فروشگاه

استان ایلام

0 نقد و بررسی
وضعیت کالا : موجود است.
شناسه محصول : 238

قیمت : تومان5,000

توضیحات

موقعیت جغرافیایی استان ایلام

استان ایلام با مساحتی به وسعت ۱۹۰۴۴ کیلومتر مربع،حدود ۱٫۲ درصد از مساحت کل کشور بین ۳۱ درجه و ۵۸ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۱۵ دقیقه ی عرض شمالی از خط استوا و ۴۵ درجه و ۲۴ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۱۰ دقیقه ی طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد. ارتفاع  استان ایلام از سطح دریا در بلندترین نقطه ۱۱۷۴ متر است(درخشنده،۱۳۷۳: ۵۰-۵۱)

 

حدود استان ایلام

ااستان ایلام از شمال به استان کرمانشاه،از غرب به کشور عراق،از جنوب به استان خوزستان و عراق،و از شرق به استان لرستان محدود است.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری،ایلام دارای ۸ شهرستان،نوزده شهر،نوزده بخش،سی و نه دهستان،و ۷۵۳ آبادی است.

 

۹۴صفحه فونت ۱۶ فایل ورد  قیمت:۵۰۰۰تومان

 

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید

 اگر مطلب مورد نظر خود را در این سایت پیدا نکردید میتوانید از قسمت سفارش پروژه جدید کار تحقیقی خود را به ما سفارش دهید

د

پیدایش سرزمین ایلام

ایلام در محدوده ی چین خوردگی های زاگرس و در جنوب غربی کشور اسلامی ایران واقع است و دارای کوهستان های فراوان، دره های عمیق و جلگه های رسوبی مربوط به دوران سوم بوده، و آثار موجود از کان های فسیلی در بعضی از مناطق اطراف شهر کنونی ایلام از جمله منجل، پاکل و تجریان و ارتفاعات کبیرکوه، حکایت از وجود دریایی دارد.فسیل های موجود در این مناطق، گویای این حقیقت است که با گرم شدن هوای زمین خشک شدن آن دریا، جلگه هایی مانند دشت مهران، دهلران، دشت عباس و صالح آباد به وجود آمده است.

با نگاهی اجمالی به خاک موجود در مناطق مورد اشاره، مشاهده می گردد که در قسمت های غربی و شمال دهلران، خاک قهوه ای و در پاره های از مناطق، خاک های رسوبی آهکی و رسوبی با بافت درشت وجود دارد. در مناطق دیگر استان، رنگ خاک ها متغییر گشته و تپه های شنی به رنگ آبی و لایه های منظم سنگی با لایه های خاکی و قرمز و قهوه ای سبز رنگ، نشانگر تنوع رنگی در طبیعت خاکی و کوهستانی ایلام است.

بررسی خاک های استان ایلام نشان می دهد که استعداد آن ها متنوع بوده، و حاوی مقادیر قابل توجهی از املاح معدنی است (درخشنده، ۱۳۷۷: ۴۷ ).

استان ایلام در غرب و جنوب غرب سلسله جبال زاگرس قرار دارد. سنگ ها و لایه های تشکیل دهنده آن از نظر زمین شناسی به دو قسمت شمال شرقی و جنوب غربی تقسیم می گردد.

استان ایلام به علت مجاورت با جلگه های بین النهرین و خوزستان، از نظر آب و خاک و دما بسیار مطلوب انسان ها در دوران تاریخی بوده است. به برکت همین آب و هوای مطلوب و خاک و دمای مناسب بود که اولین مهد تمدن بشری در بین النهرین و خوزستان و جبال شکل گرفت.

مطالعات خاک شناسی در استان ایلام نشان می دهد که لیتوسل های آهکی متشکل از مارن های نمکی و گچی از نواحی بیابانی و سیروزم، همراه با مقداری پلاکت های نمکی، بر دیگر انواع غلبه دارند؛ به طوری که این نوع خاک بیش از نیمی از مساحت استان ایلام را در نواحی جنوب و  جنوب غربی در بر گرفته است.

خاک های رنگی دیگر هم که قبلا به قسمتی از آن اشاره گردید، عبارت اند از: خاک قهوه ای در قسمت های غربی و شمالی دهلران، خاک های آهکی جنگلی شمال ایلام، ایوان و شیروان چرداول و خاک رسوبی درشت در ناحیه ی دهلران و میان کوهی (اکبری، ۱۳۸۶: ۴۲ ).

استان ایلام در بزرگ ناودیس زاگرس، زاگرس چین خورده در جنوب غرب ایران است. این منطقه نتیجه رسوب های دوران اول تا چهارم زمین شناسی است که در اثر حرکات کوه زایی به صورت بخشی از سلسله جبال زاگرس درآمده است.

روند عمومی منطقه، شمال غربی ـ جنوب شرقی است و در آن رسوب های پالئوزوئیک مزوزئیک و تریشری به طور هم شیب روی هم قرار دارند.

