها آشنا شود.

      از آنجائيكه هوش معنوي يك مفهوم جديد در روانشناسي است و پژوهش هاي اندكي در رابطه با اين مفهوم در ايران صورت گرفته و مخصوصا ابزاري دقيق و استاندارد كه بتواند اين سازه را اندازه گيري كند وجود ندارد، لذا ضروري است، اين تست بر روی افراد مختلف از جمله دانشجويان اجرا شود تا بدينوسيله گامي در جهت استاندارد سازي آن در كشور عزيزمان ايران صورت پذیرد. از طرفي، اين ابزار زمانی اهميت پيدا خواهد كرد كه وسيله اي استاندارد و مناسب براي كساني كه در اين حوزه مي خواهند پژوهش هاي بيشتري انجام دهند، به حساب آید.  بنابراين، روشن است وجود ابزاري فني (عملي بودن، اعتبار، روايي و نرم يابي) به منظور سنجش دقیق سازه هوش معنوی در دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي شهرستان زنجان می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

 

اهداف پژوهش

     هدف از انجام اين تحقيق استاندارد ساختن تست هوش معنوي در بين دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي شهرستان زنجان است.  تلاش بر اين است، اين ابزار وسيله اي شود جهت سنجش توانايي دانشجويان در استفاده از منابع معنوي در حل مشكلات روزمره خود و از طرفی نیز ابزاري براي پژوهش كساني كه در زمينه هوش معنوي علاقمند به كار هستند  باشد.

     استاندارد ساختن اين آزمون در واقع گامي در جهت سنجش توانايي افراد در استفاده از منابع معنوي در حل مشكلات روزمره است.  بطور خلاصه، مي توان اهداف پژوهش را به شرح زير بيان داشت:

 

1-   شناخت مولفه هاي اصلي هوش معنوي.

2-   فراهم ساختن ابزاري مناسب براي پژوهشگران ديگر در استاندارد ساختن آزمون هاي ديگر و پژوهش هاي مرتبط.

3-   تهيه وسيله اي عيني، معتبر و روا براي سنجش هوش معنوي.

 

سؤالات پژوهشی

     چون اين ابزار (سياهه) براي نخستين بار در ايران ترجمه شده است، بررسي روايي و اعتبار آن در گروه دانشجويان ضروري است.  با توجه به اينكه موضوع مورد بررسي جنبه اكتشافي دارد،  لذا تهيه پاسخ براي پرسش هاي زير نيز امري ضروري است.

1-      آيا بين مجموعه پرسش هايي كه به منظور سنجش هوش معنوي تهيه شده است، هماهنگي دروني كافي وجود دارد؟

2-              آيا آزمون هوش معنوي داراي روايي كافي است؟

3-              محتواي مجموعه سياهه  هوش معنوي از چه عواملي و تا چه حد اشباع شده است؟

4-               آيا مجموعه سوال هايي كه براي هوش معنوي تهيه شده است، با نمره هاي هوش هيجاني همبستگي مثبت دارد؟

5-              آيا عامل هاي به دست آمده از سياهه هوش معنوي با ساختارهاي نظري آن مطابقت دارد؟

 

تعریف مفاهیم و اصطلاحات

     آزمون[1] : آزمون وسيله اي است عيني و استاندارد كه براي اندازه گيري نمونه اي از رفتار يا خصايص آدمي بكار مي رود. در اين تعريف، مراد از عيني آن است كه روش اجرا، نمره دادن و تعبير و تفسير نتايج آزمون بر اساس قواعدي معين و مشخص صورت مي گيرد و  قضاوت شخصي در آنها بي تاثير است (شريفي،1377).

