فروشگاه

بررسی جرایم مهم شهرستان کهگیلویه در سال ۱۳۸۷

0 نقد و بررسی
وضعیت کالا : موجود است.
شناسه محصول : 155

قیمت : تومان15,000

توضیحات

بررسی جرایم مهم شهرستان کهگیلویه در سال ۱۳۸۷

 مسلماً هر تحقیقی به دنبال هدف خاصی می‌باشد ما دراین تحقیق به بررسی جرایم شهرستان کهگیلویه در سال ۱۳۸۷ می‌پردازیم تا بتوانیم براساس آمار موجود و جرایم موجود به دنبال علل و عوامل موجود آورنده آن جرمها باشیم تا از آن جرایم پیشگیری کنیم یا درصورت امکان آنها را کاهش داده و زمینه‌های بوجود آورنده آنها را از بین ببریم .

 دراین تحقیق پس از شناسایی جرایم مهم شهرستان به آن جرایم به تفکیک پرداخته تا بتوانیم آن جرایم و مشکلات را در سطح شهرستان کاهش داده تا امنیت لازم را که از نیازهای لازم برای انسان است در تمام زمینه‌های اقتصادی – سیاسی – طبیعی خصوصاً درزمینه اجتماعی می‌باشد بوجد بیاوریم .

 

  160صفحه فایل ورد فونت ۱۴ پاورقی و منابع دارد فرمت پایان نامه قیمت: ۱۵۰۰۰تومان

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید 

انجام کلیه کارهای تحقیقاتی و پایان نامه در کوتاهترین زمان با موضوعات خاص شما. منتظر تماس شما هستیم

 

 

 

 

کلیات

آمار جرایم شاخص و معیاری است که سلامت یا بیمار بودن بخشهایی از جامعه و حدود و میزان آن را نشان میدهد . صحت و دقت آمار ناهنجاری و آسیب‌های اجتماعی ودسترسی محققان و پژوهشگران جامعه به آنها موجب اتقان و استحکام تجزیه وتحلیل‌ها و بررسی‌ها و برآوردهای اجتماعی می شود . با مطالعه علمی و درست روند کاهش وافزایش یا جابه جایی جرایم، می‌توان پاره‌‌ای ازمسائل و مشکلات آینده جامعه را پیش‌بینی کرد و امکان برنامه‌ریزی مناسب و واقعی‌تری را برای مدیران جامعه فراهم آورد .

 کنترل رسمی و محدود کردن انتظارات برای حل مشکلات و مسائل جامعه‌ توسط پلیس و دستگاه قضایی شاید ساده‌ترین و کوتاه‌ترین راه حل به نظر آید، لیکن یقیناً موثرترین و کارآمدترین شیوه‌ی مبارزه نخواهد بود .راه اصلی مبارزه با جرایم اجتماعی یافتن ریشه‌ها و علت‌هاست و دستگیری و نتیجه مجرم برخورد با معلول است اگر چه در پاره‌ای از موارد، ناگزیر از پذیرش آن هستیم .

نقض در فرایند اجتماعی شدن افراد و از طریق یادگیری اجتماعی ،‌یک انسان بالقوه مفیدو کارآمد را در تبدیل به فردی مزاحم و سربار جامعه میکند راه حل مشکل نیزتمرکز اقدامات تربیتی و آموزشی بر روی نقطه‌های مشکل دار وانحرافی است در هر جامعه به هر اندازه که دست اندرکاران امرتعلیم و تربیت و جامعه پذیر کردن افراد و وظایف خود را به درستی انجام دهند، افراد بزهکار کمتری به وجود خواهند آمد .

 فرد خلافکار به این دلیل که با اختیار (انسان مختار ) وارد مسیرخطا و انحراف شده است مجرم محسوب می شود . اما از این جهت که به تنهایی امکان بازسازی و اصلاح خویش را ندارد و به کمک دیگران نیازمند است بیمار تلقی می شود .

 زندگی آدمی را به یک معنا می توان نوعی مبارزه و درگیری دانست، مبارزه‌ای که ابعاد و عرصه‌های متعدد و متفاوتی دارد دو بعدی بودن این مبارزه ،‌معلول عوامل و مولفه‌های متنوع تشکیل دهنده حیات بشری است . در این پهنه گسترده و فراخ‌ دامن، طبیعی است که انسان از یک طرف نیازمند طرح و تدبیری سزاوار و منسجم برای حال، و گذر به آینده‌ای معلوم و روشن است و از طرف دیگر رفع موانع و حل مشکلات است دراین جهد و دل مشغولی دووجهی ،طبعاً مشکلاتی پیش خواهد آمد که شاید در وهله اول راه آدمی در مقابلشان احساس ضعف نمایند . در اینجاست که اگر تدبیر عقل با حسن مسئولیت توام گردد رفع مانع و حل مساله ممکن می‌گردد این البته امریست که تمرین و ورزیدگی می‌خواهد و نیز پیدایست که ورزیدگی و آمادگی، از آداب انکار ناپذیر است .


