فروشگاه

توضیحات

خواب و مرگ و مقایسه‌ی آن دو

در این تحقیق به بررسی خواب و مرگ و مقایسه‌ی آن دو پرداخته شده است.

خواب : حالتی است که در اثر از کار افتادن موقتی بعضی از مراکز عصبی و دفاعی در بدن پدید می‌آید و در این هنگام تنها یک قسمت از مراکز دفاعی از فعالیت باز می‌ماند و بقیه‌ی قسمت‌های دفاعی و سایر دستگاه‌های بدن به کار مشغولند ولی حواس پنجگانه از کار می‌افتد و تنها قوه‌ای که در هنگام خواب از کار نمی‌افتد قوه‌ی تخیل است.

مرگ : خواب شدید و بزرگ در هر دو مرحله‌ی روح و نفس است که انسان از نشئه‌ای به نشئه‌ی دیگر انتقال می‌یابد با این تفاوت که در حین خواب انسان غالباً توجه ندارد و هنگامی که بیدار می‌شود نمی‌داند که حقیقتاً از سفری بازگشته است برخلاف حالت مرگ .

 

۵۷صفحه فونت ۱۶ فایل ورد منابع فارسی و لاتین دارد قیمت:۵۹۰۰تومان

 

پس از پرداخت آنلاین میتوانید فایل کامل این پروژه را دانلود کنید

 

 

 

فهرست مطالب فصل اول : طرح تحقیق مقدمه بیان مسئله ضرورت تحقیق اهداف تحقیق تعاریف واژه‌ها فصل دوم : گستره‌ی نظری و پیشینه پژوهش خواب چیست مکانیسم خواب از نظر فروید نظریات برخی روانشناسان درباره‌ی خواب و رؤیا رؤیا و انواع آن رؤیاهای ذکر شده در قرآن خواب و رؤیا از منظر آیات قرآن وجه تمایز خواب و بیداری خوابهای الهام دهنده خواب از دیدگاه دین اسلام جدایی روح از بدن در هنگام خواب تفاوت نفس از نظر قرآن و فلاسفه تفاوت خواب و مرگ وجوه اشتراک و اختلاف خواب و مرگ در قرآن ماهیت مرگ در نگرش قرآنی واکنش انسان‌ها در برابر مرگ مرگ از دیدگاه اولیای خدا ارتباط خواب با نفس، روح و مرگ پیشینه‌ی عملی تحقیق در ایران فصل سوم : روش اجرای تحقیق ابزار تحقیق روش جمع آوری داده‌ها نوع تحقیق فصل چهارم : تجزیه و تحلیل اطلاعات معانی موت و اجل در قرآن مجید آیات در رابطه بالفظ توفی آیاتی که در زمینه خواب آمده است فصل پنجم بحث و نتیجه گیری پیشنهادها فهرست منابع و مآخذ

 

خواب چیست؟ حالتی است که دراثر ازکار افتادن موقتی بعضی از مراکز عصبی و دفاعی در بدن پدید می‌آید و در این هنگام تنها یک قسمت از مراکز دفاعی از فعالیت باز می‌ماند و بقیه قسمتهای دفاعی و سایر دستگاه‌های بدن به کار مشغولند ولی حواس پنجگانه از کار می‌افتد و تنها قوه‌ای که درهنگام خواب از کار نمی‌افتد قوه‌ی تخیل است.

مرگ : خواب شدید و بزرگ، در هر دو مرحله روح و نفس که انسان از نشئه‌ای به نشئه‌ی دیگر انتقال می‌یابد با این تفاوت که در حین خواب انسان غالباً توجه ندارد و هنگامی که بیدار می‌شود نمی‌داند که حقیقتاً از سفری بازگشته است. بر خلاف حالت مرگ .

(۱-۳) مقایسه خواب و مرگ :

درخواب قبض روح به صورت کامل انجام نمی‌گیرد ولی در مرگ قبض روح کامل صورت می‌گیرد و تعلق روح نسبت به بدن بطور کامل از بین می‌رود.

ضرورت تحقیق:

آشنایی با مفهوم واقعی خواب و مرگ و ایجاد تحول در دیدگاه انسان نسبت به زندگی در این جهان و جهان آخرت و بی ارزش داشتن جهان فانی و اینکه انسان جاودان نیست پس باید در زندگی برای رضای خداوند قادر تلاش نماید و برای جامعه فردی مفید واقع گردد.

(۱-۴) اهداف تحقیق :

۱- ایجاد تحول در دیدگاه انسان نسبت به زندگی در این جهان و جهان آخرت ۲- بی ارزش دانستن جهان فانی

در این پژوهش محقق به دنبال آن است تا برای سوالات زیر پاسخ‌های مناسبی پیدا نماید.

۱- ماهیت خواب چیست؟

۲- مکانیسم خواب از نظر فروید چیست؟

۳- نظریات برخی روانشناسان در مورد خواب رؤیا چیست؟

۴- رؤیا چیست و انواع رؤیا کدام است؟

۵- رؤیاهای ذکر شده در قرآن کدام است؟

۶- خواب و رویا از منظر آیات قرآن چیست؟

۷- وجه تمایز خواب و بیداری چیست؟

۸- خواب‌های الهام دهنده چیست؟

۹- خواب از دیدگاه دین اسلام چیست؟

۱۰- چگونه هنگام خواب روح از بدن جدا می‌شود؟

۱۱- تفاوت نفس از نظر قرآن و فلاسفه چیست؟

۱۲- تفاوت خواب و مرگ چیست؟

۱۳- وجوه اشتراک و اختلاف خواب و مرگ از نظر قرآن چیست؟

۱۴- ماهیت مرگ در نگرش قرآنی چیست؟

۱۵- واکنش انسانها در برابر مرگ چیست؟

۱۶- مرگ از دیدگاه اولیای خدا چیست؟

۱۷- ارتباط خواب با نفس و روح و مرگ چیست؟

(۱-۵) تعاریف واژه‌ها :

معنای لغوی خواب و مرگ :

خواب : حالتی توأم با آسایش و آرامش که  بر اثر از کار بازماندن حواس ظاهر در انسان و حیوان پدید می‌آید و معانی مختلفی دارد: ۱- یقظه ۲- نوم ۳- غفلت ۴- پرز جامه ۵- غفلت و مغافل که به منزله‌ی خواب است ۶- گروه خفتگان

مرگ : فنا و نیستی، فوت.   توفی : فلانی مرد، فلانی در گذشت

 تحقیق خواب و مرگ و مقایسه………………

 

 

نقد وبررسی

نقد بررسی یافت نشد...

اولین نفر باشید که نقد و بررسی ارسال میکنید... “تحقیق مقایسه خواب و مرگ”

4 × دو =