     هوش معنوی : هوش معنوی بیانگر مجموعه ای از توانایی ها، ظرفیت ها و منابع معنوی   است که کاربست آنها در زندگی روزانه می تواند موجب افزایش انطباق پذیری و بهزیستی فرد شود.  در تعریف های موجود از هوش معنوی، به ویژه بر نقش آن در حل مسائل وجودی و یافتن معنا و هدف در اعمال و رویدادهای زندگی روزمره تاکید شده است (زوهر و مارشال[2]، 2000؛سیسک[3]، 2001؛ولمن[4]، 2001؛ناسل[5]، 2004؛کینگ، 2007). از نظر عملیاتی هوش معنوی نمره ای است که آزمودنی در مجموعه تست هوش معنوی به دست می آورد.  

     عملي بودن[6] : شامل همه ملاحظاتي است كه يك آزمون را در عمل از نظر عوامل اقتصادي، سهولت اجرا، تفسير و استفاده صحيح از نمره ها قابل استفاده مي سازد (هومن،1384).

     اعتبار[7] : اعتبار آزمون، به دقت وسيله اندازه گيري اشاره مي كند و به ثبات، پايايي، همگوني، نظم، بازپديدآيي، پيش بيني پذيري و حساسيت آن مربوط مي شود.  در مفهوم ديگر يعني اينكه اگر خصيصه  مورد نظر را با همان وسيله يا وسيله مشابه قابل مقايسه با آن شرايط مشابه مورد سنجش قرار دهيم نتايج حاصل تا چه حد مشابه، دقيق، پيش بيني پذير و قابل اعتماد است (هومن،1384).  

     روايي[8] : مقصود از روايي آن است كه وسيله اندازه گيري به واقع بتواند خصيصه مورد نظر را اندازه بگيرد نه خصيصه ديگري را. روايي يعني مناسب بودن، با معنا بودن و مفيد بودن استنباط هاي خاصي است كه از روي نمره هاي تست عمل مي آيد (هومن،1384).

     تحليل عاملي[9] : تحليل عاملي اصطلاحي است كه براي رواسازي و توسعه ابزارهاي روان­سنجي، تحليل داده ها به منظور كشف سازه هاي جديد و كمك به تدوين تئوري تحليل محتوا و مواد محاسبه، سبك هاي مديريتي، علائق شغلي و . . .  بكار مي رود (هومن،1384). استخراج تعداد محدودي عوامل از ميان تعداد زيادي متغيرهاي همپوش به صورتيكه بين متغيرها مشترك باشد، به جاي تعدادي از متغيرها قرار مي گيرد اين عوامل با يكديگر همبستگي و تداخل نداشته باشد و سازه اي روشن و با معنا بيان كنند (ثرندايك، ترجمه هومن، 1375).

     بار عاملي[10] : همبستگي يك متغير با يك عامل را بار عاملي مي گويند كه مقدار آن از 1- تا1+  تغيير مي كند (كلاين، ترجمه مينايي، 1380).

عامل[11] : رويس معتقد است عامل، سازهاي است كه عملا از روي بارهاي عاملي اش تعريف      مي شود. اساسا عامل، بعد يا سازه اي است كه روابط مجموعه اي از متغيرها را به صورت خلاصه مطرح مي كند (كلاين، ترجمه مينايي، 1380).

     واريانس مشترك[12] : نسبت واريانس مشترك هر متغير و عامل ها را واريانس مشترك مي نامند كه مقدار آن بين 0 و 1 تغيير مي كند (سرمد و همكاران،1387).

     واريانس خطا [13] : نوعي واريانس كه تقريبا در همه پژوهش ها وجود دارد و بيانگر نوسان، تغيير يا پراش اندازه ها به سبب تاثير عوامل تصادفي است (هومن،1384).

     چرخش عامل ها : چرخش عامل ها واريانس بين عوامل و در نتيجه اعتبار را تغيير مي دهد (ثرندايك، ترجمه هومن، 1375). چرخش محور ها،  ساختار عامل ها را ساده می كند و چرخش عامل ها، ماتريس اوليه را به ماتريس ديگري انتقال مي دهد و از طريق پراكنده كردن واريانس در همه عامل ها،  تا حدي يكنواخت تر ساختار عاملي را روشن      مي كند و بطور كلي به يك راه حل تغيير پذيري به احتمال زياد به ساير نمونه هاي همان جامعه قابل تعميم باشد، مي گردد (هومن،1384).