جرم چیست و مجرم کیست ؟

 دانشمندان با توجه به رشته تخصصی خود عقاید و مکاتبی که از آن الهام گرفته‌اند تعریف‌های گوناگونی از جرم نموده‌اند ولی تا کنون تعریف جامعی مورد قبول همگان واقع نشده و به عمل نیامده است . حقوقدانان، با توجه به جرایم مندرج در قوانین کیفری و با تعریفی که قانونگذار از جرم به عمل آورده است.اکتفا مینماید در صورتی که جامعه شناسان با بررسی موضوعات اجتماعی وجرم شناسان و مبنای اصول جرم شناسی به تعریف بزه می‌پردازند . تعاریف مختلفی از جرم بوجود آمده است :

 

تعریف حقوقی جرم :

 عده‌‌ای از حقوقدانان معتقدند که نقص قانون هر کشوری در اثر عمل خارجی در صورتیکه انجام وظایف با اعمال حقی آن راتجویز نکند، مستوجب مجازات هم باشد جرم نامیده می شود .

 برخی دیگر هر فعل یا ترک فعلی را که نظم صلح و آرامش اجتماعی را مختل سازد و قانون نیز برای آن مجازات تعیین کرده باشد جرم می‌دانند .

پیروان مکتب عدالت مطلق هر عملی را که برخلاف اخلاق وعدالت باشد جرم نامیده‌اند، بطور کلی و با توجه به تعاریف مختلف میتوان جرم را چنین تعریف کرد:«جرم عبارت است از عمل یا خودداری از عمل که قانون آن را امر یا نهی نموده باشد و درمقابل عدم رعایت آن برای مرتکب مجازات تعیین باشد .»

 مجرم کسی است که دانسته یا ندانسته عمداً یا سهواً مرتکب عملی شود که قانون آن را قبلاً منع نموده و انجام عملی را امر به اجرا نموده باشد ،‌در حقیقت انجام و عدم انجام عملی مغایر با قانون باشد، به عبارت دیگر و ساده‌تر میتوان بیان داشت مجرم کسی است که آنچه را انجام داده و یا از انجام آن و اجرای آن خودداری نموده است، خلاف قانون بوده و مجازات برای آن پیش‌بینی شده باشد و اینکه اشاره دانسته یا ندانسته، عمداً یا سهواً به آن جهات که در قانون تصریح گردیده جهل بر قانون رفع مسئولیت نمی‌کند، بنابراین اگر عملی با خودداری از عملی به صورت خلاف و مغایر با قانون بوده باشد و مجازات برای آن پیش‌بینی شده باشد جرم و مرتکب آن مجرم محسوب می‌گردد.

 

 

 

نظریه آنومی و انحراف مرتن :

 رابرت مرتن از چهره‌های صائب مکتب فانکشنالیسم آمریکا به شمار میرود به نظر وی همه صور و اشکال انحرافات و کژرفتاریهای زائیده ساختارهای اجتماعی و فرهنگی است . مرتن تأکید خاصی نیز بر روی توزیع فرصتها بین افراد مختلف دارد و عدم توزیع مساوی فرصتها در دسترسی به اهداف و وسایل را عامل مهمی درانحراف می‌داند .

بدین گونه که معتقد است تمام اعضای یک جامعه در ارزشهای مشترک اجتماعی سهیم‌اند اما از آنجایی که اعضای جامعه از نظر ساختارهای اجتماعی درشرایط گوناگونی قرار دارندو برای فهم ارزشهای مختلف از فرصتهای مساوی برخوردار نیستند، چنین وضعیتی ممکن است موجب انحراف گردد.(همان منبع، ص ۶۱)

 

نظریه‌های حمایت گروهی و کژ رفتاری :

از مهمترین نظریه پردازان حمایت گروهی « لنسوف و وستلی» است که با طرح انواع وابستگی‌های انسان به دیگران ،‌این وابستگیها را از عوامل عمده بروز رفتار آدمی اعم از راست رفتاری یا کژ رفتاری می‌دانند . از نظر آنان مسأله اساسی در کژ رفتاری افراد این است که روابط افراد کجرو این امکان را به آنان می‌دهد که گروهی را برای خود پدید آورده و درطریقی که دلخواه اعضاء گروه است زندگی کنند .افراد این گروهها دارای نیازها و تمایلات مشترکی هستند که هم بانیازها و تمایلات جامعه راست رفتاران مغایر است و هم جامعه آنها را ننگین و مذموم دانسته و مستوجب کیفر می‌داند .

