فروشگاه

ارتکاب جرایم امنیتی از طریق مطبوعات

0 نقد و بررسی
وضعیت کالا : موجود است.
شناسه محصول : 152

قیمت : تومان8,900

توضیحات

ارتکاب جرایم امنیتی از طریق مطبوعات

مطبوعات از نظر قدمت تاریخی و همچنین گستردگی مخاطبان وضعیت متمایزی نسبت به دیگر دیگر رسانه های گروهی دارند. در سالهای اخیر مطبوعات با خبرها، مقالات و گزارشهای خود در تحولات اجتماعی نقش مهمی را ایفا نموده اند و در این راستا معمولاً با استفاده از افکار عمومی و عقاید گوناگون و منتقل نمودن نظرات و نارضایتی عموم از برخی از سیاستهای هیات حاکم در ثبات اجتماعی، سیاسی و امنیتی جامعه تحول ایجاد نموده اند و در حقیقت به یکی از سلاحهای سیاسی تبدیل شده اند. در کنار این فواید مهمی که مطبوعات برای جامعه به ارمغان می آورند، گاهی اوقات از حدود و وظایف خود خارج شده و به نوعی در تقابل با هیات حاکم بر می خیزند و به همین جهت قانونگذار به وضع مقررات ویژه ای درخصوص مطبوعات پرداخته است.

در اینجاست که این پرسش مطرح می شود که جرم مطبوعاتی چیست؟ آیا اساساً امکان ارتکاب جرایم علیه امنیت از طریق مطبوعات وجود دارد یا خیر؟ در صورت امکان ارتکاب ماهیت این جرایم، نوع رسیدگی قضایی و دادگاه صالح به این جرایم و حدود مسئولیت گردانندگان اصلی مطبوعات چگونه است؟ این پژوهش به پاسخگویی پرسشهای مذکور پرداخته است، البته قبل از بیان امکان ارتکاب و ماهیت ارتکابی این گونه جرایم و دادگاه صالح، شایسته است که تاریخ تحولات قانونگذاری در زمینه‌ی جرایم مطبوعاتی و امنیتی و مفاهیم بنیادی این دو از قبیل جرم مطبوعاتی، جرم امنیتی، جرم سیاسی و جاسوسی بررسی و بیان می شود.

از این رو در فصل اول این پژوهش، با عنوان کلیات به موضوعات مذکور پرداخته است.

پس از شناخت کلیات بحث، جهت پیگیری پرسشهای اصلی وفرضیه‌های اصلی و فرعی، موجه می نماید که این امر در فصل دوم و طی سه مبحث مورد مداقه و بررسی قرار گیرد.

در این فصل به بررسی ماهیت ارتکابی جرایم امنیتی از طریق مطبوعات پرداخته شده و آیین رسیدگی به جرایم مطبوعاتی، مراجع صالح به رسیدگی در این زمینه مورد بررسی قرار گرفته است. و همچنین به بیان امکان ارتکاب جرایم امنیتی از طریق مطبوعات و حدود مسئولیت صاحب امتیاز، مدیر مسئول و نویسنده پرداخته شده است. قابل ذکر است که در ضمن بررسی هر کدام از جرایم، نمونه‌های عملی نیز بیان گردیده است. در پایان در قسمت نتیجه‌گیری، ضمن بیان مختصری مطالب پژوهش و نتایج حاصله، پیشنهادهایی که به نظر در تدوین قانون مطبوعات جدید موثر و سازنده است،

منابع و زیرنویس دارد

 

۹۰ صفحه فونت ۱۴ فایل ورد قیمت:۸۹۰۰ تومان

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید

 اگر مطلب مورد نظر خود را در این سایت پیدا نکردید میتوانید از قسمت سفارش پروژه جدید کار تحقیقی خود را به ما سفارش دهید

 


اگر ما به دولت به عنوان قدرتی که وظیفه آن اداره جامعه است بنگریم کسی که علیه این حاکمیت تعرض کند مرتکب جرم علیه امنیت داخلی شده است پس جرایم علیه امنیت خارجی به استقلال و تمامیت ارضی کشور خدشه وارد می نماید مانند همکاری با قوای اشغالگر بیگانه در تجاوز به مرزهای کشور و جرایم علیه امنیت داخلی موجب اختلال نظم عمومی جامعه می گردند مانند تحریک مردم به غارت امول یکدیگر.

در هر حال به نظر می رسد که پرهیز قانونگذار در قانون تعزیرات سال ۱۳۷۵ از تفکیک قائل شدن بین جرایم ضد امنیت داخلی و خارجی به دلیل آن بوده است که قرار دادن برخی از جرایم مورد بحث تحت هر یک از این دو عنوان ممکن است با شک و تردید مواجه شود.