     چرخش متعامد[14]: روش متعامد، عامل هايي فراهم مي آورد كه مستقل از يكديگر است. اگر عامل ها مستقل از هم باشد، لازم است محورهاي عامل ها در جريان چرخش «عمود بر هم» باشد و هر مجموعه به ميزان زاويه قائمه چرخش داده شود (هومن،1386).  

     چرخش متمايل[15]: بعضي اوقات خوشه بندي متغيري نسبت به هم به گونه اي است كه محورهاي حايل براي نمايش آنها مناسب تر است.  به اين روش چرخش كه محورها نسبت به هم با زاويه اي غير از قائمه قرار مي گيرند، چرخش متمايل گفته مي شود.  روش هاي متمايل اجازه مي دهد عامل ها بعد از چرخش همبسته باشد (هومن،1386).

     چرخش واريماكس[16]: روش واريماكس «عامل ها را تميز مي كند»، يعني عامل هايي توليد مي­كند كه با مجموعه كوچكتري از متغيرها داراي همبستگي قوي و با مجموعه ديگري از متغيرها داراي همبستگي ناچيز باشد. اين روش ستون هاي ماتريس عاملي را ساده مي سازد، و در آن فرايند ساده سازي معادل با بيشينه ساختن واريانس مجذور بارهاي عاملي هر ستون است. در اين روش چون تعداد متغيرهايي كه بارهاي قوي در يك عامل دارد كمينه مي گردد، تفسير عامل ها ساده تر خواهد بود (هومن،1386).

     تحليل مولفه هاي اصلي[17] (PC) : تحليل مولفه هاي اصلي كه يكي از مدل تحليل عاملي اكتشافي است عامل ها واريانس هر متغير، از جمله واريانس مشترك با ساير متغيرهاي مجموعه (كه وارياتس ها)، و نيز واريانس اختصاصي را توجيه مي كند. تعداد مولفه ها (يا عامل ها) در تحليل مولفه اي از لحاظ تئوري بايد با تعداد متغيرها برابر باشد. زيرا همه واريانس هر متغير بايد توسط عامل ها توجيه شود (هومن،1386).

     ساختار عاملی[18]:عبارت است از تعداد عواملی که کل پراکندگی موجود در متغیرهای پرسشنامه را توصیف می کند (هومن، 1386). منظور از بررسی ساختار عاملی این است که پرسشنامه از چه عواملی تشکیل شده است.

     ارزش ويژه[19] : مجموع مجذورات بارهاي عاملي هر عامل،  نسبت واريانس تبيين شده به وسيله آن عامل را منعكس مي كند. اين مقدار كل واريانس، ارزش ويژه عامل است. هر چقدر ارزش ويژه عامل زياد باشد آن عامل واريانس بيشتري را تبيين مي كند.

     نرم[20]: نرم يا هنجار عبارت است از متوسط عملكرد گروه نمونه اي از آزمودني ها كه به روش تصادفي از يك جامعه تعريف شده انتخاب مي شود. نرم آزمون هاي استاندارد شده بر اساس توزيع نمره هاي خام گروه نمونه اي از آزمودني ها بدست مي آيد (شريفي، 1383).

     هنجار يابي[21] : به دست آمدن نوعي نرم است كه در آن فاصله نمره ها از ميانگين بر حسب انحراف استاندارد بيان مي شود. در واقع يك نوع واحد استاندارد اندازه گيري است كه معناي آن در تست هاي مختلف اساسا يكسان و ثابت است (هومن، 1384).