 

با بررسیهای بعمل آمده از آمار موجود مهمترین و پنج جرم مهم شهرستان کهگیلویه در سال ۱۳۸۷ که مهمترین اولویتها به شرح ذیل می‌باشند که هر کدام جداگانه مورد بررسی قرارمی‌گیرند .

 1- اعتیاد به مواد مخدر

۲- قاچاق اسلحه( کشف )

۳- سرقت

۴- نزاعهای دسته جمعی

۵- مفاسد اجتماعی

 

جدول جرایم مهم شهرستان کهگیلویه در سال ۱۳۸۷با بررسیهای انجام شده از دفاتر مرکز شهرستان

 

ردیف

عنوان

مورد (تعداد)

۱

مواد مخدر

؟ مورد

۲

سرقت

؟ مورد

۳

کشف اسلحه قاچاق و جرائم ضد امنیتی

؟ مورد

۴

نزاع دسته جمعی

؟ مورد

۵

مفاسد اجتماعی

؟ مورد

 


مقدمه اعتیاد

 بطور کلی جهت مبارزه با اعتیاد اول باید به بررسی و تحقیق مسائلی بپردازیم که در بروز این بیماری بزرگ اجتماعی موثر می‌باشد وسپس با چاره جوئیهای اصولی درصدد برطرف کردن آن مسائل برآئیم. اما واضح است که برخورد اصولی و اساسی با پدیده اعتیاد می بایست با اصلاحات زیربنائی اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی توام باشد و فقط مبارزه همه جانبه با قاچاقچیان و اعدام آنها کفایت نمی‌کند چرا که این چنین مبارزه‌ای فقط به صورت مقطعی و موقت تاثیر می گذارد . تبعید، اعدام و زندان یک سر تبلیغ می‌باشد، اما جهت دیگر آن که زیربنائی و اصولی‌تر است، رشد اقتصادی و فرهنگی جامعه است .هنگامیکه فقر ،‌فساد می آفریند بر فرض که در طی چندین ماه و یا حتی چند سالی تعدادی هم تحت فشارهائی قرار گیرند، ولی مجدداً مسئله بر سر جای اولش برمی‌گردد چون فقر مادی و معنوی زمینه‌ای جدی برای اعتیاد است و تا هنگامیکه کار اساسی جهت از بین بردن این زمینه نشود نتیجه‌ای اساسی حاصل نمی‌گردد. جهت برخورد و درمان جدی با پدیده اعتیاد، از بین بردن زمینه‌ها و ریشه‌های اعتیاد بسیار لازم است و بطور اصولی جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی بویژه اعتیاد بیشتر از درمان آنها در درجه اول بوده و حتی از درمان با اهمیت‌تر می باشد اما درمان نیزدر جای خود نباید مورد بی‌توجهی واقع شود و علاوه بر آن مشکلات اشخاص مورد درمان قرار گرفته شده را باید دنباله گیری نمود . آنچه در ارتباط با جلوگیری مطمح نظرمی‌باشد مصون نگه داشتن سلامت خانواده و سلامت جامعه است و حفظ سلامت فرد نیز از موقع شروع با مراعات کردن بهداشت جسمی و روانی،‌تغذیه درست و مناسب و تربیت پرورش صحیح همراه است .درمورد پیشگیری و درمان اعتیاد رسالت ارگانها و نهادهای آموزشی، پزشکی ،‌بهداشتی پژوهشی و خدمات و همچنین وسایل ارتباط جمعی خیلی سنگین و حساس می‌باشد . باید دراین بین برای سازمانها و نهادهائی که با تربیت و پرورش جسمانی و روانی افراد سرو کار دارند نقشی مهمتر و حساستر قائل شویم . هدف از درمان معتادان درمان جسمی و روانی آنها می‌باشد به طوری که هیچ وقت به سوی اعتیاد برنگردند . جهت درمان معتادان می‌بایستی به علل وعوامل بوجود آورنده آن بذل توجه شود و بعد از همه اینها باید پیگیری نیز صورت گیرد و فرد معتاد بعد از بهبودی مجدداً بسوی اعتیاد نرود . ازجهت دیگر آشنایی با شیوههای گوناگونی درمانی در ممالک مختلف بالاخص اگر همراه با موفقیت نیز بوده باشد می‌تاند کمک‌های فراوانی به مسئولین و دست اندرکاران در این زمینه بنماید تا با توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی کشورشان از بعضی از نکات با ارزش شیوه‌های سایر کشورها نیز بهره‌مند گردند از دیدگاه جامعه شناسی نیز باید به محیط و شرایط محیطی نیزبذل توجه شود .