با عنایت به مراتب فوق تعریفی را که می توان ارائه نمود عبارت است از:

جرایم علیه امنیت(داخلی و خارجی) جرایمی هستند که هدفشان لطمه وارد کردن به حاکمیت و پایه‌های نظام و حکومت می باشد. در این جرایم متضرر اصلی دولت و حکومت است هرچند ممکن است از ارتکاب آن افراد عادی نیز متضرر شوند.

۱-۱-۴-۲-۲- جاسوسی

«جاسوسی در لغت به معنای جستجو کننده خبر برای بدی، خبر پرس، خبر پرسنده، خبر چین و… می باشد.

« شخصی باشد که از ملکی به ملک دیگر خبر برد.

و در مورد جاسوسی می گوید: جاسوسی، خبرپرسی، عمل آن که جاسوسی است سلیمان چون به پادشاهی نشست اول چیزی که بنهاد در طلب کردن مملکت، آن که مرغان را به جاسوسی معین گردانید.»

قانونگذار در هیچ یک از نصوص قانونی جرم جاسوسی را تعریف نکرده است و تنها در برخی از مواد قانونی به کلمه جاسوسی و جرایم مرتبط به آن اشاره نموده است.

هر چند در تعریف جاسوسی میان حقوقدانان توافقی حاصل نگردیده ولی هر یک تعریفی از این جرم ارائه نموده اند که به ذکر برخی از آنها اکتفا می نماییم:

«جاسوسی به شخصی گفته می شود که تحت عناوین غیرواقعی و مخفیانه به نفع دشمن در صدد تحصیل اطلاعات و اشیائی باشد.»

«جاسوس به شخصی اطلاق می گردد که در پوششه….


-۱- ماهیت ارتکاب جرایم امنیتی از طریق مطبوعات و آثار آن

طبقه‌بندی جرایم، آثار گوناگونی به همراه دارد. به عنوان مثال اگر جرمی را سیاسی تلقی نماییم ارفاقات و آثار متفاوت با جرایم دیگر خواهد داشت.

در این مبحث ضمن تعیین ماهیت ارتکابی اینگونه جرایم، به بیان آثار آن نیز می‌پردازیم.

۲-۱-۱- ماهیت:

در اینکه ارتکاب جرایم علیه امنیت از طریق مطبوعات جرمی سیاسی است یا عادی یا مطبوعاتی، بین حقوقدانان نظرات مختلفی تاکنون ارائه گردیده است. برخی از حقوقدانان معتقدند که « فرق جرم سیاسی و….

 

ارتکاب جرایم امنیتی فصل پنجم قانون مجازات اسلامی از طریق مطبوعات :

 با توجه به اهمیت ویژه امنیت و مصالح عمومی کشور ، قانونگذار در قانون مجازات اسلامی در دو مبحث جداگانه به تبیین و تعیین مجازات جرایم علیه امنیت اقدام نموده است . بخشی از این جرایم در کتاب دوم قانون مجازات اسلامی تحت عنوان حدود و بخش دیگر این جرایم در کتاب پنجم قانون مذکور تحت عنوان جرایم مشمول مجازات تعزیری مورد توجه قانونگذار واقع شده است و مواد ۴۹۸ الی ۵۱۲ را به خود اختصاص داده‌اند. از میان این جرایم صرفاً پاره‌ای از آنها از طریق مطبوعات قابل ارتکاب می‌باشند، که در این بخش به بیان نحوه‌ی ارتکاب آنها از طریق بررسی شرایط وارکان تحقق جرم ، در قانون مجازات اسلامی و قانون مطبوعات و مواد مرتبط‌ در قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران خواهیم پرداخت .

 همچنین با نگرشی مقایسه‌ای ابهام‌ها و ایرادات مذکور در مواد فوق را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

۲-۲-۱ تحریک و تشویق به ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور:

 هر چند که آزادی مطبوعات کمال مطلوب هر جامعه سیاسی و بهترین پشتیبان حقوق مردم در مقابل مظالم اجتماعی دول به شمار می‌رود ، اما از سوی دیگر توجه به این نکته ضرورت دارد که این پدیده در حد یک عنصر فعال و خطرناک قادر خواهد بود با قدرت ذاتی خود آسیب‌ها و تباهیهای گوناگونی را متوجه جامعه سازد . [۱][۱] . هاشمی – سید محمد – تحلیل جرایم سیاسی و مطبوعاتی- مجله تحقیقات حقوقی دانشکده حقوق – دانشکده شهید بهشتی – ش ۱۰ سال ۱۳۷۱ – ص ۱۱۸٫

 

 

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق لینک دانلود این پروژه فعال خواهد شد.

قیمت اختصاصی و استثنایی این پروژه درپایان نامه دات کام : تنها , ۸۹۰۰ تومان

نقد وبررسی

نقد بررسی یافت نشد...

اولین نفر باشید که نقد و بررسی ارسال میکنید... “ارتکاب جرایم امنیتی از طریق مطبوعات”

3 × 1 =