     ضريب آلفاي كرونباخ : روشي براي محاسبه اعتبار تست از طريق يكبار اجراي تست است. اين روش به هماهنگي كاركرد آزمودني از يك سوال به سوال ديگر بستگي دارد (هومن، 1384).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

فصل دوم

 

بررسي پيشينه پژوهش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مقدمه

     قبل از این که به بحث در مورد مفهوم هوش معنوی پرداخته شود، لازم است تعاریف برخی از اصلی ترین صاحب نظران این حوزه را در مورد مفهوم هوش معنوی مورد بررسی قرار داد. درتعاریف و الگوهای پیشنهادي هر یک از این صاحب نظران، بر توانایی ها، ظرفیت ها و منابع گوناگونی تاکید شده است.

     از نظر امونز (2000) هوش معنوی کاربرد انطباقی اطلاعات معنوی در جهت حل مسئله در زندگی روزانه و فرآیند دستیابی به هدف است. وی به صورت ابتکاری پنج مؤلفه را برای هوش معنوی پیشنهاد کرده است:

1- ظرفیت تعالی[22] (فرا گذاشتن از دنیای جسمانی و مادی و متعالی کردن آن)؛

2- توانایی ورود به حالتهای معنوی از هوشیاری؛

3- توانایی آراستن فعالیتها، حوادث و روابط زندگی روزانه با احساس از تقدس؛

4- توانایی استفاده از منابع معنوی در جهت حل مسائل زندگی؛

5- ظرفیت درگیری در رفتار فضیلت مآبانه[23] (بخشش[24]، سپاسگزاری[25]، فروتنی، احساس شفقت و. . . ).

     بر اساس نظر زوهر و مارشال (2000) به واسطه هوش معنوی افراد مي توانند به مشکلات خود معنا و ارزش داده و به حل آنها بپردازند. با استفاده از آن مي‌توان اعمال و زندگی خود را در بافتی که از لحاظ معنادهی غنی تر و وسیع تراست، قرار داد، و به کمک آن مي‌توان سنجید که یک روش و یا یک راه زندگی از دیگر راه ها و روش ها از معنای بیشتری برخوردار است. هوش معنوی پایه و اساس ضروری برای عملکرد هوش منطقی و هوش هیجانی است.

     زوهر و مارشال (2000) نشانه های هوش معنوی خوب رشد یافته را به شرح زير بیان داشته اند:

1- ظرفیت انعطاف پذیر بودن[26]؛

2- درجه بالایی از خودآگاهی[27]؛

3- ظرفیت رويارویی با رنج و استفاده از آن؛

4- ظرفیت رويارویی با درد و متعالی کردن آن؛

5- ویژگی الهام گرفتن از رویا ها و ارزش ها؛

6- عدم تمایل به آزار و اذیت؛

7- گرایش به دیدن پیوندهایی بین چیزهای....................................

 

 

...................

 

اعتبار ابزار پژوهش

     شواهد آماري تهيه شده در رابطه با مقياس اضطراب بارداری مری مادلین دویل واترز  حاكي از اين است كه همبستگي دروني اين مقياس907/0 است كه هماهنگي دروني بالايي را نشان مي دهد. ضريب هماهنگي دروني براي پنج عامل بين 84/0 تا 95/0 با ميانگين 89/0 است كه ضريب بالايي را نشان مي دهد. ضريب اعتبار اين تست از طريق باز آزمايي به فاصله شش هفته برابر 77/0 ،P<0/01)  ) به دست آمده است (امرم و درير،2007).

 

روايي ابزار پژوهش

     در اين پژوهش، از روايي سازه كه نوعي از رواسازي ابزار سنجش است و همينطور از روايي همگرا  استفاده شده است. روايي آزمون با استفاده از روش مولفه هاي اصلي مورد تحليل قرار گرفت. بر اساس اين روش در هر يك از خانه هاي قطري ماتريس عدد 00/1 قرار مي گيرد كه علاوه بر واريانس مشترك (h2) و واريانس اختصاصي (s2)، واريانس خطا (e2) را نيز در بر مي­گيرد. اين روش در جستجوي ساختاري است كه همه واريانس مجموعه متغيرهاي مورد نظر را تبيين مي كند (ثرندايك 1982، ترجمه هومن 1375). اين روش داراي مزاياي زير است:

1-        به گونه كلي از تحليل عامل مشترك، ساده تر است.