 یکی از دانشمندان معتقد بود که برای از بین بردن جرم (‌تا حدی که امکان پذیر است) و بهرحال برای ممانعت از گسترش آن بایستی بر روی محیط اجتماعی کارکرده مناسب این است که علل اجتماعی جرم را مشخص ساخته واز طریق ایجاد اصلاحات مصممانه که گرایش به بهبود شرایط مادی و معنوی حیات جامعه دارد به مبارزه آنها برویم. در نهایت برای ریشه کن کردن اعتیاد باید ریشه‌ها و عوامل آنرا شناخت و سپس به خشک کردن آنها واز بین بردنشان پرداخت ودر اولین گام نابود کردن مواد مخدر می‌باشد . و سپس سایرعوامل مطرح شده در بخشها و فصول این پایان نامه که باید برخوردی منطقی وعلمی صورت پذیرد . وگرنه فقط برخورد با معتادین که خودشان معلول عوامل دیگری میباشند نمی‌تواند کارساز باشد و از رشد و اشاعه اعتیاد در سطح جامعه جلوگیری به عمل آورد و فقط جنبه مقطعی و گذرایی بیش ندارد .بنابراین با ایجاد اشتغال در سطح جامعه کم کردن فشارهای اقتصادی از جمله تورم وگرانی و ایجاد مراکز تفریحی، ورزشی، فرهنگی و جهت پر کردن اوقات فراغت و …. می‌توانیم از روی آوری جوانان بسوی خیابانها و ولگردی و در نهایت رفتن آنها بسوی مواد مخدر جلوگیری بعمل آورد . ( ؟؟ ، ص ۱۲۵)

 

 

علت سرقت چه می تواند باشد ؟

 گاه سارقین به مکانی وارد شده و بدون انجام سرقت با به هم ریختن محل و یا شکستن ابزار و آلات موجود قصد اذیت و آزار مالباخته را دارند ،‌زمانی دیگر بحث انتقام گرفتن از مالباخته مطرح است .با توجه به سوابق موجود و تجربه حاصل این گونه سرقت‌های درایام اعلام نتایج امتحانات دوره‌های متوسطه در سطح دبیرستان‌ها دیده شده است . تجدیدی و یا رد شده دانش آموزان، انگیزه‌ای برای اذیت و آزار یا انتقام گیری ازمدیر یا معلم آن آموزشگاه میتواند باشد .

 این مسئله موجب شده که گاه فرزندی برای تامین مخارج خرید مواد مخدر خود، از سرقت حتی گاز پیک نیک مادر خود نگذرد ( روزنامه ایران، حوادث ) اصولاً کشف سرقت‌های داخلی تاحدی از دیگر سرقت‌ها مشکل‌تر است ،زیرا سارق یا سارقین ناظر بر اعمال و رفتار عوامل کشف هستند و گاه با دادن اطلاعات غلط مسیر پرونده را تغییر می‌دهند . ( همان منبع : ۶۰)

 


سرقت دومین جرم شایع مردان

 سرقت از با سابقه‌ترین جرایم بشری است که در جوامع مختلف به شیوه‌های گوناگونی دیده می شود، در ایران نیز دولت به دلیل مشکلات موجود و عدم توجه به جوانان و خواسته‌هایشان، آنها را در بن بستی قرار داده که نسل جوان خروج از آن را به علت نبود وسایل تفریحی و آموزشی در روی آوردن به انحرافات اجتماعی جستجو می کنند ………………………..

 

بلافاصله بعد از پرداخت موفق میتوانید فایل کامل این پروژه را با سرعت و امنیت دانلود کنید

قیمت اختصاصی و استثنایی این پروژه در پایان نامه دات کام : تنها , ۱۵۰۰۰ تومان

 

 

 

 

نقد وبررسی

نقد بررسی یافت نشد...

اولین نفر باشید که نقد و بررسی ارسال میکنید... “بررسی جرایم مهم شهرستان کهگیلویه در سال ۱۳۸۷”

14 − 6 =