فروشگاه

گیاه کلزا

0 نقد و بررسی
وضعیت کالا : موجود است.
شناسه محصول : 647

قیمت : تومان6,900

توضیحات

گیاه کلزا به عنوان یک گیاه روغنی مناسب جهت مصرف خوراکی انسان در مناطق معتدل شمالی به طور وسیع کشت می شود. در اکثر نقاط ایران نیز با توجه به تناسب شرایط آب و هوایی با کلزا، کشت این گیاه مورد توجه قرار گرفته است و سطح زیرکشت آن افزایش قابل ملاحضه ای یافته است. (یدلو و همکاران، ۱۳۸۵).طبق گزارش های موجود مصرف سرانه روغن خوراکی کشورمان برای هر نفر حدود ۱۶ کیلوگرم برآورد شده و نیاز داخلی حدود یک میلیون تن می باشد که سالیانه بیش از ۹۰٪ آن از خارج وارد می شود. توسعه کشت تیپ های مختلف کلزا در شرایط مختلف آب و هوایی کشور از جمله توسعه تیپ های بهاره در مناطق گرم جنوب کشور، می تواند نقش بسزائی در تولید و تأمین روغن نباتی مورد نیاز کشور ایفا کند(آئین، ۱۳۸۶).

کاستن از حجم بالایی واردات روغن خوراکی و کاهش بارسنگین هزینه های ارزی در این رابطه،با تلاش و بررسی همه جانبه در راه تأمین روغن مورد نیاز کشور از طریق استفاده بهینه از ظرفیت های زراعی موجود و شناسایی ارقام سازگار و پر محصول کلزا امکان پذیر است. پژوهش­های پیشین در مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم نشان داده است که امکان کشت پاییزه کلزا در شرایط دیم سردسیر وجود ندارد زیرا بعد از شروع بارندگی های مؤثر پاییزه (نیمه اول آبان) فرصت کافی برای رشد گیاهان قبل از رسیدن سرما برای رسیدن به مرحله مقاوم روزت موجود نبوده و در نتیجه با شروع یخبندان زمستانه، تمام گیاهک های کلزا از بین می روند (علیزاد دیزج، ۱۳۸۴).

 

۵۳صفحه فایل ورد منابع  دارد قیمت:۶۹۰۰تومان

  

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید

 اگر مطلب مورد نظر خود را در این سایت پیدا نکردید میتوانید از قسمت سفارش پروژه جدید کار تحقیقی خود را به ما سفارش دهید

کلزای روغنی مهم­ترین گونه زراعی جنس براسیکا می باشد و به احتمال قوی فرم وحشی آن به اروپا و آفریقای شمالی محدود می شود. محتمل­ترین موطن آن ناحیه­های که در آن شلغم روغنی[۱] و کلک روغنی[۲]در مجاورت هم روییده اند زیرا کلزا[۳] از تلاقی این دوگونه و دو برابر شدن کروموزومومهای هیبرد حاصل به وجود آمده است. در آثار به جای مانده از دوران نوسنگی در مصر و در نوشته ها هندوها که از سال های ۱۵۰۰-۲۰۰۰ سال قبل از میلاد بدست آمد و به ویژه در کتیبه­های یونانی رومی و چینی باقیمانده از سال­های ۲۰۰-۵۰۰ قبل از میلاد به گیاهان روغنی از جنس براسیکا و ارزش دارویی آنها اشاره شده است. اعتقاد براین است که زراعت کلزا و خردل در اروپا از اوایل قرون وسطی آغاز گردیده است.

۱-۲-بیان مسأله

بر اساس آمار های رسمی تولید روغن خوراکی از منابع داخلی پاسخگوی تقاضای فزاینده ناشی از رشد جمعیت نیست و تنها کمتر از ۱۰ درصد نیاز مصرفی کشور را تأمین می­کند لذا همه ساله حجم در خور توجهی از این ماده غذایی با صرف مبالغ چشمگیری وارد کشور می­شود به طوری که در سال ۱۳۸۳ مقدار ۷۸۷ هزار تن چربی و روغن خام و آماده به ارزش ۴۰۷۹ میلیارد ریال و با هزینه ارزی ۹۸/۴۷۹ میلیون دلار وارد کشور شده است (راهب، ۱۳۸۳).

تجربه نشان می­دهد که توسل به سیاست واردات در واکنش به عدم تعادل در عرضه و تقاضای مواد غذایی نمی­تواند برای مدت درازی دوام داشته باشد؛ زیرا تغییر پذیری و نوسان­های درآمدارزی، سیاستگذاران اقتصادی را در امر کنترل تولید و عرضه مواد غذایی، به ویژه کالاهای اساسی با چالش­های جدی مواجه می­سازد. رویکرد اساسی سیاست کشاورزی ایران، افزایش تولید محصولات کشاورزی راهبردی به ویژه دانه­های روغنی به منظور تأمین بخشی از نیازهای مصرفی کشور و کاهش وابستگی به واردات مواد غذایی است. در این راستا توسعه سطح زیر کشت و نیز بهبود عملکرد در واحد سطح، به عنوان راهکارهای تعیین کننده در نظر گرفته شده­اند (همایونی­فر، ملک­دار، ۱۳۸۴).۱)Campetris brassica.

۱)

………………….

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق میتوانید فایل کامل این پروژه را با سرعت و امنیت دانلود کنید

قیمت اختصاصی و استثنایی این پروژه در پایان نامه دات کام : تنها , ۶۹۰۰ تومان

 

 

 

 

 

نقد وبررسی

نقد بررسی یافت نشد...

اولین نفر باشید که نقد و بررسی ارسال میکنید... “گیاه کلزا”

20 + 15 =