2-    نتايج آن، بويژه در مواردي كه حجم نمونه زياد باشد معمولا با نتايج تحليل عامل مشترك تفاوت فاحشي ندارد.

3-    نيازي به برآورد ميزان اشتراك و انتخاب يكي ازروش هاي متعدد و متنوع روايي نظري و عملي آن ها ندارد.

4-        امكان مي دهد كه نمره هاي عاملي به گونه مستقيم محاسبه شود.

5-    براي تعيين تعداد عامل هاي مشترك، روش موثر هم از لحاظ نظري و هم از لحاظ تجربي در دست خواهد بود و نتايجي بدست مي آيد كه نسبت به تحليل عامل مشترك به گونه عيني قابل تفسير است.

 

روش گردآوري داده ها

     به منظور اجراي طرح و گردآوري داده ها پس از اخذ معرفي نامه از دانشگاه، نمونه اي بالغ بر 470 نفر انتخاب گرديد. اجراي مقياس توسط محقق صورت گرفت. آزمون به صورت گروهي و كاغذ مدادي بر روي زنان باردار شهر تهران اجرا شد. حداكثر زمان براي اجراي آن 60- 45 دقيقه بود.

      براي كنترل عوامل بيروني موثر بر روايي آزمون به درستي و به صورت يكسان اجرا شد و تمامي مراحل اجراي آن توسط پژوهشگر صورت گرفت. توضيحات يكسان داده شد و سعي شد كه آزمون در جوي مناسب صورت گيرد. به دانشجويان گفته شد :

اين آزمون امتحان نيست (براي كاهش اضطراب).

براي پژوهشگر فقط اظهارنظر هر شخص مهم است (براي جلوگيري از رونويسي از روي پاسخنامه هاي ديگران).

وقت محدود نيست (براي افزايش دقت در پاسخگويي).

اطلاعات بدست آمده از هر شخص كاملا محرمانه خواهد بود (براي اطمينان خاطر و كاهش اضطراب).

در صورت درخواست اشخاص نتايج نهايي آزمون پس از اتمام پژوهش داده خواهد شد (جهت همكاري و دقت لازم).

 

 روش تجزيه و تحليل داده ها

     تحليل داده ها براساس اهداف پژوهش با استفاده از روش آمار توصيفي و استنباطي به شرح زير انجام گرفت.

1-  براي تعيين مشخصه گروه از روش هاي متداول آمار توصيفي، همانند توزيع فراواني ، شاخص هاي گرايش به مركز و شاخص هاي پراكندگي استفاده شده است.

2-   براي تعيين روايي همگرا [1] از ضریب همبستگی پیرسون استفاده شده است.

3-    براي تعيين هماهنگي دروني و ميزان اعتبار سياهه از ضريب آلفاي كرونباخ بر پايه فرمول زير استفاده گرديد: 

 

كه در آنa  برآورد اعتبار ابزار سنجش، n تعداد پرسش ها،si2  واريانس سوال وst2 واريانس نمره هاي پرسش نامه است.  

4-   براي بررسي روايي سياهه از روش تحليل مولفه هاي اصلي (pc ) استفاده شده است.

5-    براي بررسي اينكه آزمون از چند عامل اشباع شده است، ازتحلیل مولفه هاي اصلي (pc )  با شیوه چرخش متعامد، استفاده شده است.