فرسایش آبی، باعث بریدگی کوه ها و به وجود آمدن دره های ژرف، جلگه های رسوبی، و نیز جریان های آبی شدند که دریاچه های خشک شده بعد از دوره ی سوم را به اراضی حاصل خیز کنونی تبدیل کردند.

دشت های وسیع خوزستان و ایلام، سطح زیادی از این منطقه ی حاصل خیز را تشکیل می دهند. زمین های مسطح پس از کوه های این منطقه به وجود آمده اند، زیرا این زمین ها که در زیر دریا یا دریاچه قرار داشته اند، در اثر چین خوردگی و فرورفتگی دوره ی سوم به صورت شیبی از شمال شرقی به جنوب غربی تغییر شکل داده اند. این شیب تا اوایل دوره ی چهارم در زیر آب فرو رفته بود. در دوره ی میوسن که خلیج فارس تا دامنه ی کوه های این منطقه و نزدیکی موصل پیش رفته بود، اراضی دشت های ایلام، خوزستان و عراق عرب از زیر آن بیرون آمد و رودهای کرخه(سیمره) کارون، دجله، فرات، قسمتی از خلیج فارس را با آوردن مقداری گل و لای به خشکی تبدیل کردند (کهزادی و منصوری: ۳۲).

جنس زمین استان از نظر زمین شناسی به قسمت های زیر قابل تقسیم است:

ناحیه شمال شرقی، سازندهای گروه شامل آهک های نازک لایه سیاه رنگ ماسه سنگ، شیل های سیاه کربنانه و سازند گرو در نواحی مرکزی استان ایلام را در ناحیه ی کبیرکوه با سن این سازند کرتاسه ی پایینی درج نموده اند. هم چنین گروه سنگستان که سه نوع سازند دارد که در قسمت های جنوب غربی استان ایلام و در کبیرکوه مشاهده می شوند. سن این گروه کرتاسه ی میانی و بالایی است و سازندهای آن از قدیم به جدید عبارت اند از:

–        سازند سروک، که از آهک های خاکستری رنگ و مارن و آهک های ماسیو تشکیل
شده اند.

–        سازند سورگاه، که از شیل های تیره ی روشن پیریت دار و لایه های نازک آهک روشن تشکیل شده اند.

–        سازند ایلام، از آهک های سفید رنگ مارنی و لایه های ۵ سانتی شیل تشکیل شده اند.دیگر سازند ها: گوریی، پابده، آسماری، گروه فارس، فارس پایینی، بختیاری، تراس های رودخانه ای و آبرفت.

–        همچنین عوامل موثر در ایجاد منابع نفتی به خصوص در  نواحی ایلام و خوزستان.

این عوامل تاثیر گذار، در طی دوره پرمین تا دورمیوسن سفلی ادامه داشته، مواد آلی با گل های آهکی مدفون شده در ته دریا به اندازه ای انبوه شده اند که بعدها پس از تغیرات شیمیایی و بیوشیمی، سنگ های قطوری پر از مواد نفتی با طول و عرض زیاد تشکیل داده اند.

حرکات زمین که سبب چین خوردگی ها در قشر زمین شده اند، دسته ای قوس مقعر و محدب یا تاقدیس و ناودیس ایجاد کرده اند. به سبب متخلخل بودن سنگ ها، مواد نفتی از هر سو به آن ها انتقال یافته و در راس قوس های برآمده، گرد آمده اند.این طبقات سنگ که مخزن نفت شده اند به واسطه ی طبقات غیر قابل نفوذ و سخت که مانند سرپوش سنگی محکم هستند، کاملا سربسته و محفوظ می مانند. این طبقات نفتی از موصل تا کوه های زاگرس و پشتکوه در استان ایلام و از ارتفاعات بختیاری تا کرانه های  خلیج فارس و کویت و عربستان امتداد دارد. هم چنین وجود آهک های آسماری و سایر نشانه های طبیعی نشان می دهد که استان ایلام در میدان عظیم خاورمیانه قرار گرفته است.

معادن بیتومین، که دارای وزن مخصوص کم و درصد سولفور کم و هیدروکربور بالاست در جنوب استان ایلام، در میمه ی زرین آباد دهلران و منطقه هرقوتکه نزدیک به شهر ایلام و در پهله ی زرین آباد نیز به خاطر وضعیت خاک منطقه و وجود منابع عظیم نفتی و گازی به وفور وجود دارد. حتی در منطقه ی گلال ملکشاهی در حوالی چوار و بولی از این نوع بیتومین آزمایش شده، و در صورت استخراج می تواند در صنعت باطری سازی، ساخت پوسته ی تلفن های ثابت و خیلی از چیزهای دیگر کاربرد داشته باشد (افشار سیستانی، ۱۳۷۲: ۳۴_۳۵ ).

 

کوه ها و دشت های استان ایلام

مهم ترین کوه های ایلام عبارت اند از:….

پس از پرداخت میتوانید فایل کامل استان ایلام را دریافت کنید

نقد وبررسی

نقد بررسی یافت نشد...

اولین نفر باشید که نقد و بررسی ارسال میکنید... “استان ایلام”

19 + هجده =