 

 

 

 

  فصل چهارم

يافته هاي پژوهش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مقدمه

     چنانكه از قبل بيان شد هدف اصلي پژوهش حاضر بررسي عملی بودن، اعتبار، روايي و نرم­یابی سياهه اضطراب بارداری دویل واترز  است. بر همين اساس براي تنظيم گزارش هاي نهايي مربوط به استاندارد ساختن آزمون ها، نتايج حاصل از اجرای آزمون در چهار قسمت 1) اعتبار يابي 2)رواسازي 3) نرم يابي 4) تعبير و تفسير نمره ها ارائه مي شود.

 

اعتبار يابي ابزار پژوهش

     چنانكه در فصل سوم اشاره شد، براي برآورد ضريب اعتبار سياهه اضطراب بارداری از فرمول كلي ضريب آلفاي كرونباخ استفاده شده و نتايج آن پس از حذف سوال هاي نامناسب در جداول 4-1 و 4-2 آمده است. در اين جداول، مشخصه هاي آماري پرسش ها شامل ميانگين و انحراف استاندارد هر سوال همراه با ضريب همبستگي آن با كل تست نشان داده شده است. ستوني كه زير عنوان « همبستگي سوال با كل آزمون » آمده، نشان  مي دهد كه همه ضرايب همبستگي از لحاظ آماري معنادار است.  پرسش 35  بيشترين همبستگي (556/0= r) و پرسش 68 كمترين همبستگي (103/0 =  r) را با نمره كل مجموعه نشان داده است. ستون بعدي جدول زير عنوان « آلفا در صورت حذف سوال»  نشانگر آن است كه اگر هر يك از سوال ها از مجموعه حذف شود، ضريب آلفاي كرونباخ تا چه حد كاهش يا افزايش مي­يابد. همبستگي هر سوال با نمره كل نشان داد كه برخي از پرسش ها با نمره كل مقياس همبستگي منفی داشت، بدين ترتيب با معکوس کردن سوال هاي 1، 3، 4 ،7، 10، 12، 15، 16، 17، 18، 19، 21، 23، 24، 28، 30، 32، 33، 36، 38، 41، 42، 48، 49، 50، 52، 56، 57، 58، 62، 65، 67، 68 و 71 ضريب اعتبار كل تست 904/0 به دست آمد که نتايج آن پس از معکوس کردن سوال هاي ذکر شده در جدول 4-1 آمده است. جدول 4-2 ضريب اعتبار تست را بعد از تحليل عاملي نشان مي دهد، با اجراي چندين بار تحليل عاملي مشاهده گرديد كه سوال­هاي  3، 21، 61و 67  در هيچ يك از عامل هاي استخراج شده داراي بار عاملي معنادار (بزرگتر از 3/0 ) نبوده است، در نتيجه اين 4 سوال حذف و اعتبار كل مجموع 69 سوالي به 903/0 رسيد، كه نشان مي دهد به دلیل کاهش طول آزمون اعتبار، به مقدار بسیار ناچیز (001/0) کاهش یافته است.

 

 جدول 4-1   

ضريب اعتبار مجموعه پرسش هاي سياهه[1] - concurrent

.............................


................................................

منابع فارسي

آمدي، عبدالواحد. (1384). غررالحكم و دررالكلم. ترجمه، محمد علي انصاري. چاپ سوم. قم:  موسسه انتشاراتي امام عصر.

امين، سيد حسن. (1376). وحدت وجود در فلسفه و عرفان اسلامي. چاپ اول.تهران: نشر بعثت.

     بياضي،محمد حسين و صارمي، علي اكبر. (1386). ارتباط بين الگوهاي مقابله دين و سلامت

    رواني و اختلالات روان شناختي. چكيده مقالات دومين همايش سراسري نقش دين در

     بهداشت روان. تهران: نشر آفتاب گرافيك. ص 23.

پاينده، ابوالقاسم. (1385). نهج الفصاحه. تهران: انتشارات بدرقه جاويدان. چاپ هفتم.

پور افكاري، نصرت الله. (1376). فرهنگ جامع روان شناسي و روانپزشكي. تهران: نشر فرهنگ

      معاصر.

ثرندايك، رابرت ال. (1375). روان سنجي كاربردي. ترجمه حيدر علي هومن. چاپ سوم، تهران:

     دانشگاه تهران.

جعفري، علي اكبر و همكاران. (1386). رابطه ميزان دينداري و بكارگيري مقابله مذهبي با ميزان

     اضطراب و افسردگي قبل و بعد از عمل جراحي در بيماران بستري. چكيده مقالات دومين  همايش سراسري نقش دين در بهداشت روان. تهران: نشر آفتاب گرافيك. ص 25.

كلاين، پل. (1994). راهنماي آسان تحليل عاملي. ترجمه سيد جلال صدر السادات و اصغر مينايي.    تهران: سمت. 1380.

قرآن كريم. ترجمه فولادوند. نرم افزار نورالانوار 2. قم: مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي.

قرآن كريم. ترجمه و تفسير محمد صادق تراني. قم: نشر اسوه 1385.

غروي، محمد. (1382). چكيده مقالات همايش مباني نظري و روانسنجي مقياس هاي ديني. ص1.

سرمد، زهره. بازرگان عباس. حجازي الهه. (1383). روش هاي تحقيق در علوم رفتاري. تهران: آگاه.

شريف رضوي. نهج البلاغه. ترجمه فقيهي. قم: نشر مشرقي. چاپ اول. 1382.

شريفي، حسن پاشا. (1383) اصول روانسنجي و روان آزمايي. تهران: رشد.

كينگ، اورسلا. (1383). معنويت. ترجمه شجاعي. مجله هفت آسمان. شماره 23.

مجلسي، محمد باقر.(1384) جلد دوم. تهران: نشر كتابچي.

مطهري، مرتضي. (1386). انسان در قرآن. تهران: انتشارات صدرا. چاپ بيست و ششم.

مثنوي معنوي، تصحيح فرشاد مهر. نشر محمد (ص) چاپ سوم. دفتر سوم. 1384.

مكارم شيرازي، ناصر و همكاران. تفسير نمونه. نرم افزار نورالانوار 2. قم: مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي.

نصري، عبداله. (1376). سيماي انسان كامل از ديدگاه مكاتب. تهران: انتشارات دانشگاه علامه طباطبايي. چاپ ..............................

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید

قیمت اختصاصی و استثنایی این پروژه درپایان نامه دات کام : تنها , 17900 تومان

 


قیمت قبلی : 200000 ریال

قیمت جدید : 17900 تومان  |   جهت خرید محصول بر روی تصویر روبرو کلیک نمایید :

خرید آنلاین این مطلب
مطالب مرتبط


| |
17 اسفند 1394 22:35
0
0
سلام چرا نمیشه خرید کرد

| |
10 شهریور 1395 13:39
0
0
من امروز فایل پایان نامه با عنوان هوش معنوی و سلامت روانی رو به مبلغ 17500 تومان خریداری نمودام بسیار عالی و مفید بود

| |
1 بهمن 1396 10:32
0
0
با سلام. من در تاریخ 28 دی ماه  پایان نامه رو خرید اینترنتی کردم و درست 10 روز بعد با کمی تغییرات دفاع کردم و بهترین پایان نامه هوش معنوی و سلامت روان بود ممنون 179000 هم بود می ارزید لعنت بر مغازه های دور میدان انقلاب

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
جدیدترین مطالب
پربازدیدترین مطالب
آمار سایت
آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 3114
کل نظرات: 289
آمار کاربران یک ساعت پیش: 0
امروز: 0
این ماه: 0
کل: 252
بن شدگان: 1
جدیدترین عضو: Qurbanalipuya

                                                                                                                         

تبادل لینک خودکار
Taktaz Group

Powered By Taktaz Group. Google+